Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Policja rozbiła grupę wyłudzającą 11 mln zł z urzędów w Polsce

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) w Polsce zakończyło akcję, która doprowadziła do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej. Oszuści, wykorzystując fałszywe maile “łudząco podobne” do adresów bankowych, wyłudzili ponad 11 mln złotych od różnych urzędów miast, gmin i starostw.

Metoda działania grupy polegała na podszywaniu się pod pracowników banków i oferowaniu atrakcyjnych lokat terminowych. Zawierały nawet dane kontaktowe do „pracowników” banków, którzy reprezentowali instytucje. Całość zasadniczo nie budziła wątpliwości w prawdziwość ich działania. Poza jednym – adresy e-mail były łudząco podobne do prawdziwych. Gdy urzędy przesyłały środki na podane konta, przestępcy inwestowali je w kryptowaluty lub nieruchomości w krajach Europy Zachodniej.

Akcja CBZC doprowadziła do zatrzymania wszystkich 17 członków tej grupy, z czego 13 trafiło do aresztu. Podczas przeszukań udało się zabezpieczyć mienie ruchome, w tym sztabki srebra, złote monety i zegarki o łącznej wartości 300 tys. zł, a także sprzęt elektroniczny i dokumenty.

Dodatkowo, pięciu urzędników z różnych instytucji usłyszało zarzuty związane z przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków w ramach tej afery.

Jest to poważne ostrzeżenie dla instytucji publicznych, jak ważne jest zachowanie ostrożności w obrocie elektronicznym oraz konieczność weryfikacji wszelkich propozycji finansowych, które pojawiają się w ich skrzynkach mailowych. CBZC podkreśliło również, że skuteczna interwencja biura uchroniła kolejne urzędy przed stratami.

Zdjęcie z czynności policji. Fot. CBZC/cbzc.policja.gov.pl

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Konin z dofinansowaniem do e-usług

Urząd Miejski w Koninie otrzymał dofinansowanie projektu, którego głównym celem jest usprawnienie obsługi klienta poprzez umożliwienie – w szczególności mieszkańcom i przedsiębiorcom, korzystania z elektronicznych usług publicznych. Miasto pozyskało na ten cel 4,241 mln zł.
Czytaj więcej

E-wizyty w ZUS cieszą się coraz większym zainteresowaniem

Właśnie mija rok, odkąd ZUS zaproponował klientom usługę e-wizyty. Dotychczas skorzystało z niej ponad 116 tys. osób w całym kraju. W samym Opolu z usługi skorzystało ponad 3 tys. klientów. Najczęściej konsultowane są sprawy dotyczące emerytur i rent krajowych. Ale system daje możliwości umówienia spotkania w wielu innych obszarach tematycznych.