Metoda działania grupy polegała na podszywaniu się pod pracowników banków i oferowaniu atrakcyjnych lokat terminowych. Zawierały nawet dane kontaktowe do „pracowników” banków, którzy reprezentowali instytucje. Całość zasadniczo nie budziła wątpliwości w prawdziwość ich działania. Poza jednym – adresy e-mail były łudząco podobne do prawdziwych. Gdy urzędy przesyłały środki na podane konta, przestępcy inwestowali je w kryptowaluty lub nieruchomości w krajach Europy Zachodniej.
Akcja CBZC doprowadziła do zatrzymania wszystkich 17 członków tej grupy, z czego 13 trafiło do aresztu. Podczas przeszukań udało się zabezpieczyć mienie ruchome, w tym sztabki srebra, złote monety i zegarki o łącznej wartości 300 tys. zł, a także sprzęt elektroniczny i dokumenty.
Dodatkowo, pięciu urzędników z różnych instytucji usłyszało zarzuty związane z przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków w ramach tej afery.
Jest to poważne ostrzeżenie dla instytucji publicznych, jak ważne jest zachowanie ostrożności w obrocie elektronicznym oraz konieczność weryfikacji wszelkich propozycji finansowych, które pojawiają się w ich skrzynkach mailowych. CBZC podkreśliło również, że skuteczna interwencja biura uchroniła kolejne urzędy przed stratami.
Zdjęcie z czynności policji. Fot. CBZC/cbzc.policja.gov.pl