Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

360 degree view of the customer

Widok 360 stopni na klienta to koncepcja polegająca na możliwości przeglądania i analizowania wszystkich danych, jakie posiadasz na temat każdego pojedynczego klienta w jednym miejscu.

Przy tak dużej ilości danych tworzonych i gromadzonych dla każdego z klientów, możliwość zebrania wszystkich źródeł w jednym miejscu daje Ci możliwość zapewnienia, że rozumiesz potrzeby, życzenia i obawy każdej osoby. W rzeczywistości jest to jednak bardziej skomplikowane.

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Marki: ING Bank Śląski

9 artykułow
Czytaj więcej

Wojna Asystentów: Credit Agricole vs ING Bank Śląski

W czasach rosnącej inflacji i pandemii, banki zaczynają dostarczać swoim klientom innowacyjnych narzędzi, mających na celu pomoc w zarządzaniu finansami. Dwa wiodące banki, Credit Agricole oraz ING Bank Śląski, wprowadziły nowe funkcje asystenckie w swoich aplikacjach mobilnych, wywołując tym samym "wojnę asystentów".
Czytaj więcej

Badanie: Polacy chcą mieć kontrolę nad technologią

Polacy są otwarci na automatyzację i wyręczanie ich przez technologię w wielu obszarach życia – ale pod warunkiem, że mają nad nią poczucie kontroli. Dobrze, gdy aplikacja podsuwa podpowiedzi, ale to do jej użytkownika musi należeć ostatnie słowo. Jeśli chodzi o zaufanie do dostawców rozwiązań ułatwiających codzienność, banki wypadają zdecydowanie najlepiej, a na przeciwnym biegunie znajdują się firmy wykorzystujące sztuczną inteligencję – wynika z przeprowadzonego na zlecenie ING Banku Śląskiego badania opinii na temat stosunku Polaków do technologii wspierających ich w codziennym życiu.
Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja w bankowości: Czego naprawdę chcą Polacy?

Nowe technologie to dla wielu Polaków gwarancja oszczędności czasu (64%) oraz możliwość korzystania z nich przez całą dobę (53%), zgodnie z najnowszym badaniem przeprowadzonym na zlecenie ING Banku Śląskiego. Mimo obaw związanych z postępem technologicznym, większość ankietowanych uważa, że technologie ułatwiają życie dzięki konkretnym korzyściom.
Czytaj więcej

Polacy pokochali BLIKa

Użytkownicy aplikacji mobilnych banków coraz chętniej korzystają z BLIKA. Zgodnie z najnowszymi danymi Polskiego Standardu Płatności – w piątek, 8 września br. użytkownicy systemu wykonali za jego pomocą przeszło 7 mln transakcji. To nowy, nieosiągnięty dotąd rekord w dziennej liczbie operacji BLIKIEM, które zostały zrealizowane we wszystkich kanałach – e-commerce, POS, ATM oraz P2P.
Czytaj więcej

Na polskim rynku sukcesywnie spada jakość obsługi klientów

Jakość obsługi klientów na polskim rynku sukcesywnie spada, na co wskazują cykliczne badania prowadzone przez Polski Program Jakości Obsługi. Z ostatniej edycji tego badania wynika, że Polacy najgorzej oceniają m.in. wiedzę i kompetencje pracowników, czas obsługi oraz ceny i dostępność asortymentu. Jednak autorzy badania wskazują, że na tegoroczne surowe oceny konsumentów mogły wpłynąć wysoka inflacja i zaburzenia łańcuchów dostaw wywołane wojną.