Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Infolinia onkologiczna ruszyła, ale nikt nic o niej nie wie

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło uruchomienie Infolinii Onkologicznej, która stanowi część Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Niestety, choć numer jest ten sam, co dla Telefonicznej Informacji Pacjenta, pacjenci nie zostaną jeszcze przez nią zarejestrowani na wizytę u specjalisty, co zakłada ustawa o KSO. Ten przepis będzie obowiązywać dopiero od kwietnia 2024 roku. W międzyczasie pacjenci korzystający z Infolinii dowiedzą się jedynie o organizacji opieki w ramach KSO, pod warunkiem, że w ogóle się do niej dodzwonią. Warto dodać, że ani[1] organizacje pacjenckie, ani sami pacjenci nie są świadomi, że taka Infolinia już funkcjonuje.

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), która weszła w życie 20 kwietnia 2023 roku, zakłada, że każdy pacjent będzie miał dostęp do opieki onkologicznej na równych standardach, niezależnie od miejsca zamieszkania. KSO miała rozpocząć działalność w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy, a krajowa infolinia onkologiczna miała być uruchomiona w ciągu 12 miesięcy.

Jednakże pacjenci korzystający obecnie z Infolinii Onkologicznej w ramach Telefonicznej Informacji Pacjenta NFZ nie zostaną jeszcze zapisani na wizytę u specjalisty. Ministerstwo Zdrowia informuje, że Infolinia Onkologiczna działa, ale jedynie w zakresie udzielania informacji o organizacji opieki onkologicznej w ramach KSO, jak również o możliwości uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej. Jednakże nie można jeszcze przez nią zarejestrować się na wizytę u specjalisty, co jest jednym z kluczowych celów ustawy o KSO.

Niestety, pomimo działania Infolinii Onkologicznej, nie jest ona łatwo dostępna ani w internecie, ani na stronie NFZ. Pierwsze wyniki wyszukiwania odnoszą się do innej infolinii onkologicznej, przeznaczonej dla pacjentów z Ukrainy. W rzeczywistości Infolinia Onkologiczna funkcjonuje w ramach Telefonicznej Informacji Pacjenta NFZ pod bezpłatnym numerem telefonu 800 190 590. Jednakże informacja o jej istnieniu jest trudno dostępna na stronie NFZ i wymaga dokładnej wiedzy, gdzie jej szukać.

Aktualnie Infolinia Onkologiczna umożliwia jedynie uzyskanie informacji o profilaktyce chorób nowotworowych, badaniach diagnostycznych, programach profilaktyki nowotworowej i ogólnych informacjach o KSO. Brak możliwości zapisania się na wizytę u specjalisty jest krytykowany przez organizacje pacjenckie, które podkreślają, że czas jest kluczowy w leczeniu nowotworów.

Dorota Korycińska, prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej w rozmowie z portalem Prawo.pl, zwraca uwagę, że polityka informacyjna w obszarze zdrowia jest słaba, a organizacje pacjenckie nie są informowane o istotnych kwestiach dotyczących pacjentów. Zastanawia ją dlaczego pacjenci muszą samodzielnie szukać informacji o Infolinii Onkologicznej, skoro politycy mówią o działaniach “propacjenckich”. Brak świadomości pacjentów na temat istnienia Infolinii Onkologicznej utrudnia dostęp do opieki onkologicznej.

Słownik
1. ani. inaczej Automatic Number Identification lub caller id – numer telefonu dzwoniącego.
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Już w co drugim urzędzie zapłacimy kartą

W pierwszym roku funkcjonowania programu płatności bezgotówkowych przystąpiło około 50% wszystkich urzędów w Polsce. Jak podkreśla ministerstwo przedsiębiorczości i technologii – już w co drugim urzędzie w Polsce zapłacimy kartą lub telefonem. Z danych KIR wynika, że w pierwszym roku do programu przystąpiło 1 414 urzędów.
Czytaj więcej

UODO nakłada karę na Link4 za wyciek danych osobowych

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na Link4 Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie, administracyjną karę pieniężną w wysokości 103 752 zł. Powodem nałożenia kary jest niezgłoszenie Prezesowi UODO naruszenia ochrony danych osobowych bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 72 godzin po stwierdzeniu naruszenia.
Czytaj więcej

ePUAP nie dla wszystkich

Od dwóch lat obowiązuje w Polsce znowelizowany Kodeks Postępowania Administracyjnego, który nakłada na podmioty publiczne obowiązek wymiany korespondencji w postępowaniu administracyjnym drogą elektroniczna. Sieć Obywatelska Watchdog przeprowadziła badania wśród wszystkich Starostw Powiatowych w Polsce. I – jak się okazało – nie zawsze przepis ten jest przez urzędy respektowany.