1 czerwca ma zostać wprowadzony nowy system elektronicznej rejestracji do lekarzy, który ma na celu usprawnienie dostępu do specjalistów i skrócenie kolejek. Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że początkowo system umożliwi umawianie wizyt do kilku określonych specjalistów. Będzie strona www i infolinia.
Kluczowe zmiany i korzyści
Centralna e-rejestracja ma być pierwszym krokiem w kierunku powszechnego dostępu do usług zdrowotnych przez internet. Minister Leszczyna w wywiadzie dla Programu Trzeciego Polskiego Radia podkreśliła, że elektroniczna rejestracja będzie również wspierana przez dedykowaną infolinię, aby osoby mające trudności z korzystaniem z internetu mogły łatwiej zarządzać swoimi wizytami.
Rozwiązania dla wszystkich grup pacjentów
Podczas rozmowy w programie “Bez uników” na antenie Trójki, minister zdrowia zwróciła uwagę na to, jak ważne jest, aby system był dostępny dla wszystkich, w tym dla seniorów, którzy mogą mieć ograniczony dostęp do nowoczesnych technologii.
– Dziś osoby starsze, seniorzy mają telefony i dzięki infolinii będą mogli się rejestrować – mówiła Izabela Leszczyna, Ministra Zdrowia.
Długofalowe cele i reformy
Minister zdrowia również zaznaczyła, że wprowadzenie e-rejestracji to część szerszej reformy systemu zdrowia, mającej na celu przesunięcie ciężaru opieki ze szpitali na leczenie ambulatoryjne, co jest szybsze i tańsze. W kontekście starzejącego się społeczeństwa, ministerstwo zdrowia planuje również rozbudowę opieki długoterminowej.
Oczekiwane efekty
Izabela Leszczyna wyraziła nadzieję, że dzięki nowemu systemowi e-rejestracji, dostępność do lekarzy będzie większa, a kolejki do specjalistów znacząco krótsze. Podkreśliła również, że uruchomienie systemu jest procesem złożonym, nad którym pracują eksperci zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz systemu zdrowia, oferując świeże spojrzenie na potrzeby pacjentów.
Podsumowując, nowy system e-rejestracji, który ma ruszyć już w czerwcu 2024 roku, jest odpowiedzią na rosnące potrzeby efektywniejszego zarządzania opieką zdrowotną w Polsce, z korzyściami zarówno dla pacjentów, jak i dla całego systemu zdrowia.