UOKiK zajął się voucherami Biedronki

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, wydał decyzję nakładającą obowiązek na Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka, aby wypłacić 150 zł konsumentom, którzy zostali wprowadzeni w błąd podczas promocji „Magia Rabatów”.

Decyzja dotyczy klientów, którzy wzięli udział w promocji w grudniu 2022 roku, ale nie mogli zrealizować otrzymanych voucherów z powodu niejasnych warunków akcji.

Problematyczna promocja „Magia Rabatów”

Promocja „Magia Rabatów – Zabawki i Książki – Voucher” trwała od 1 do 3 grudnia 2022 roku. Posiadacze aplikacji lub karty Moja Biedronka byli zachęcani do zakupu trzech produktów z kategorii książki i zabawki, za co mieli otrzymać voucher o wartości połowy wydanej kwoty. W praktyce okazało się jednak, że voucher nie obejmował wielu produktów, a klienci dowiadywali się o tym dopiero po dokonaniu zakupu.

Reklamy promocyjne, które pojawiły się w sklepach, nie zawierały pełnej listy produktów wyłączonych z promocji. Informacje o ograniczeniach były umieszczone drobnym drukiem, co sprawiało, że wielu konsumentów było zaskoczonych niemożnością użycia voucherów na oczekiwane zakupy.

Decyzja Prezesa UOKiK

W odpowiedzi na liczne skargi konsumentów, Prezes UOKiK[1] wydał decyzję zobowiązującą Jeronimo Martins Polska do przyznania poszkodowanym klientom voucherów o wartości 150 zł. Tomasz Chróstny podkreślił, że warunki promocji muszą być jasne i przejrzyste dla konsumentów.

Warunki promocji powinny być jasne dla konsumenta, bez haczyków czy gwiazdek, wyjątków zapisanych małą czcionką. Nie można organizować akcji, które nie spełniają podstawowych kryteriów przejrzystej komunikacji, ani[2] nie umożliwiają realnego i swobodnego zapoznania się z regulaminem promocji bezpośrednio w sklepie, podczas robienia zakupów. Grudniowa promocja w sklepach Biedronka zamiast miłym, przedświątecznym bonusem, stała się dla konsumentów kłopotliwym doświadczeniem – powiedział Prezes UOKiK.

Kto skorzysta z decyzji?

Nowe vouchery o wartości 150 zł otrzymają klienci, którzy dokonali zakupów w ramach promocji „Magia Rabatów” w dniach 1-3 grudnia 2022 roku, ale nie mogli zrealizować swoich voucherów. Aby otrzymać nowy voucher, klient musi nadal być uczestnikiem programu lojalnościowego Moja Biedronka.

Vouchery będą automatycznie przyznane na kartę Moja Biedronka w ciągu 14 dni od dnia uprawomocnienia się decyzji i będą ważne przez rok. Mogą być wykorzystane na wszystkie produkty w sklepach Biedronka, z wyłączeniem napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych, preparatów początkowego żywienia niemowląt oraz usług i doładowań.

Informowanie konsumentów

Informacja o decyzji Prezesa UOKiK będzie przekazywana konsumentom przez różne kanały komunikacyjne Biedronki: tablice ogłoszeniowe w sklepach, stronę internetową, sms-y (dla tych, którzy wyrazili zgodę na kontakt), aplikację mobilną oraz profil Biedronki na Facebooku.

Dla konsumentów, którzy zrezygnowali z programu lojalnościowego Moja Biedronka po promocji, Jeronimo Martins Polska przewiduje e-kod o wartości 150 zł. Aby go otrzymać, należy skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta Biedronki.

Decyzja Prezesa UOKiK to ważny krok w ochronie praw konsumentów i podkreślenie konieczności przejrzystej komunikacji w akcjach promocyjnych.

Słownik
1. UOKiK. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest centralnym organem administracji państwowej. Odpowiada bezpośrednio przed Prezesem Rady Ministrów. Powoływany jest…
2. ani. inaczej Automatic Number Identification lub caller id – numer telefonu dzwoniącego. Total 0 Shares Share 0 Tweet 0…
Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *