DrugGPT wprowadzi rewolucję w wystawianiu recept?

Obecnie rynek medyczny coraz częściej korzysta z rozwiązań sztucznej inteligencji, a nowe narzędzie AI pomoże przepisywać leki pacjentom.
Freepik

O wykorzystaniu sztucznej inteligencji w branży medycznej mówiło się od dawna. Tajemnicą poliszynela jest to, że lekarze czasami posiłkują się radami od generatorów sztucznej inteligencji. W planach jest powszechne wykorzystanie wirtualnych asystentów do opieki nad pacjentami, którzy nie wymagają intensywnej terapii.

W branży medycznej jest gigantyczny wakat (praktycznie na całym świecie), spowodowany niedoborem pracowników. Mógłby on zostać wypełniony przez AI, przyśpieszając działanie przynajmniej tych lekarzy pierwszego kontaktu. Teraz naukowcy opracowali nowe narzędzie, które pomoże przepisywać leki pacjentom. Przyjrzyjmy się nieco narzędziu DrugGPT.

DrugGPT jako kompendium wiedzy dla lekarzy

DrugGPT jest nową funkcją – opracowaną przez Uniwersytet w Oksfordzie – która ma najogólniej rzecz ujmując zająć się doradztwem przy przepisywaniu leków na receptę. Nie od dziś wiadomo, że lekarze nie są w stanie znać wszystkich możliwych leków na rynku, ich przeciwwskazań, zastosowań i zakresu działania. Do tej pory nawet posiłkowali się standardowym Chat’em GPT[1]. Nie jest on jednak wyspecjalizowany i może popełniać mnóstwo błędów. DrugGPT ma za to być swego rodzaju branżowym, wyspecjalizowanym odpowiednikiem. Błędy i omyłki wśród lekarzy (wyrażane poprzez np. przepisanie leku, na który pacjent ma alergię) zdarzają się notorycznie.

DrugGPT będzie pomagać najpierw medykom w UK. Jak podaje serwis BMJ: “co roku w Anglii popełnia się ponad 237 milionów błędów w leczeniu, których możliwe do uniknięcia konsekwencje kosztują NHS (National Health Service) ponad 98 milionów funtów i powodują śmierć ponad 1700 osób rocznie“. Trzeba przyznać, że statystyki są brutalne. Co więcej – nieraz powodują one wzrost opinii, że zakupy leków na receptę są w takim razie bezzasadne. Jeśli DrugGPT miałby zmniejszyć skalę problemu nawet o kilka punktów procentowych, to moglibyśmy już mówić o sukcesie.

Jak nowe narzędzie AI ma działać w praktyce?

DrugGPT ma bowiem nie tylko pomagać lekarzom podjąć decyzję jaki przyjąć lek. Okazuje sie, iż będzie on instruować również pacjentów o częstotliwości jego przyjmowania i dawkowania.

Jak podaje serwis The Guardian: ” lekarze i inni pracownicy służby zdrowia przepisujący leki będą mogli natychmiast uzyskać drugą opinię, wprowadzając dane pacjenta w chatbocie. Wersja prototypowa wyświetli listę zalecanych pozycji i zasygnalizuje możliwe działania niepożądane oraz interakcje pomiędzy lekami.

Mówimy zatem o kolejny przypadku wyspecjalizowania chatbotów. Jak zaznaczają twórcy, osiąga on skuteczność porównywalną do bazy wiedzy przeciętnego lekarza. Oznacza to, że w procesie przepisywania leku, teoretycznie pacjent zasięgnie opinii dwóch lekarzy (rzeczywistego i wirtualnego). Niewątpliwą zaletą będzie to, że zarówno pacjent jak i lekarz otrzymają swego rodzaju “wsparcie merytoryczne”.

Słownik
1. GPT. (inaczej Generative Pretrained Transformer) rodzaj modelu językowego opracowanego przez OpenAI. Model GPT jest oparty na architekturze Transformer, która…
Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *