Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Marki: BrandLift

2 artykułów
Czytaj więcej

Dlaczego korzystamy z mediów społecznościowych? Tego byś nie zgadł!

Social media stały się nieodłączną częścią naszego życia. Pozwalają użytkownikom nie tylko tworzyć i podtrzymywać relacje z innymi, ale także są przestrzenią do konsumowania treści czy też wyrażania siebie. Jak wynika z najnowszego badania agencji BrandLift (Raport „Rola mediów społecznościowych w działalności influencerskiej 2019-2023”).
Czytaj więcej

Instagram nadal sprzedaje, ale TikTok depcze mu pięty

43 proc. Polaków kupuje na Instagramie – tak wynika z najnowszego badania agencji BrandLift (Raport BrandLift. Rola mediów społecznościowych w działalności influencerskiej). Ponadto Instagram znajduje się na podium najczęściej użytkowanych mediów społecznościowych w Polsce. Było tak zarówno przed wybuchem pandemii, jak i teraz – w postpandemicznej rzeczywistości. Na przestrzeni trzech lat podwoiła się liczba użytkowników, która regularnie korzysta z poleceń influencerów właśnie na Instagramie.