Rzecznik Praw Pacjenta intensyfikuje walkę z praktykami znachorów

W związku z rosnącą liczbą kontrowersyjnych metod leczenia, które nie znajdują potwierdzenia w rzetelnych badaniach naukowych, Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec, zdecydowanie wypowiedział się przeciwko tzw. “cudownym” terapiom. Stosowanie niekonwencjonalnych i nieudowodnionych medycznie praktyk wzbudziło znaczne zaniepokojenie, co doprowadziło do zainicjowania zmian w przepisach mających wzmocnić pozycję Rzecznika w egzekwowaniu praw pacjenta.

W ciągu ostatnich trzech lat Rzecznik Praw Pacjenta wydał 36 decyzji stwierdzających naruszenie praw pacjentów przez placówki oferujące wątpliwe terapie. Chmielowiec wskazuje, że obecnie największym problemem są metody takie jak stosowanie niepotwierdzonych naukowo preparatów czy wlewów witaminowych, które mogą nie tylko nie przynieść oczekiwanych efektów leczniczych, ale również zaszkodzić pacjentom, opóźniając właściwe leczenie.

Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która już przeszła 35 poprawek od czasu swojego powstania w 2008 roku, ma dawać Rzecznikowi możliwość efektywniejszego prowadzenia postępowań i nakładania sankcji na podmioty medyczne, które nie stosują się do aktualnych standardów medycznych. Projekt zmian już trafił do Ministerstwa Zdrowia, a Rzecznik wyraził nadzieję, że Sejm RP szybko zajmie się projektem w nowej kadencji.

Bartłomiej Chmielowiec podkreśla, że pacjenci muszą być chronieni przed wprowadzaniem w błąd i wykorzystywaniem ich sytuacji przez osoby oferujące nieuczciwe usługi medyczne. Edukacja społeczeństwa i wzmocnienie przepisów mają być kluczowymi narzędziami w walce z tego rodzaju nieetycznymi praktykami. Zdecydowane działania Rzecznika mają zapewnić, że prawa pacjentów zostaną zachowane, a osoby poszukujące pomocy medycznej otrzymają rzetelną i bezpieczną opiekę zdrowotną.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *