Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

360 degree view of the customer

Widok 360 stopni na klienta to koncepcja polegająca na możliwości przeglądania i analizowania wszystkich danych, jakie posiadasz na temat każdego pojedynczego klienta w jednym miejscu.

Przy tak dużej ilości danych tworzonych i gromadzonych dla każdego z klientów, możliwość zebrania wszystkich źródeł w jednym miejscu daje Ci możliwość zapewnienia, że rozumiesz potrzeby, życzenia i obawy każdej osoby. W rzeczywistości jest to jednak bardziej skomplikowane.

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Marki: ChatGPT

24 artykułów
Czytaj więcej

OpenAI tworzy pierwszy marketplace GPTs

Zapowiadany przez OpenAI marketplace GPTs to przełom w e-commerce, gdzie kluczowym produktem staje się ekspertyza, a nie tylko produkt. Platforma ta otwiera nowe możliwości zarobkowe dla twórców i ekspertów, zmieniając tradycyjne modele biznesowe. W tym kontekście, GPTs umożliwiają firmom i freelancerom skuteczniejsze dostosowanie do zmieniających się wymagań rynkowych oraz globalną ekspansję.
Czytaj więcej

Samsung pozazdrościł ChataGPT i zbudował własny

Samsung, znany jako światowy lider w branży elektronicznej, wkracza zdecydowanym krokiem na arenę sztucznej inteligencji, prezentując swoją najnowszą innowację – chatbota AI o nazwie Gauss. Podczas listopadowego forum AI w Seulu, firma z dumą zaprezentowała to narzędzie, które ma potencjał przedefiniować sposób, w jaki interakcje z technologią wpływają na nasze codzienne życie.
Czytaj więcej

Współtwórca ChatGPT wylatuje z firmy

Sam Altman, współzałożyciel i dyrektor generalny OpenAI, został usunięty ze swojej firmy po tym, jak zarząd oskarżył go o "niespójność i brak szczerości w komunikacji". To znacząca zmiana na scenie technologicznej w Dolinie Krzemowej, szczególnie po sukcesie ChatGPT, popularnego chatbota opracowanego przez OpenAI.
Czytaj więcej

Czy boty będą wkrótce naszymi najlepszymi przyjaciółmi?

Ah, przyszłość! Czas, w którym wszyscy będziemy wreszcie mieli swoje latające samochody, roboty będą nas obsługiwać na każdym kroku, a sztuczna inteligencja (AI) - nasz nowy najlepszy przyjaciel - będzie za nas prowadzić wszystkie rozmowy. Brzmi cudownie, prawda? No cóż, jeśli jesteś profesjonalistą z branży Customer Experience (CX), to twoja przyszłość właśnie nadeszła, chociaż bez tych latających samochodów.
Czytaj więcej

Jak ulepszyć obsługę klienta dzięki inteligentnym asystentom głosowym?

Nawigowanie w świecie automatycznych systemów telefonicznych często okazuje się frustrujące, zwłaszcza gdy dążymy do kontaktu z rzeczywistym przedstawicielem firmy. Fakt, że prawie 30% klientów wciąż unika samoobsługowych technologii, takich jak chatboty, pokazuje, że istnieje ogromna potrzeba zmiany w branży obsługi klienta.
Czytaj więcej

Polska otwiera spór z CzatGPT

OpenAI, firma technologiczna, która stworzyła ChatGPT, potężny generatywny chatbot AI, znajduje się pod lupa regulacyjną w Unii Europejskiej, z Polską prowadzącą dochodzenie w sprawie zgodności z przepisami RODO. W świetle tej kontrowersji, zarówno technologia, jak i regulacje mające na celu ochronę prywatności, znajdują się na pierwszym planie debaty na temat przyszłości AI i prywatności danych.
Czytaj więcej

Czat GPT wraca do Włoch

Włoskie władze zniosły zakaz używania ChatGPT, sztucznej inteligencji opracowanej przez OpenAI, który został wprowadzony w marcu. Jednakże, władze wymagają od firmy ujawnienia praktyk dotyczących przetwarzania danych i wdrożenia systemu kontroli wieku, aby zapobiec dostępowi do aplikacji dzieciom poniżej 13. roku życia. Decyzja o zniesieniu zakazu wynika z faktu, że OpenAI wprowadziło zmiany, w tym kontrolę wieku, po incydencie naruszenia prywatności użytkowników w marcu.
Czytaj więcej

ChatGPT: Czy to piąta rewolucja przemysłowa?

Gdy po raz pierwszy uruchomiono maszyny parowe i zaprzęgnięto je do pracy w fabrykach, rozpoczęła się pierwsza rewolucja przemysłowa. Światło i elektryczność, za sprawą wynalazku Alessandra Volta (ogniwa galwaniczne) i chwilę później skonstruowany telegraf elektromagnetyczny Samuela Morska zwiastował początek drugiej rewolucji przemysłowej.
Czytaj więcej

ChatGPT-4 porywa e-commerce 3.0. Jak sztuczna inteligencja zmienia oblicze handlu?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w biznesie internetowym jest jednym z najgorętszych trendów. Specjaliści od e-commerce połknęli bakcyla, odkąd ChatGPT został okrzyknięty przełomowym narzędziem zmieniającym zasady tworzenia treści. Trend jest tak popularny, że według badań Tidio, aplikacji opartej na czatbocie, rynek tych cyfrowych asystentów ma wzrosnąć o ponad 994 mln dol. w 2023 r. Apetyt na AI zaostrzają przełomowe programy do tworzenia grafik, które pomagają firmom w walce o uwagę klienta.