Pokolenie Z: kompetencje miękkie kluczem do kariery przyszłości

Najnowsze badania przeprowadzone przez Pracuj.pl ujawniają, że dla młodych ludzi z pokolenia Z, kluczowe w rozwoju kariery są kompetencje miękkie.
fot. Freepik

Choć można było przypuszczać, że to umiejętności cyfrowe będą najważniejsze, to aż 52% najmłodszych respondentów wskazuje na takie cechy jak empatia, komunikatywność i efektywna praca w grupie jako kluczowe dla ich przyszłego sukcesu zawodowego.

Zmieniające się priorytety młodych pracowników

Raport “Pokolenie Z w pracy”, przeprowadzony w marcu 2024 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Pracuj.pl, przygląda się nie tylko najbardziej cenionym kompetencjom, ale także oczekiwaniom młodych ludzi wobec pracodawców. Wyniki badania, oparte na odpowiedziach 721 Polaków w wieku 18-34 lata, wskazują na istotną zmianę w podejściu młodych profesjonalistów do rynku pracy.

Choć odpowiednie wynagrodzenie pozostaje na czele listy priorytetów (57%), coraz większą rolę odgrywają także inne aspekty życia zawodowego. Młodzi pracownicy szukają pracodawców, którzy oferują nie tylko konkurencyjne płace, ale również dbają o ich dobrostan psychiczny, oferując przyjazne i wspierające środowisko pracy.

Kompetencje miękkie na pierwszym panie

W erze cyfryzacji, pokolenie Z zdaje sobie sprawę, że technologia to nie wszystko. Aż 49% respondentów z najmłodszej grupy wiekowej wskazuje na znaczenie kompetencji miękkich, takich jak empatia, komunikatywność i zdolność do efektywnej pracy w zespole. Jolanta Lewandowska-Bitkowska, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w Pracuj.pl, podkreśla, że te umiejętności są fundamentami skutecznego działania w dynamicznie zmieniającym się środowisku zawodowym.

Globalizacja i specjalizacja

Znajomość języków obcych, wskazywana przez 42% badanych, otwiera przed młodymi ludźmi nowe możliwości na międzynarodowym rynku pracy. Dodatkowo, umiejętności specjalistyczne, takie jak wiedza branżowa i ukończone kursy, są kluczowe dla 41% respondentów. Agata Roszkiewicz, ekspertka ds. wynagrodzeń i benefitów w Pracuj.pl, zauważa, że firmy będą musiały dostosować swoje strategie rekrutacyjne, aby sprostać oczekiwaniom młodych profesjonalistów.

Cyfrowe umiejętności też ważne

Choć kompetencje cyfrowe są istotne dla 37% badanych, to widać różnice w zależności od wieku respondentów. Młodsi pracownicy (18-24 lata) mniej podkreślają ich znaczenie (30%) w porównaniu do starszych kolegów (25-34 lata), gdzie ten odsetek wynosi 40%. Mimo to, rola umiejętności cyfrowych na rynku pracy rośnie, a ich posiadanie staje się nieodzowne w wielu zawodach.

Priorytety zawodowe: jakość życia i rozwój osobisty

Stabilność zatrudnienia i przyjazne środowisko pracy to kluczowe aspekty dla młodych ludzi. Przyjazny zespół (29%) oraz work-life balance (28%) to elementy, które znacząco wpływają na ich zadowolenie i lojalność wobec pracodawcy. Możliwości rozwoju zawodowego oraz elastyczny grafik[1] pracy (24%) są równie ważne, co pokazuje, że młodzi pracownicy oczekują wsparcia w realizacji swoich życiowych i zawodowych aspiracji.

Wnioski

Pokolenie Z wyróżnia się specyficznym podejściem do rynku pracy. Młodzi profesjonaliści poszukują stabilności, wsparcia i możliwości rozwoju, kładąc duży nacisk na jakość życia zawodowego i osobistego. Pracodawcy muszą dostosować swoje strategie, aby przyciągnąć i zatrzymać talenty z tego pokolenia. Serwis Pracuj.pl, wychodząc naprzeciw tym potrzebom, oferuje narzędzia i porady, które mają pomóc młodym ludziom w budowaniu ich kariery zawodowej.

Słownik
1. grafik. lub grafik pracy. Krótkookresowy (tygodniowy, dwutygodniowy lub miesięczny – rzadziej dzienny) plan pracy agentów call center. Do planowania…
Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *