Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

SAS Decision Builder integruje się z Microsoft Fabric

Integracja łączy potężną sztuczną inteligencję i analitykę SAS z Microsoft Fabric, aby pomóc klientom w płynnej automatyzacji decyzji.

SAS, dostawca rozwiązań sztucznej inteligencji i analityki, wkrótce w pełni zintegruje SAS Decision Builder, czyli oparte na chmurze rozwiązanie do inteligentnego podejmowania decyzji, z Microsoft Fabric, platformą danych i analiz firmy Microsoft.

SAS Decision Builder umożliwia analitykom biznesowym i ekspertom dziedzinowym łatwe łączenie wielu modeli AI, reguł i logiki proceduralnej w złożony przepływ pracy AI. Integracja SAS Decision Builder z Fabric umożliwia klientom rozwiązanie krytycznego etapu wprowadzania AI do produkcji, wprowadzając mierzalne i spójne podejmowanie decyzji w zakresie doświadczeń klientów i przedsiębiorstwa.

W różnych branżach SAS Decision Builder może kodyfikować wiele modeli decyzyjnych, aby ułatwić firmom podejmowanie lepszych i szybszych decyzji. Na przykład, firmy pożyczkowe mogą korzystać z SAS Decision Builder do określania punktacji kredytowej w celu zatwierdzania pożyczek, automatyzując i usprawniając proces decyzyjny w celu szybkiego dostarczania wyników i zmniejszania w ten sposób poziomu ryzyka, a tym samym strat.

Producenci mogą wykorzystać integrację, aby wyprzedzać defekty produkcyjne, otrzymując na czas alerty i potencjalne kolejne kroki w celu uniknięcia kosztownych błędów i problemów z łańcuchem dostaw. Zespoły marketingowe mogą korzystać z SAS Decision Builder, aby zapewnić spersonalizowane doświadczenia klientów, które generują wymierną wartość biznesową.

W miarę jak coraz więcej organizacji wdraża sztuczną inteligencję, szybko pojawia się potrzeba połączenia modeli AI z zaawansowanymi decyzjami biznesowymi i wymiernymi wynikami. SAS Decision Builder bezpośrednio odpowiada na tę potrzebę i przyspiesza produktywność dzięki AI – powiedział Bryan Harris, wiceprezes wykonawczy i dyrektor ds. technologii w SAS. – Cieszymy się, że możemy wprowadzić tę najnowocześniejszą funkcję do społeczności i ekosystemu Microsoft Azure.

Fabric wprowadza inteligencję na każdym etapie procesu użytkownika. Dzięki dodaniu SAS Decision Builder klienci będą mieli uproszczone środowisko w źródłach danych Microsoft ze spójnym zestawem narzędzi do podejmowania decyzji w oparciu o sztuczną inteligencję.

– Fabric wykorzystuje moc sztucznej inteligencji do przygotowania ogromnych ilości danych, zarówno ustrukturyzowanych, jak i nieustrukturyzowanych, z różnych źródeł do podejmowania decyzji – powiedział Arun Ulagaratchagan, Corporate Vice President of Azure Data w Microsoft. – Nasza strategiczna integracja z najnowocześniejszymi możliwościami decyzyjnymi SAS jeszcze bardziej zwiększa doświadczenie użytkowników Fabric, zapewniając im rozwiązania potrzebne do ukończenia cyklu decyzyjnego i dostarczania informacji z pewnością.

Klienci wkrótce będą mogli wykorzystać mocne strony obu partnerów, uzyskując dostęp do wielu rozwiązań Microsoft i godnych uwagi możliwości SAS w zakresie inteligentnego podejmowania decyzji, z których powstał SAS Decision Builder.  

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Żabka wdrożyła Salesforce

Żabka Polska wdrożyła unikalne, oparte o chmurę narzędzie do zarządzania siecią franczyzową bazujące na rozwiązaniach Salesforce. Nowy System Zarządzania Relacjami z Franczyzobiorcami integruje w jednym miejscu dane dotychczas dostępne w różnych aplikacjach, zapewniając jeszcze lepszą i szybszą obsługę blisko 6000 franczyzobiorców sieci Żabka.