Tryb incognito w Google Chrome nie było incognito

Alphabet zgodził się na ugody z użytkownikami za naruszenie prywatności w trybie incognito Google Chrome

Alphabet, właściciel Google, osiągnęła porozumienie w sprawie ugody (której warunki finansowe nie zostały ujawnione) z użytkownikami przeglądarki Google Chrome. Domagali się oni odszkodowań za naruszenie prywatności w trybie incognito. Użytkownicy, którzy oczekiwali anonimowości podczas korzystania z tej opcji, oskarżyli firmę o nieautoryzowane zbieranie danych, pomimo obietnic prywatności.

Badania wewnętrzne Google ujawniły już w 2018 roku wątpliwości co do poziomu prywatności trybu incognito, a wewnętrzna komunikacja pracowników zawierała sugestie dotyczące zmiany nazwy trybu i konieczności informowania użytkowników o jego ograniczeniach. Dodatkowo, kwestia prywatności stała się źródłem żartów wśród pracowników, co ujawniła korespondencja wewnętrzna.

Money.pl informuje, że ponad milion użytkowników przeglądarki Chrome zażądało odszkodowania od Google’a, twierdząc, że naruszenie prywatności obejmowało śledzenie osobistych danych, takich jak kontakty, zainteresowania czy zapytania internetowe. Po długotrwałych bataliach prawnych, Google uznał mediację za najlepszą drogę do rozwiązania sporu, z oczekiwaniem, że ugoda zostanie formalnie zatwierdzona przez sąd w lutym 2024 roku.

W rezultacie, użytkownicy trybu incognito mogą oczekiwać odszkodowań, przy czym każdy poszkodowany może otrzymać minimum 5 tys. dolarów. Jest to odpowiedź na naruszenie przepisów o prywatności stanu Kalifornia.

Ta ugoda stanowi ważny precedens w dziedzinie prywatności cyfrowej i sygnalizuje potencjalne błędy firm technologicznych w ochronie danych użytkowników. W wyniku tej sprawy, użytkownicy mogą podejść z większą świadomością do korzystania z internetowych narzędzi i dokładniej przemyśleć, jakie informacje udostępniają firmom technologicznym.

REKLAMA

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *