Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Jak skutecznie wdrożyć wielokanałową strategię sprzedaży w e-commerce?

Rynek e-commerce jest pełen wyzwań, od coraz ostrzejszej konkurencji po rosnące koszty utrzymania sklepów. W obliczu tych problemów, marki muszą podjąć działania, by przyciągnąć i zatrzymać klientów. Oto krótki poradnik, jak wykorzystać wielokanałową strategię sprzedaży (cross-channel), by osiągnąć sukces w e-commerce.

1. Poznaj swoje kanały

Zacznij od analizy kanałów, z których korzystają Twoi klienci. Czy preferują zakupy stacjonarne, online, a może za pośrednictwem aplikacji mobilnych? Zrozumienie, gdzie spędzają najwięcej czasu, to pierwszy krok do zbudowania skutecznej strategii cross-channel.

2. Integruj doświadczenia zakupowe

W przeciwieństwie do multichannel[1], cross-channel wymaga integracji między kanałami. Upewnij się, że klient otrzymuje spójne doświadczenie, niezależnie od tego, czy robi zakupy w sklepie, na stronie internetowej czy przez aplikację. Oferowanie generycznych i różnych doświadczeń w poszczególnych kanałach może prowadzić do rozczarowania klientów.

3. Stwórz spersonalizowane ścieżki zakupowe

Wykorzystaj dane klientów do personalizacji ich doświadczeń. Spójna komunikacja oraz zindywidualizowana oferta mogą zwiększyć lojalność klientów i ich zaangażowanie w różnych kanałach.

4. Wykorzystaj dane do personalizacji

Zbieraj dane o użytkownikach, sprzedaży i produktach, aby tworzyć oferty dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów. Personalizacja jest kluczem do zwiększenia wartości życiowej klienta (CLTV) oraz budowania zaangażowania.

5. Inwestuj w technologię

Aby w pełni wykorzystać możliwości strategii cross-channel, musisz zainwestować w odpowiednie technologie. Rozwiązania takie jak systemy zarządzania relacjami z klientami (CRM[3]) czy zaawansowane platformy e-commerce umożliwią Ci lepsze śledzenie i analizę danych.

6. Przygotuj się na wyzwania

Pamiętaj, że wdrożenie strategii wielokanałowej może być kosztowne i czasochłonne. Wymaga zaangażowania i współpracy między różnymi działami firmy, ale korzyści z zadowolonych klientów i zwiększonej sprzedaży mogą znacznie przewyższyć te początkowe wydatki.

7. Monitoruj i optymalizuj

Wdrożenie strategii to nie koniec. Musisz nieustannie monitorować wyniki i optymalizować działania. Testuj różne podejścia, zbieraj feedback[2] od klientów i dostosowuj strategię, aby jak najlepiej spełniała oczekiwania Twoich klientów.

Podsumowanie

Cross-channel retailing to odpowiedź na wyzwania współczesnego e-commerce. Integrując kanały sprzedaży i personalizując doświadczenia zakupowe, możesz nie tylko przetrwać, ale i prosperować w konkurencyjnym środowisku rynkowym. Pamiętaj, że sukces leży w szczegółach – w spójności, personalizacji i ciągłej optymalizacji ścieżki zakupowej klienta.

Słownik
1. multichannel. (z ang. multikanałowość) – strategia polegająca na obsłudze / sprzedaży dla klienta w wielu kanałach. O wyborze kanału…
2. feedback. przekazanie doradcy praktycznych wskazówek i propozycji do rozmowy przez trenera.
3. CRM. inaczej Customer Relationship Management – system informatyczny, którego zadaniem jest automatyzacja oraz wspomaganie procesów na styku klient-organizacja w zakresie pozyskania…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

10 błędów w obsłudze klienta

Każdy z nas popełnia większe i mniejsze błędy. To normalne. Ważne, aby z tych błędów wyciągać wnioski i nie dopuszczać do powstania identycznych w przyszłości. Jest to ważne także w obsłudze klienta – bo raz źle obsłużony klient, da nam 10, którzy z usług naszej firmy nie skorzystają tylko dlatego, że właśnie ten błąd popełniliśmy.
Czytaj więcej

Zarobki w ogłoszeniu o pracę – problem czy zbawienie dla rekrutera?

Obecnie osoby poszukujące pracy widząc to, jak wiele ogłoszeń jest publikowanych każdego dnia, mogą pozwolić sobie na pewien stopień „wybredności” i aplikować jedynie na te oferty, które szczególnie przyciągną ich uwagę. Jednym z elementów skutecznie wyróżniającym danego pracodawcę, a będącym właściwie standardem na zachodnich rynkach, jest podanie przez niego widełek płacowych. Dlaczego więc wiele polskich firm nadal wzbrania się przed tą praktyką?
Czytaj więcej

Jak uniknąć błędów w zarządzaniu CX i jak osiągnąć sukces w obsłudze klienta?

Jako managerowie customer care i eksperci zarządzający CX, stajecie przed wieloma wyzwaniami, aby zapewnić swoim klientom najlepsze doświadczenia. Jednym z najważniejszych zadań jest unikanie błędów w zarządzaniu CX, które mogą negatywnie wpłynąć na satysfakcję klientów i osiągnięcie celów biznesowych. W tym artykule przedstawimy 15 błędów, które warto unikać oraz praktyczne wskazówki, jak osiągnąć sukces w obsłudze klienta w Polsce.