Klienci ocenili jakość obsługi w Urzędzie Miasta Krakowa

Urząd Miasta Krakowa zakończył coroczne „Badanie satysfakcji klienta” zewnętrznego, które miało na celu zidentyfikowanie obszarów do poprawy w obsłudze mieszkańców. Badanie przeprowadzono od 21 września do 31 października i wzięło w nim udział tysiąc losowo wybranych klientów korzystających z usług urzędu.

Prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski, podkreślił wagę tego przedsięwzięcia:
Bardzo zależy mi na tym, by mieszkańcy mieli poczucie, że ich sprawy w urzędzie są załatwiane przez urzędników sprawnie, kompetentnie i z życzliwością. Dlatego zdecydowałem w tym roku o rozszerzenie zakresu ‘Badania satysfakcji klienta’ urzędu – metodologia badań będzie zmodyfikowana w taki sposób, aby w efekcie maksymalnie podnieść poziom świadczonych przez urząd usług.

Tegoroczne badanie objęło większą liczbę jednostek organizacyjnych oraz nowych lokalizacji, w tym Punkty Obsługi Mieszkańców w galeriach handlowych i dzienniki podawcze Kancelarii Magistratu w czterech głównych lokalizacjach urzędu. W badaniu uwzględniono także trzy nowe wydziały, dotychczas nieobjęte ankietami: Wydział Przedsiębiorczości i Innowacji, Wydział ds. Jakości Powietrza oraz Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu.

Aby lepiej odzwierciedlić opinie klientów, skalę oceny głównego wskaźnika zmieniono z pięciopunktowej na dziesięciopunktową. Przeprojektowano również kwestionariusz, by lepiej uwzględnić aktualne potrzeby klientów. Przewidywane są dalsze zmiany w kolejnych latach, w tym objęcie badaniem innych miejskich jednostek organizacyjnych świadczących bezpośrednią obsługę klientów.

Prezydent Miszalski zapowiedział, że w przyszłości formuła badania będzie identyczna w przypadku jednostek miejskich: – Formuła badania będzie analogiczna jak w przypadku Urzędu Miasta Krakowa, co pozwoli na uzyskanie porównywalnych wyników i wdrażanie przekrojowych działań doskonalących na poziomie całej gminy.

Realizacją badania zajęła się firma Danae sp. z o.o., która opracowała zaktualizowaną metodologię. Badanie stacjonarne przeprowadzono techniką TAPI[1] (tablet assisted personal interview), a klienci wychodzący z urzędu byli zapraszani do udziału przez ankieterów. Osoby, które załatwiały sprawy drogą elektroniczną, mogły wypełnić ankietę online po otrzymaniu linku.

Słownik
1. TAPI. (inaczej telephony services application programming interface) to interfejs programowania aplikacji (API), który umożliwia aplikacjom komputerowym korzystanie z funkcji…
Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *