Wzrost wypalenia zawodowego wśród kobiet

W ostatnich latach kobiety odczuwają znaczące zmiany na rynku pracy, jednak wiele z tych zmian niesie ze sobą poważne wyzwania. Z raportu firmy doradczej Deloitte, “Women @ Work 2024: A Global Outlook”, wynika, że jedna czwarta kobiet boryka się z wypaleniem zawodowym, a liczba kobiet rezygnujących z pracy znacznie wzrosła.
fot. Freepik

Co więcej, problem agresji i molestowania seksualnego w miejscu pracy nadal jest powszechny, a większość firm nie podejmuje skutecznych działań na rzecz równouprawnienia.

Wypalenie zawodowe na wysokim poziomie

W 2024 roku prawie 25% ankietowanych kobiet doświadcza wypalenia zawodowego. Chociaż jest to spadek w porównaniu do 2023 roku (28%) i 2022 roku (46%), sytuacja wciąż pozostaje niepokojąca. – Ten raport jest jak czerwona lampka, która powinna zapalić się w głowach pracodawców – mówi Joanna Świerzyńska, partnerka zarządzająca Deloitte w Polsce, krajach Bałtyckich i Ukrainie. – Stres, przemęczenie, praca w nadgodzinach oraz brak perspektyw na awans i niskie zaangażowanie organizacji w wyrównywanie szans odbijają się na zdrowiu fizycznym i psychicznym kobiet.

Agresja i molestowanie seksualne

31% kobiet doświadcza agresji w miejscu pracy, a 4% molestowania seksualnego. Szczególnie trudna jest sytuacja kobiet LGBT+, z niepełnosprawnościami oraz należących do mniejszości etnicznych, gdzie odsetki te wynoszą odpowiednio 54%, 40% i 45%. Niestety, raportowanie takich incydentów nie jest powszechną praktyką – 42% kobiet nie zgłasza agresji, a 44% molestowania seksualnego. Przyczyną jest często przekonanie, że zdarzenia te nie są wystarczająco niepokojące, lub obawa przed negatywnymi konsekwencjami zgłoszenia. – Pracodawcy powinni z całą mocą przeciwdziałać takim zachowaniom i stworzyć bezpieczne warunki pracy – dodaje Świerzyńska.

Zdrowie kobiet wciąż tematem tabu

Ponad 27% badanych kobiet doświadcza problemów związanych z menstruacją, menopauzą lub płodnością, co negatywnie wpływa na ich życie zawodowe. Aż 42% kobiet pracuje mimo odczuwanego bólu, a 13% nie czuje się komfortowo, rozmawiając o tych problemach z przełożonymi. Co więcej, 39% kobiet pracuje mimo dolegliwości związanych z menopauzą, co stanowi wzrost o 19 p.p. w porównaniu z 2023 rokiem. – Podstawą budowania kultury zachęcającej do otwartej komunikacji jest dawanie pozytywnego przykładu przez liderów – podkreśla Świerzyńska.

Równość płci w miejscu pracy

Raport Deloitte pokazuje, że tylko 11% kobiet uważa, że ich organizacja podejmuje konkretne kroki w kierunku równouprawnienia płci, a 18% zostało poinformowanych o wyznaczonych celach w tym obszarze. Zaledwie 26% kobiet dostrzega zróżnicowanie płciowe na stanowiskach liderskich. Brak wsparcia w miejscu pracy prowadzi do zwiększonej liczby rezygnacji – w 2023 roku więcej kobiet złożyło wypowiedzenia niż łącznie w 2022 i 2021 roku. – Wyrównywanie szans w miejscu pracy jest ważne dla wszystkich pracowników. Podstawą awansu powinny być wyłącznie kompetencje i zaangażowanie – podsumowuje Świerzyńska.

Konkluzje

Raport Deloitte “Women @ Work 2024” ukazuje, że pomimo pewnych postępów, wiele obszarów wymaga znacznych działań na rzecz poprawy sytuacji kobiet na rynku pracy. Kluczowe jest przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu, zapewnienie bezpiecznego środowiska pracy oraz wsparcie dla kobiet w trudnych momentach życia zawodowego i osobistego.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *