Maleje chęć do mocnych podwyżek płac w firmach

Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, Marta Kightley, w wywiadzie dla OF TV, zwróciła uwagę na spadającą chęć przedsiębiorstw do przeprowadzania znaczących podwyżek wynagrodzeń. Z danych zebranych przez NBP wynika, że firmy coraz bardziej ostrożnie podchodzą do kwestii podnoszenia płac swoich pracowników.
fot. Freepik

Obecna sytuacja na rynku pracy

Według badania przeprowadzonego przez Randstad Polska, aż 60% firm planuje podwyżki wynagrodzeń w ciągu najbliższych miesięcy. Jest to najwyższy wynik od 14 lat. Skala planowanych podwyżek również rośnie, choć wiele przedsiębiorstw wciąż nie podjęło ostatecznych decyzji w tej sprawie.

Jednakże, według “Barometru Polskiego Rynku Pracy” przeprowadzonego przez Personnel Service, tylko 39% przedsiębiorców zamierza podnieść pensje w 2024 roku, podczas gdy 36% planuje utrzymać wynagrodzenia na poziomie z 2023 roku, a 11% rozważa ich obniżenie.

Czynniki wpływające na decyzje o podwyżkach

Wysoka inflacja, która wciąż wynosi ponad 8%, zmusza pracodawców do rozważenia podwyżek jako środka zatrzymania i przyciągnięcia pracowników. Niemniej jednak, wzrastające koszty energii oraz spowolnienie gospodarcze wpływają na ostrożniejsze podejście firm do tego tematu. Część przedsiębiorstw decyduje się na podwyżki jedynie dla kluczowych pracowników, aby nie obciążać zbytnio budżetu.

Prognozy na przyszłość

Choć obecnie wiele firm deklaruje plany podwyżek, przewidywania na przyszły rok są bardziej ostrożne. Średnie podwyżki systemowe planowane na 2024 rok wynoszą 8,7%, ale decyzje w tej kwestii nie są jeszcze ostateczne w przypadku 66% badanych firm.

Wiceprezes NBP, Marta Kightley, zaznacza, że obserwowany trend spadku chęci do dużych podwyżek może wynikać z potrzeby utrzymania stabilności finansowej przedsiębiorstw w obliczu niepewności gospodarczej.

Podsumowanie

Choć deklaracje firm dotyczące podwyżek wynagrodzeń w 2024 roku są optymistyczne, to jednocześnie widoczna jest rosnąca ostrożność przedsiębiorstw w podejmowaniu decyzji o znaczących podwyżkach płac. Obecna sytuacja gospodarcza oraz wysoka inflacja skłaniają firmy do zachowawczych strategii w zakresie polityki wynagrodzeń

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *