Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

Widok 360

Widok 360 stopni na klienta to koncepcja polegająca na możliwości przeglądania i analizowania wszystkich danych, jakie posiadasz na temat każdego pojedynczego klienta w jednym miejscu.

Przy tak dużej ilości danych tworzonych i gromadzonych dla każdego z klientów, możliwość zebrania wszystkich źródeł w jednym miejscu daje Ci możliwość zapewnienia, że rozumiesz potrzeby, życzenia i obawy każdej osoby. W rzeczywistości jest to jednak bardziej skomplikowane.

buyer persona

« wróć do spisu

inaczej persona zakupowa lub po prostu persona to pojedynczy reprezentant grupy docelowej, szczegółowo wyodrębniona postać, będąca modelową wizualizacją kupującego.

Wyznaczenie person kampanii jest niezwykle istotnym czynnikiem, służącym lepszemu zrozumieniu potrzeb odbiorców. Poznanie kupującego umożliwia wytyczenie kierunku kampanii, jak również dobranie takich narzędzi reklamowych, które będą skutecznie przemawiać do grupy docelowej. Profil kupującego powinno się tworzyć ze wskazaniem najdrobniejszych szczegółów dotyczących uwarunkowań psychospołecznych i demograficznych. Wśród kryteriów branych pod uwagę podczas charakteryzowania person najczęściej wymienia się: wiek, płeć, zamieszkiwany obszar, sytuację rodzinną, wykształcenie, stanowisko i miejsce pracy, średnie dochody, wyznawane wartości, historię osoby, rys psychologiczny, sprzęt używany do surfowania w Internecie, stopień zaawansowania w wykorzystaniu stron www.

Bardzo często marketerzy posługują się również zdjęciem kupującego, a nawet nadają mu imię, aby jak najlepiej go sobie wyobrazić i scharakteryzować. Budowanie person pomaga w realizacji kampanii sprzedażowych i obsługowych. Powszechnie wykorzystywana w marketingu (w tym e-marketingu) nieco rzadziej w contact center.

« wróć do spisu