Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Drastycznie rosną koszty rekrutacji pracowników

Nie dość, że znacząco zwiększają się koszty pracy w Polsce, średnio o ponad 10% kwartał do kwartału, to firmy stają także przed wyzwaniem rosnących kosztów samej rekrutacji. Wydatki związane z pozyskaniem pracownika urosły średnio o 36% w ciągu ostatnich 2 lat i wynoszą obecnie około 5 tysięcy złotych. W przypadku nieudanej rekrutacji ogólne koszty mogą się nawet potroić i przekroczyć kwotę 15 tys. zł na pracownika.

Ostatnie lata nie należą do najłatwiejszych dla przedsiębiorców. Rosnące koszty związane z prowadzeniem biznesu zaczynają coraz bardziej dławić rozwój poszczególnych firm, jak i całej gospodarki. Jednymi z głównych kosztów przedsiębiorstw są pracownicy. A koszty ich zatrudnienia dynamicznie rosną. W Polsce zwiększyły się o 10,8% RdR w I kw. 2023 r., wobec wzrostu o 10,2% kwartał wcześniej.

Dodatkowo, firmy stają także przed wyzwaniem rosnących kosztów samej rekrutacji.Średnie wydatki to blisko 5 tys. zł i wzrosły ostatnio o ponad 1/3, a w przypadku nieudanej rekrutacji są trzy razy wyższe. Na szczęście dzięki automatyzacji i sztucznej inteligencji proces ten można nawet 4-ro krotnie przyspieszyć, dzięki czemu firmy mogą zaoszczędzić dziesiątki tysięcy złotych. Dowiedz się jak skutecznie obniżyć koszty rekrutacji pracowników z wykorzystaniem voicebotów i AI?

Jak ciąć koszty zatrudnienia?

Firmy świadome tego, ile naprawdę kosztuje rekrutacja pracownika i dążące do optymalizacji tego procesu chętnie sięgają po nowoczesne narzędzia IT. Problemy z wysokimi kosztami w rekrutacji wynikają m.in. z braku skutecznych narzędzi do wstępnej kwalifikacji kandydatów, co może prowadzić do wydłużenia czasu przeglądania, selekcji i weryfikacji aplikacji, a także niesatysfakcjonujących wyników. Obciążeni żmudnymi, powtarzalnymi zadaniami rekruterzy nie mogą poświęcić wystarczająco dużo czasu i uwagi na to, co najważniejsze – budowanie zaangażowania kandydatów czy właściwą ocenę ich dopasowania do stanowiska i kultury organizacji. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom IT wiele zadań można zautomatyzować, uwalniając firmę od dotychczasowych błędów wynikających z nieuwagi przeciążonych pracą rekruterów.

Takim rozwiązaniem jest HR-Voicebot, który dzięki zaawansowanym algorytmom i możliwościom rozpoznawania głosu może wstępnie kwalifikować kandydatów, udzielać informacji zwrotnej i aktualizować system HRM. Automatyzując ten proces, bot może zaoszczędzić ponad setki, a czasami i tysiące godzin pracy, co skutkuje skróceniem cyklu rekrutacji średnio o 5 razy, a zdarzają się przypadki, że nawet 8 razy. To z kolei prowadzi do obniżenia kosztów rekrutacji pracowników poprzez redukcję kosztów związanych z konsultantami i innymi pracownikami. mówi Bartosz Malinowski, Head of Voicebot Department w APIFONICA.

Jak działa AI-Voicebot dla HR?

Voicebot HR Apifonica jest w stanie przeprowadzać wstępne rozmowy kwalifikacyjne w dogodnym dla kandydatów terminie, odpowiadać na najczęściej zadawane pytania, wprowadzać dane do HRM oraz rekomendować rekruterowi najlepszych kandydatów. Dzięki automatyzacji tych kroków, rekruter kontaktuje się już tylko z najlepiej dopasowanymi osobami i może poświęcić im więcej czasu. Automatyzacja nie tylko uwalnia specjalistów HR od najbardziej czasochłonnych etapów rekrutacji, eliminując koszty nieudanej rekrutacji, ale także poprawia doświadczenie kandydata, zapewniając płynniejszy i bardziej wydajny proces.

Aż 67% rekruterów twierdzi, że zaplanowanie pojedynczej rozmowy kwalifikacyjnej zajmuje od 30 minut do 2 godzin, wynika z raportu Yello Interview Scheduling Survey. Wykorzystanie AI w procesie rekrutacji może przynieść ogromne korzyści. Przykładowo, u jednego z klientów APIFONICA zautomatyzowano blisko 200 umówionych spotkań w miesiącu, dzięki czemu blisko 2/3 (61%) kandydatów umówiło się automatycznie. Zatem ROI dla takiego działania wynosi od 250% do 1250%, w zależności od ilości czasu, którą przyjmiemy, potrzebną do przeprowadzenia jednej rozmowy rekrutacyjnej. Takie liczby świadczą o potencjale voicebotów w usprawnianiu procesów rekrutacyjnych.

Co sądzą o tym kandydaci do pracy?

Niektóre firmy obawiają się, że wykorzystanie voicebota w procesie rekrutacji, gdyż uważają że może być to niekomfortowe dla kandydatów. Doświadczenia klientów APIFONICA pokazują jednak, że wielu z nich pozytywnie reaguje na tę nowoczesną formę komunikacji. Uzyskanie szybkiej odpowiedzi od rekrutującej firmy, w dodatku otrzymanie jej poprzez kanał głosowy, który jest przez wielu preferowany, jest bardziej satysfakcjonujące dla kandydatów. Dodatkowo, daje im przekonanie, że pracodawca jest innowacyjny i dba o efektywność procesu rekrutacyjnego. Kandydaci doceniają również wygodę korzystania z voicebota, zwłaszcza jeśli mogą aplikować na stanowisko w dowolnym miejscu i czasie. Doświadczenia firm korzystających z voicebotów potwierdzają, że nie tylko obniżają one koszty rekrutacji nowego pracownika, ale także generują pozytywne reakcje i przyczyniają się do jeszcze lepszego doświadczenia rekrutacyjnego dla obu stron.

Dla sieci centrów medycznych Enel-Med., firma APIFONICA przygotowała wirtualnego asystenta, który przeprowadzał rozmowy z każdym kandydatem. – Naszym celem było przyspieszenie procesu rekrutacji i zapewnienie kandydatom wirtualnego asystenta, który przynosi komfort poprzez natychmiastową odpowiedź na aplikację. Voicebot przeprowadza rozmowy telefoniczne z kandydatami i przekazuje im podstawowe informacje o stanowisku bez angażowania rekruterów. – mówi Paulina Zdunek, Kierownik ds. Rekrutacji w Enel-Med.

Kandydat czuje się zaopiekowany, a my zbieramy dane potrzebne do podejmowania dalszych decyzji. Naszym zdaniem to nieoceniona korzyść w rekrutacji. – dodaje Zdunek. Apifonica voicebot pomógł wstępnie zakwalifikować 3660 aplikacji i 4-krotnie przyspieszyć etap selekcji.

Ile można zaoszczędzić dzięki voicebotowi HR?

Innym przykładem wykorzystania AI-Voicebotów w rekrutacji jest firma Wakacje.pl, serwis zajmujący się sprzedażą ofert wakacyjnych i organizacji podróży. Firma zdecydowała się na wdrożenie voicebota w swoim procesie rekrutacyjnym w celu wstępnej selekcji kandydatów na stanowiska sprzedażowe. Kandydaci mogą aplikować za pośrednictwem voicebota, który przeprowadzał z nimi krótką rozmowę kwalifikacyjną. Pozwala to firmie na weryfikację umiejętności i doświadczenia kandydatów w sposób zautomatyzowany (w tym automatyczne aktualizacje systemu HRM po zakończonych rozmowach), bez angażowania zasobów ludzkich na wczesnym etapie procesu rekrutacji.

Rezultaty wdrożenia HR Voicebot były imponujące. Firma zaoszczędziła około 1,5 miesiąca pracy swoich pracowników z działu rekrutacji. Ponadto, możliwość aplikowania za pośrednictwem voicebota zwiększyła konwersję kandydatów, pozwalając na przetworzenie aż 1800 aplikacji, przy czym 80% kandydatów przeszło do dalszego etapu rozmowy kwalifikacyjnej. – mówi Bartosz Malinowski – Inny z naszych klientów, firma kurierska, obliczyła, że przetworzenie 625 CV za pośrednictwem naszego Voicebota pozwoliło im zaoszczędzić 145 godzin pracy i ponad 7 tysięcy złotych w ciągu pierwszego miesiąca współpracy. – dodaje Malinowski.

Przykłady firm już korzystających ze wsparcia AI i voicebotów w procesie rekrutacji potwierdzają, że zapewniają one oszczędność czasu, zasobów i pieniędzy. Automatyzacja procesu wstępnej kwalifikacji, skrócenie cyklu zatrudniania i zwiększenie konwersji kandydatów to tylko niektóre z możliwości, jakie daje wykorzystanie nowoczesnych technologii w rekrutacji. W efekcie firmy mogą obniżyć koszty i zwiększyć efektywność rekrutacji pracowników, a także zapewnić lepsze doświadczenia kandydatom i większą satysfakcję z pracy samym rekruterom.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

W oczekiwaniu na nowy Kodeks Pracy

Wciąż obowiązujący Kodeks Pracy opiera się na ustawie z 1974 roku, a więc z okresu, kiedy w Polsce nie tylko panował inny ustrój, ale też nie istniało chociażby pojęcie elastycznych form zatrudnienia. Zmieniły się czasy, zmieniła się technologia, ale rok 2019 nie przyniósł nam rewolucji w przepisach.