mObywatel to bezpłatna, publiczna aplikacja mobilna, dzięki której możemy uzyskać szybki dostęp do swoich dokumentów i danych. Znajdziemy w niej m.in. mDowód, mPrawo Jazdy, historię pojazdu, punkty karne, czy legitymacje, w tym szkolną, studencką czy emeryta-rencisty. Oprócz tego możemy m.in. zgłosić Naruszenie Środowiska, Zastrzec swój numer PESEL, sprawdzić Jakość Powietrza, wystawione nam e-recepty, umówić się na e-Wizytę w ZUS, skorzystać z funkcji Wybory czy Bezpieczny Autobus.
Oprócz tego w aplikacji mObywatel można szybko i bez prowizji opłacić swoje zobowiązania finansowe wystawione przez urząd, na przykład podatek od nieruchomości czy opłatę za wywóz śmieci. Usługa ta obecnie jest na etapie pilotażu – Lista urzędów w pilotażu – ePłatności – Portal Gov.pl (www.gov.pl)
– Zależy nam na tym, aby aplikacja stawała się w coraz większym stopniu centrum kontaktu obywatela z administracją oraz, aby za jej pośrednictwem załatwić jak najwięcej swoich codziennych spraw. Stawiamy na maksymalną użyteczność dla obywatela. – powiedział wicepremier Krzysztof Gawkowski i podkreślił, że specjaliści na bieżąco śledzą uwagi, komentarze i sugestie użytkowników. – Dziękujemy za każdy komentarz, także za konstruktywną krytykę, wszystkie głosy są analizowane. Świetnie, że użytkownicy właściwie budują z nami tę aplikację. Zbieramy pojawiające się pomysły, a wewnątrz aplikacji uruchomiliśmy funkcję „Zgłoś Pomysł” po to, by użytkownicy mogli realnie wpływać na rozwój aplikacji – dodał wicepremier.
Ostatnia z udostępnionych w mObywatelu 2.0. funkcji – Zastrzeż numer PESEL – cieszy się dużym zainteresowaniem. W sumie Polacy swój numer PESEL zastrzegli 1 549 500 raz, z czego 415 tys. razy skorzystano z usługi w aplikacji mObywatel. Natomiast w sklepach Google Play i App Store w momencie udostępnienia zastrzegania PESEL otrzymaliśmy ponad 4 tys. pozytywnych opinii co było dziennym rekordem w historii aplikacji mObywatel.