Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

product centric

(lub product centered) to podejście biznesowe, które skupia się na produkcie jako głównym czynniku wpływającym na sukces firmy. W tym podejściu, firma koncentruje się na projektowaniu, produkcji i dystrybucji produktów, które są uważane za najważniejsze dla klientów.

W podejściu product-centric, firma opiera swoją strategię marketingową na założeniu, że jeśli produkt jest wystarczająco dobry, to klient sam zainteresuje się nim i dokona zakupu. Firma skupia się przede wszystkim na projektowaniu i produkcji produktów, a działania marketingowe i sprzedażowe są ukierunkowane na ich promocję.

Jedną z wad podejścia product-centric jest to, że firma może nie dostrzegać rzeczywistych potrzeb i preferencji klientów, ponieważ skupia się jedynie na produkcie. W podejściu product-centric, to firma decyduje, co klient powinien kupić, a nie klient decyduje, czego potrzebuje. Dlatego w dzisiejszych czasach, w których klienci mają większy wybór i są bardziej wymagający, podejście product-centric staje się coraz mniej skuteczne, a firmy coraz częściej koncentrują się na podejściu customer-centric (czyli koncentrującym się na kliencie).

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Marki: OpenAI

20 artykułow
Czytaj więcej

OpenAI tworzy pierwszy marketplace GPTs

Zapowiadany przez OpenAI marketplace GPTs to przełom w e-commerce, gdzie kluczowym produktem staje się ekspertyza, a nie tylko produkt. Platforma ta otwiera nowe możliwości zarobkowe dla twórców i ekspertów, zmieniając tradycyjne modele biznesowe. W tym kontekście, GPTs umożliwiają firmom i freelancerom skuteczniejsze dostosowanie do zmieniających się wymagań rynkowych oraz globalną ekspansję.
Czytaj więcej

Współtwórca ChatGPT wylatuje z firmy

Sam Altman, współzałożyciel i dyrektor generalny OpenAI, został usunięty ze swojej firmy po tym, jak zarząd oskarżył go o "niespójność i brak szczerości w komunikacji". To znacząca zmiana na scenie technologicznej w Dolinie Krzemowej, szczególnie po sukcesie ChatGPT, popularnego chatbota opracowanego przez OpenAI.
Czytaj więcej

Polska otwiera spór z CzatGPT

OpenAI, firma technologiczna, która stworzyła ChatGPT, potężny generatywny chatbot AI, znajduje się pod lupa regulacyjną w Unii Europejskiej, z Polską prowadzącą dochodzenie w sprawie zgodności z przepisami RODO. W świetle tej kontrowersji, zarówno technologia, jak i regulacje mające na celu ochronę prywatności, znajdują się na pierwszym planie debaty na temat przyszłości AI i prywatności danych.
Czytaj więcej

Czat GPT wraca do Włoch

Włoskie władze zniosły zakaz używania ChatGPT, sztucznej inteligencji opracowanej przez OpenAI, który został wprowadzony w marcu. Jednakże, władze wymagają od firmy ujawnienia praktyk dotyczących przetwarzania danych i wdrożenia systemu kontroli wieku, aby zapobiec dostępowi do aplikacji dzieciom poniżej 13. roku życia. Decyzja o zniesieniu zakazu wynika z faktu, że OpenAI wprowadziło zmiany, w tym kontrolę wieku, po incydencie naruszenia prywatności użytkowników w marcu.
Czytaj więcej

ChatGPT: Czy to piąta rewolucja przemysłowa?

Gdy po raz pierwszy uruchomiono maszyny parowe i zaprzęgnięto je do pracy w fabrykach, rozpoczęła się pierwsza rewolucja przemysłowa. Światło i elektryczność, za sprawą wynalazku Alessandra Volta (ogniwa galwaniczne) i chwilę później skonstruowany telegraf elektromagnetyczny Samuela Morska zwiastował początek drugiej rewolucji przemysłowej.
Czytaj więcej

ChatGPT-4 porywa e-commerce 3.0. Jak sztuczna inteligencja zmienia oblicze handlu?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w biznesie internetowym jest jednym z najgorętszych trendów. Specjaliści od e-commerce połknęli bakcyla, odkąd ChatGPT został okrzyknięty przełomowym narzędziem zmieniającym zasady tworzenia treści. Trend jest tak popularny, że według badań Tidio, aplikacji opartej na czatbocie, rynek tych cyfrowych asystentów ma wzrosnąć o ponad 994 mln dol. w 2023 r. Apetyt na AI zaostrzają przełomowe programy do tworzenia grafik, które pomagają firmom w walce o uwagę klienta.
Czytaj więcej

ChatGPT w obsłudze klienta

"Przyszłość zaczyna się teraz" - to słynne słowa z filmu "Minority Report", który przedstawiał wizję przyszłości pełnej zaawansowanych technologii, w tym sztucznej inteligencji. Dziś już nie jest to tylko fikcja naukowa, ale rzeczywistość, w której coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z inteligentnych narzędzi, takich jak ChatGPT, w celu poprawy obsługi klienta.