50% spraw załatwią wirtualni konsultanci obsługi klienta od szefa rady nadzorczej OpenAI

Bret Taylor, były wicedyrektor generalny Salesforce i obecny przewodniczący rady OpenAI, wraz z Clay’em Bavorem, byłym szefem działu VR w Google, założył start-up Sierra, którego celem jest wprowadzenie na rynek agentów AI dla przedsiębiorstw. Firma ta ma na celu wykorzystanie sztucznej inteligencji do podniesienia poziomu obsługi klienta w firmach, dzięki czemu ich operacje cyfrowe mają osiągnąć zupełnie nowy poziom.

Sierra zgromadziła już początkowe finansowanie w wysokości 110 milionów dolarów od wielu inwestorów, w tym Benchmark i Sequoia, a wśród jej wczesnych klientów znalazły się takie firmy jak Weight Watchers, SiriusXM, Sonos i OluKai. Te przedsiębiorstwa wykorzystują technologię Sierry do obsługi setek tysięcy rozmów z klientami miesięcznie, co pozwala zaoszczędzić czas i wysiłek zespołów obsługi klienta.

Platforma Sierra umożliwia tworzenie zawsze gotowych agentów AI, którzy rozumieją żargon, literówki i kontekst rozmów, odpowiadając z empatią i uwzględnieniem specyficznych potrzeb i emocji klientów. Co więcej, agenci AI firmy mają możliwość integracji z systemami przedsiębiorstw, co pozwala im na dostęp do danych i podejmowanie działań, gdy jest to dozwolone. Oznacza to, że agent AI może wykonywać szereg zadań, od aktualizacji subskrypcji klienta po zarządzanie złożonościami opóźnionej dostawy w systemie zarządzania zamówieniami.

Warto zauważyć, że Sierra nie ujawniła wiele na temat swojego zaplecza technologicznego, w tym modeli, jakie są i będą używane przez system, ale potwierdziła, że jej platforma jest już wykorzystywana przez wiele znanych przedsiębiorstw. Agent AI firmy OluKai był w stanie obsłużyć ponad połowę wszystkich przypadków klientów podczas szczytu zakupowego Black Friday i Cyber Monday, a agent stworzony przez Weight Watchers obsługuje prawie 70% sesji klientów, osiągając ocenę satysfakcji klienta na poziomie 4,6 na 5.

Sierra twierdzi, że jej agenci AI stanowią potężną nową kategorię oprogramowania i nie ma obecnie na rynku podobnych graczy, jednak istnieją firmy tworzące chatboty wykorzystujące LLM (Large Language Models), aby wzmocnić wewnętrzne i zewnętrzne interakcje przedsiębiorstw. Wśród nich znajdują się dobrze sfinansowane podmioty takie jak Yellow AI, Aisera, Cognigy i Kore AI.

Według Markets and Markets rynek AI konwersacyjnego był wart 10,7 miliarda dolarów w 2023 roku i oczekuje się, że będzie rósł z CAGR[1] (roczną stopą wzrostu) ponad 22% do prawie 30 miliardów dolarów do 2028 roku.

Słownik
1. CAGR. CAGR, czyli skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (ang. Compound Annual Growth Rate) – jest to średni wskaźnik rocznego wzrostu…
Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *