nadwrażliwość słuchowa

nadwrażliwość słuchowa

« wróć do spisu

To stan, w którym osoba odbiera dźwięki w sposób wyjątkowo intensywny i często uciążliwy. Osoby z nadwrażliwością słuchową często mają trudności z tolerowaniem dźwięków, które inni ludzie uważają za normalne lub niezauważalne, takie jak dźwięki z otoczenia, mówienie lub muzyka.

Nadwrażliwość słuchowa może być związana z różnymi zaburzeniami, takimi jak autyzm, zespół Aspergera, zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), zaburzenia lękowe lub depresja. Może też występować jako samodzielne zaburzenie, zwane nadwrażliwością słuchową lub nadwrażliwością auditywną.

Objawy nadwrażliwości słuchowej mogą obejmować nie tylko trudności w tolerowaniu głośnych dźwięków, ale także ból lub dyskomfort w reakcji na dźwięki, trudności w koncentracji, znużenie lub frustrację.

Leczenie nadwrażliwości słuchowej może obejmować terapię behawioralną lub farmakoterapię. Ważne jest również zrozumienie i akceptacja osoby z nadwrażliwością słuchową oraz udostępnienie jej narzędzi i strategii umożliwiających radzenie sobie z trudnościami związanymi z dźwiękiem.