Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Wybrana kategoria

WEHIKUŁ CZASU

2 artykułów
Czytaj więcej

Wehikuł czasu: Mali klienci to rzadkość dla call center w 2003 roku

Gdy dzisiaj przyjrzymy się nieco dokładniej rynkowi outsourcingowych call center, dojdziemy do wniosku, że można je podzielić na dwie grupy: takie, które działają z dużymi klientami i takie, które realizują małe projekty dla niezbyt wymagającego klienta. Mało kto z nas pamięta, ale przed 2003 rokiem takiego podziału nie było. Dlaczego? Bo małych projektów prawie wcale nie było.
Czytaj więcej

Wehikuł czasu: Błękitna Linia TP i prognozy rynku z 2004 roku

Podobno w branży contact center telemarketer średnio wytrzymuje 3 miesiące. Znane są oczywiście przypadki pracy znacznie dłużej. Za 'dinozaura' uważa się osobę pracującą w call center dłużej niż 10 lat. Ale 10 lat, to początki musiałby mieć miejsce w 2008 roku. Postanowiliśmy sięgnąć do obszernego archiwum różnych dzienników, tygodników i miesięczników by pokazać Wam czym żyła branża w 1995, 2000 czy 2007 roku. Zaczynamy więc nowy cykl artykułów - "Wehikuł czasu".