Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Co trzeci Polak sprawy urzędowe załatwia on-line

Obecnie jeden na trzech Polaków załatwia przez internet sprawy urzędowe. Wśród osób z wyższym wykształceniem robi to już ponad połowa obywateli. Wraz z osiąganiem pełnoletności przez kolejne pokolenia korzystające z technologii, popularność cyfrowych platform urzędowych będzie systematycznie wzrastać.

Przedstawiciele sektora publicznego zdają sobie z tego sprawę i coraz częściej decydują się na nowoczesne rozwiązania IT. Aplikacje administracji publicznej mogą być przyjazne dla użytkownika i ułatwiać komunikację na linii obywatel – instytucje. Są kluczowe dla cyfrowej transformacji sektora, ale aby spełniać swoją rolę muszą działać stabilnie i być szybko dostosowywane do zmieniających się potrzeb użytkowników. 

Pozytywny „user-experience” obywatela 

Niemal wszyscy użytkownicy Internetu (99%) w Polsce korzystają z sieci Wi-Fi, za pomocą smartfonów, tabletów czy laptopów. Są przyzwyczajeni do używania aplikacji mobilnych, które są intuicyjne w obsłudze i dostosowane do możliwości smartfonów. 8 na 10 internautów korzysta z usług bankowych online. Użytkownicy oczekują, że łatwość obsługi, znana ze sklepów internetowych czy platform streamingowych, będzie dostępna również w serwisach rządowych. Aplikacje dla obywateli mogą nie tylko znacznie usprawnić dostęp do usług publicznych i zwiększyć efektywność administracji, ale też poprawić interakcję między obywatelami a instytucjami publicznymi. Popularność pobranej już ponad 10 mln razy od kiedy jest dostępna aplikacji mObywatel, , pokazuje, że użytkownicy oczekują od administracji nadążania za trendami społecznymi i zmianami. Obywatele przyzwyczajeni do mobilnych zakupów, zamawiania posiłków czy taksówki przy użyciu telefonu chcą móc z taką samą łatwością składać wniosek w urzędzie czy rozliczać PIT.

Miliony użytkowników – wyzwanie dla płynności działania

Wojciech Wrona, Dyrektor Sektora Publicznego, Red Hat

Podstawowym wyzwaniem, jakie staje przed twórcami aplikacji dla sektora publicznego, jest ich skalowalność. Muszą one być dostępne dla wszystkich obywateli państwa czy danego regionu, a więc dostosowane do dużej liczby użytkowników. Załatwianie spraw urzędowych, takich jak rozliczanie PIT-ów czy składanie podań o zasiłki czy dodatki, często jest sezonowe więc wskazane jest żeby serwisy rządowe były na to przygotowane. Dlatego coraz częściej sektor publiczny decyduje się na korzystanie z rozwiązań chmurowych. Gdy większa liczba obywateli korzysta w danym momencie z aplikacji, chmura umożliwia zwiększenie mocy obliczeniowej, aby szybko obsłużyć wszystkie zapytania. Infrastrukturę można później z powrotem „zmniejszyć” do stałego poziomu, nie ma więc konieczności utrzymywania jej „na zapas”.

Szybkie wprowadzanie zmian – odpowiedź na potrzeby obywateli

Centralny Ośrodek Informatyki organizuje w dniach 21-22 października hackathon mHack podczas którego studenci będą mieli za zadanie opracowanie innowacyjnego pomysłu na nową funkcję w aplikacji mObywatel 2.0. Modyfikacje funkcji aplikacji w odpowiedzi na opinie użytkowników to dzisiaj standard w sektorze e-commerce czy bankowości elektronicznej. Dlatego ważne by również serwisy administracji były w stanie szybko wprowadzać zmiany funkcjonalności. Takie reagowanie na potrzeby użytkowników ułatwia konteneryzacja. Bazujące na niej środowisko pozwala programistom na sprawne wprowadzanie modyfikacji. Dzięki niej nowe funkcje mogą być łatwo aktualizowane, testowane i wdrażane. 

W Polsce cyfryzacja sektora publicznego jest powyżej średniej dla regiony Europy Środkowo -Wschodniej. Aplikacje przyjazne dla obywatela są kluczowym elementem procesu digitalizacji administracji. Rosnąca popularność załatwiania spraw urzędowych przez Internet wymaga wdrażania nowoczesnych rozwiązań IT.

Autor: Wojciech Wrona

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Wiele słów, mało czynów: dobrostan pracowników

Potrzeba dyskusji na temat możliwości zadbania o dobrostan pracowników w sposób bardziej spersonalizowany jest coraz pilniejsza i jej podjęcie powinno być jednym z kluczowych wyzwań na 2022 rok, szczególnie w kontekście diagnostyki i profilaktyki stresu. Aż 75 % pracowników oczekuje takiego wsparcia.