mapa podróży klienta

mapa podróży klienta

« wróć do spisu

(z ang. customer journey map) to graficzne przedstawienie etapów, jakie klienci przechodzą podczas interakcji z firmą. Mapa podróży klienta służy do zrozumienia perspektywy klienta oraz jego potrzeb, oczekiwań i doświadczeń, jakie towarzyszą mu na każdym etapie interakcji z firmą.

Mapa podróży klienta składa się z serii wizualnych reprezentacji, które pokazują różne punkty dotykowe klienta z firmą, a także doświadczenia i emocje klientów na każdym etapie podróży. Mapa podróży klienta może obejmować różne kanały, w tym wizyty w sklepie stacjonarnym, interakcje online, rozmowy telefoniczne, e-maile i wiele innych.

Mapa podróży klienta pozwala firmom lepiej zrozumieć perspektywę klienta, a także zidentyfikować obszary, w których należy poprawić jakość obsługi, dostosować ofertę do potrzeb klientów oraz zoptymalizować procesy biznesowe. Dzięki mapie podróży klienta, firma może w bardziej celowy sposób angażować klientów na każdym etapie ich interakcji z firmą, aby dostarczać lepsze doświadczenia, budować lojalność i zwiększać zyski.