Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Współtwórca ChatGPT wylatuje z firmy

Sam Altman, współzałożyciel i dyrektor generalny OpenAI, został usunięty ze swojej firmy po tym, jak zarząd oskarżył go o “niespójność i brak szczerości w komunikacji”. To znacząca zmiana na scenie technologicznej w Dolinie Krzemowej, szczególnie po sukcesie ChatGPT, popularnego chatbota opracowanego przez OpenAI.

Zarząd OpenAI stwierdził w oświadczeniu, że “utracił zaufanie do zdolności Altmana do prowadzenia firmy” i uznał, że nowe przywództwo jest “konieczne”. Altman opuści również radę zarządzającą firmy.

W oświadczeniu, jakie wydała spółka OpenAI czytamy: Mira Murati, CTO OpenAI, obejmie tymczasowo funkcję CEO, a Greg Brockman ustępuje z roli przewodniczącego zarządu, ale pozostaje prezesem firmy.

Altman, mając 38 lat, był uważany za wiodący głos w dziedzinie AI, zwłaszcza po wprowadzeniu ChatGPT[1] w listopadzie 2022, który w ciągu roku przyciągnął ponad 100 milionów użytkowników. Był jednym z najbardziej widocznych liderów technologicznych, często wypowiadając się na temat sztucznej inteligencji oraz jej regulacji.

W 2015 roku Altman współzałożył OpenAI jako organizację non-profit, a następnie w 2019 roku przekształcił ją w model „ograniczonego zysku” jako CEO. Jego działalność znacząco wzrosła po premierze ChatGPT, co przyczyniło się do zwiększenia jego rozpoznawalności.

Wiadomość o jego zwolnieniu zaskoczyła pracowników OpenAI, którzy dowiedzieli się o tym z wewnętrznego komunikatu i bloga firmy. OpenAI zorganizowało awaryjne spotkanie z pracownikami, aby omówić sytuację.

Wypowiedź Altmana na Twitterze po ogłoszeniu decyzji była pełna optymizmu. “Uwielbiałem czas spędzony w OpenAI. Był to dla mnie czas transformacji, mam nadzieję, że również trochę dla świata” – napisał.

Tymczasem akcje Microsoftu, kluczowego partnera biznesowego OpenAI, spadły po ogłoszeniu odejścia Altmana. Microsoft zapewnił, że zmiany nie wpłyną na ich relacje z OpenAI, a współpraca z firmą i jej nowym kierownictwem pozostaje stabilna.

Nadella z Microsoftu w oświadczeniu na stronie firmy podkreślił: “Mamy długoterminową umowę z OpenAI… Razem będziemy kontynuować dostarczanie znaczących korzyści tej technologii dla świata”.

Źródło: Reuters, The Guardian

Słownik
1. ChatGPT. to duża sieć neuronowa, która jest modelem językowym opartym na architekturze GPT-3.5 i jest wykorzystywana do generowania odpowiedzi…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

W cyfrowych czasach liczy się jakość obsługi

Jakość obsługi staje się obecnie jednym z wiodących czynników, pozwalających zdobyć przewagę konkurencyjną. Jak wynika z danych Fundacji Obserwatorium Zarządzania nieuprzejmi pracownicy i trudność w kontakcie stanowią decydującą przyczynę w 40% rezygnacji z usług. Dla biznesu wiąże się to z rocznymi stratami rzędu 5,2 mld złotych.
Czytaj więcej

Automatyzacja (nie) do zatrzymania: jaki będzie kolejny krok ludzkości w przyszłość

Dzięki automatyzacji możliwe jest to, co jeszcze jakiś czas temu wydawało się niewyobrażalne. Automatyzacja pozwala na wybudowanie domu w parę godzin, sprowadzenie rakiety wielokrotnego użytku na Ziemię (tzw. rakiety jednostopniowej) w celu ponownego startu, czy też na przeprowadzenie skomplikowanego zabiegu chirurgicznego, podczas gdy pacjent znajduje się na innym kontynencie.