Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Marcin Demkiw (SAP Polska): AI dokona kolejnej zmiany w naszym społeczeństwie

Z rozmowy z Marcinem Demkiw dyrektorem ds. wsparcia sprzedaży SAP Polska dowiecie się o obecnym stanie cyfryzacji w Polsce i przyszłości e-commerce, call center i marketingu.

Czy nieuchronna cyfryzacja i rozwój AI, może doprowadzić do większej ilości zwolnień pracowników w obszarze: marketingu, call center[1], e-commerce?

Rozwój algorytmów AI jest nieuchronny. Stają się one coraz zdolniejsze i bardzie predysponowane do wykonywania większej liczby zadań, o wiele lepiej niż ludzie. Mamy prawo sądzić, że ten trend pozostanie z nami do końca naszej cywilizacji. Przewidywanie przyszłości na poziomie globalnym mimo wysokorozwiniętej technologii, do której mamy dostęp, wciąż nie jest domeną ludzkości. Pewne jest, że przyszłość jest zawsze niepewna, i całkiem prawdopodobne, że wkraczamy w nową erę rozwoju człowieka. Erę gdzie sztuczna inteligencja może zacząć odgrywać coraz większą rolę w naszym życiu. Przyszłość algorytmów sztucznej inteligencji to nie tylko ulepszone wersje dobrze nam znanych usług, z których korzystamy na co dzień. To już się dzieje od jakiegoś czasu. To głównie kreacja nowego otoczenia, w którym algorytmy mogą odegrać kluczową rolę w interakcji człowieka z człowiekiem i otaczającym go światem.

Rozwój technologiczny, który uprzemysłowił gospodarkę, miał istotny wpływ na rozwój oraz strukturę społeczną i tym razem nie będzie wyjątku. AI dokona kolejnej zmiany w naszym społeczeństwie. Postęp technologiczny zawsze redukował popyt na pracowników. Głównie tam gdzie nowe technologie były w stanie wykonywać określone zadania przy zdecydowanie niższych kosztach. Pamiętajmy jednak, że nowe technologie to również proces twórczy. Wielu pracodawców dostrzeże, że pracownicy efektywnie wykorzystujący nowe technologie są bardziej produktywni i generują większą wartość dla firm. Co za tym idzie, zapotrzebowanie na takich pracowników wzrośnie. Firmy będą musiały konkurować na rynku pracy, co powinno doprowadzić do wzrostu zarobków. Wyższe dochody pracowników to zwiększony popyt na towary i usługi w gospodarce. W dłuższej perspektywie przełoży się to na zwiększone zapotrzebowanie na pracowników, którzy wykorzystując nowe technologie stworzą nowe towary i usługi. Dzięki temu uruchomi się kolejny strumień zapotrzebowania na nowych pracowników. Ten mechanizm dobrze znany i towarzyszy gospodarce od pierwszej rewolucji przemysłowej.

Postęp sztucznej inteligencji oczywiście może mieć destrukcyjny wpływ na obecne miejsca pracy w marketingu, call center czy e-commerce, ponieważ zmieni strukturę organizacji i charakter tych prac. Jednak nie wyeliminuje całkowicie zapotrzebowania na pracowników a jedynie przekształci ich miejsca pracy. Część zawodów może zniknąć, ale w ich miejsce pojawi się wiele nowych, o których dzisiaj nawet nie myślimy. Świetnym przykładem jest tutaj prompt engineer, czyli osoba, która specjalizuje się w zadawaniu pytań / zlecaniu zadań generatywnej sztucznej inteligencji. W połowie 2022 roku nikt o takim zawodzie nie słyszał a dzisiaj można przebierać w ofertach pracy na to stanowisko.

Jak Polskie firmy w obszarze cyfryzacji odbiegają technologicznie od firm z zagranicy?

Dobrą praktyką jest opieranie się na danych, dlatego odwołam się do raportu, „Cyfrowa wędrówka w chmury. Menedżerzy o chmurze w Polsce i regionie CEE”, który podkreśla pozycję Polski jako jednego z liderów transformacji cyfrowej w regionie CEE. Analiza wskazuje, że aż 80% menedżerów w Polsce deklaruje wykorzystywanie usług chmurowych w co najmniej jednym segmencie swojej działalności. Taki wynik ustępuje tylko Węgrom, gdzie 86% respondentów potwierdza wdrożenie rozwiązań chmurowych. Co więcej, 70% polskich menedżerów planowało adopcję co najmniej jednej usługi chmurowej w 2023 roku, co stawia Polskę na czołowych pozycjach w regionie, ex aequo z Węgrami i znacząco przed średnią dla Europy Środkowo-Wschodniej, która wynosi 61%. Obserwujemy tu znaczącą tendencję wzrostową i gotowość do inwestowania w technologie chmurowe, co podkreśla pozytywne nastawienie do innowacji cyfrowych w biznesie.

Słownik
1. call center. Firma lub dział w firmie zajmujący się telefoniczną obsługą klienta realizowaną przez przeszkolonych pracowników (telemarketerów, konsultantów, agentów). Obsługa…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Jak zautomatyzowano dziennikarzy i co to oznacza dla branży contact center?

Jeśli nadal uważacie, że automatyzacja i roboty w call center to tylko mrzonka i odległa „pieśń przyszłości” – obudźcie się! Automatyzacja dzieje się nawet w dziennikarstwie, zawodzie, który od zawsze kojarzył się nam z człowiekiem, który zbiera informacje, redaguje i publikuje – w prasie, radio, telewizji czy internecie.
Czytaj więcej

Co daje contact center w chmurze?

Połowa respondentów badania “Win Funding For Your Customer Service Project” przeprowadzonego rzez Forrester Research wskazała pomiar efektów jako jeden z pięciu największych wyzwań w procesie zdobywania oparcia w firmie dla projektów CC w chmurze.