Artifical Inteligence jest technologią, która stwarza ogromne możliwości. Przedsiębiorstwa są w stanie optymalizować koszty, zastępować swoich pracowników (na najmniej wymagających stanowiskach) czatbot[1]’ami czy voicebot’ami. AI wykorzystuje się już w branży reklamowej, medialnej, a nawet transportowej. Najwięcej skrajnych emocji może budzić jednak jego zastosowanie w celach wojskowych. Nie od dziś wiadomo, że generatywna sztuczna inteligencja i modele z nią związane są w stanie zmienić oblicze wielu dziedzin. Wychodzi na to, że obecne i przyszłe konflikty zbrojne będą determinowane również poprzez udział AI.
Izrael regularnie wykorzystuje AI w wojnie z Hamasem
Sztuczna inteligencja to nie tylko zaawansowane symulacje potencjalnych scenariuszy. Podczas wojny domowej pomiędzy regularną armią Izraela, a organizacją Hamas doszło do regularnego wykorzystania AI.
Jak donosi serwis TheGuardian: “Według źródeł wywiadowczych zaangażowanych w wojnę izraelskie wojsko podczas bombardowań w Gazie korzystało z nieujawnionej wcześniej bazy danych opartej na sztucznej inteligencji, która na pewnym etapie zidentyfikowała 37 000 potencjalnych celów na podstawie ich widocznych powiązań z Hamasem”.
Oznacza to, że uczenie maszynowe pozwoliło identyfikować osoby powiązane z organizacjami terrorystycznymi. W dobie konfliktu kluczową rolę odgrywają szybkie i konkretne decyzje, a czynnik ludzki może przecież się wahać. AI w tym wypadku zdaje się dobrze sprawdzać, gdyż Analiza na podstawie danych i jest pozbawiona emocji (z definicji). Autorzy serwisu podkreślają, że : “we wcześniejszych operacjach wojskowych prowadzonych przez IDF (Siły Obronne Izraela) produkcja celów ludzkich była często procesem bardziej pracochłonnym“.
Inne potencjalne zastosowania AI na froncie
Temat ten jest z definicji trudny, gdyż ciężko w tej chwili przewidzieć, gdzie sztuczna inteligencja może znaleźć zastosowanie. Odpowiedź wydaje się bowiem wyjątkowo złożona. Widzimy, że AI dobrze sobie radzi z identyfikowaniem celów, symulowaniem przebiegu frontu, może pomagać projektować trasy ruchów wojsk. Dlatego AI możemy interpretować jako tego “ostatecznego decydenta” jeśli zawiódł by czynnik ludzki. Przyszłość jednak pokaże, jak będzie wyglądać rozwój AI w militaryzacji. Pewne jest jednak to, że sztuczna inteligencja będzie pełnoprawnym aktorem w przyszłych konfliktach zbrojnych.