Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

UE pracuje nad wprowadzeniem “prawa do naprawy”

Parlament Europejski przyjął się nowego projektu zatytułowanego “prawo do naprawy”, którego głównym celem jest promowanie kultury zrównoważonej konsumpcji poprzez zachęcanie obywateli do naprawiania zepsutych przedmiotów zamiast zakupu nowych.

Zgodnie z komunikatem wydanym przez Parlament Europejski, nowe regulacje mają na celu zwiększenie liczby napraw produktów podczas obowiązującej gwarancji oraz po jej wygaśnięciu. Kluczowe założenia projektu obejmują obowiązek oferowania przez sprzedawców bezpłatnej naprawy urządzeń w okresie gwarancji, chyba że taka naprawa jest niemożliwa lub mniej korzystna dla konsumenta.

Ponadto, projekt podkreśla potrzebę przeprowadzania napraw w rozsądnym czasie, przy jednoczesnym udostępnianiu klientom urządzeń zastępczych. Interesujące jest również postanowienie o przedłużeniu gwarancji o rok po przeprowadzonej naprawie. W przypadku niemożliwości naprawy danego urządzenia, producenci mieliby oferować odnowione produkty.

W ramach tych inicjatyw, osoby specjalizujące się w naprawach oraz konsumenci mieliby łatwiejszy dostęp do informacji, narzędzi i części zamiennych. Ponadto, projekt przewiduje, że państwa członkowskie UE miałyby wprowadzać bodźce finansowe promujące naprawy, takie jak bony czy krajowe fundusze naprawcze.

Eurodeputowani są zdania, że nowe przepisy przyczynią się do zwiększenia konkurencji w sektorze napraw, obniżą koszty dla konsumentów i zapewnią większy wybór usług naprawczych. Planowane jest także utworzenie krajowych platform internetowych umożliwiających konsumentom łatwe znalezienie lokalnych warsztatów oraz dostawców odnowionych produktów.

Ta inicjatywa Parlamentu Europejskiego jest częścią szerszych działań UE w zakresie Europejskiego Zielonego Ładu, mającego na celu promowanie zrównoważonej konsumpcji i ochronę środowiska. Jak zaznaczono, niepotrzebne wyrzucanie produktów przyczynia się do znaczącego wzrostu emisji CO2 oraz marnotrawienia zasobów i generowania odpadów.

Ostateczne głosowanie nad projektem “prawa do naprawy” ma się odbyć podczas sesji plenarnej w listopadzie. Po uzyskaniu stanowiska Rady, rozpoczną się negocjacje dotyczące ostatecznej treści regulacji.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

UOKiK ostrzega: Telekomunikacja Cyfrowa Sp. z o.o. w Warszawie wprowadza konsumentów w błąd

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymał ponad 200 skarg na działania Telekomunikacji Cyfrowej Sp. z o.o. - spółki świadczącej usługi telefoniczne w sieci stacjonarnej. W związku z napływającymi sygnałami, prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Telekomunikacji Cyfrowej i zdecydował się ostrzec konsumentów, ponieważ praktyki spółki mogą powodować znaczne straty finansowe i niekorzystne skutki dla szerokiego kręgu konsumentów.
Czytaj więcej

Rekomendacje klientów decydują dziś o przewadze konkurencyjnej

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych certyfikatów potwierdzających wysoką jakość obsługi i satysfakcję klientów jest Godło Ogólnopolskiego Programu Certyfikującego Firma Przyjazna Klientowi. W tym roku SAS po raz kolejny otrzymał to prestiżowe wyróżnienie. Nagroda jest efektem polityki firmy, która stawia na pierwszym miejscu wiarygodność i zaufanie, a na każdym etapie współpracy z klientami ogromną wagę przykłada do jakości oferowanych produktów i usług.
Czytaj więcej

Wizualizacje w umowach? Prawo ma być przejrzyste i pomagać

Design thinking, sztuczna inteligencja, badanie potrzeb i doświadczeń użytkowników mają zrewolucjonizować rynek prawniczy. Coraz więcej firm dąży do jak największego uproszczenia swoich działań prawnych. Również sądy szukają sposobów, żeby być miejscem bardziej przyjaznym i dostępnym dla petentów.