Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

product centric

(lub product centered) to podejście biznesowe, które skupia się na produkcie jako głównym czynniku wpływającym na sukces firmy. W tym podejściu, firma koncentruje się na projektowaniu, produkcji i dystrybucji produktów, które są uważane za najważniejsze dla klientów.

W podejściu product-centric, firma opiera swoją strategię marketingową na założeniu, że jeśli produkt jest wystarczająco dobry, to klient sam zainteresuje się nim i dokona zakupu. Firma skupia się przede wszystkim na projektowaniu i produkcji produktów, a działania marketingowe i sprzedażowe są ukierunkowane na ich promocję.

Jedną z wad podejścia product-centric jest to, że firma może nie dostrzegać rzeczywistych potrzeb i preferencji klientów, ponieważ skupia się jedynie na produkcie. W podejściu product-centric, to firma decyduje, co klient powinien kupić, a nie klient decyduje, czego potrzebuje. Dlatego w dzisiejszych czasach, w których klienci mają większy wybór i są bardziej wymagający, podejście product-centric staje się coraz mniej skuteczne, a firmy coraz częściej koncentrują się na podejściu customer-centric (czyli koncentrującym się na kliencie).

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Słuchanie klientów kluczem do lepszych decyzji biznesowych

Wielu pacjentów kontaktuje się ze swoim dostawcą opieki zdrowotnej lub ubezpieczycielem, kiedy mają problem. Nierzadko spotykają się z przeszkodami, które utrudniają uzyskanie potrzebnych odpowiedzi. Zjawisko to nazywane jest Efektem Eddy i wpływa negatywnie zarówno na doświadczenia klientów, jak i na wyniki biznesowe przedsiębiorstw.

Statystyki pokazują, że aż 68% rozmów w służbie zdrowia dotyczy administracji, podczas gdy jedynie 32% dotyczy opieki nad pacjentem. Jest to alarmujący sygnał, że opieka nad pacjentem jest w tyle, kiedy chodzi o biznesową stronę medycyny. Jednak dzięki analizie rozmów z klientami, przedsiębiorstwa mogą zrozumieć i usunąć przeszkody, jednocześnie poprawiając zadowolenie klienta[1].

W dzisiejszym świecie informacji, zdolność do skutecznego słuchania staje się jednym z kluczowych czynników sukcesu dla wielu organizacji. W kontekście opieki zdrowotnej, gdzie każda interakcja z klientem ma potencjał wpłynąć na dobrostan pacjenta, słuchanie w odpowiedniej skali staje się nie tylko wartościowe, ale wręcz niezbędne. Ale co to właściwie oznacza?

Definiowanie “słuchania w skali”

Słuchanie w skali nie oznacza jedynie zbierania opinii od większej liczby klientów. Chodzi o zdolność do analizy i interpretacji ogromnych wolumenów danych pochodzących z rozmów z klientami w czasie rzeczywistym. To nie jest zadanie dla jednej osoby czy nawet zespołu – to wyzwanie, które wymaga zaawansowanej technologii. Dzięki narzędziom opartym na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowemu, organizacje mogą analizować setki tysięcy, a nawet miliony rozmów miesięcznie. Umożliwia to identyfikację nie tylko najczęstszych problemów, z jakimi borykają się klienci, a także – a może przede wszystkim – wykrywanie wzorców i trendów, które mogą nie być widoczne w mniejszej skali.

Realne korzyści

W pewnej firmie, nazwijmy ją X, dzięki analizie 21 tys. rozmów w ciągu 30 dni udało się zidentyfikować konkretne problemy, które utrudniały klientom uzyskanie zamówionej usługi. Bez tej skali analizy, takie wnioski byłyby niemożliwe do uzyskania. Co więcej, dzięki tej analizie, firma mógł podjąć konkretne kroki w celu poprawy sytuacji – od korekty błędów pracowników po usprawnienie komunikacji z podwykonawcami.

Słuchanie w skali to nie tylko reaktywne narzędzie do identyfikacji problemów. To również proaktywna metoda do przewidywania przyszłych wyzwań i dostosowywania się do nieustannie zmieniających się potrzeb klientów. Im wcześniej organizacje zaczną wdrażać takie podejście, tym skuteczniej będą mogły służyć swoim konsumentom.

Ale po co słuchać?

Contact center[2] stanowi jeden z głównych punktów kontaktu między firmą a jej klientami. W wielu przypadkach to właśnie tu rozstrzygają się losy lojalności klientów, ich satysfakcji oraz ogólnego wizerunku firmy. Oto dlaczego aktywne słuchanie w contact center jest niezwykle ważne:

  1. Zrozumienie potrzeb klienta: Aktywne słuchanie pozwala konsultantom zrozumieć, czego dokładnie oczekuje klient. To kluczowe, aby móc dostarczyć odpowiednie rozwiązania i sprostać oczekiwaniom.
  2. Budowanie relacji: Kiedy klienci czują, że są słuchani, postrzegają firmę jako bardziej zaangażowaną i troszczącą się o ich potrzeby. To przekłada się na większe zaufanie i lojalność.
  3. Rozwiązywanie problemów: Znając dokładnie problem klienta, konsultanci mogą szybko i skutecznie dostarczyć odpowiednie rozwiązania, minimalizując czas oczekiwania i frustracje.
  4. Zbieranie informacji zwrotnych: Klienci często podzielą się swoimi opiniami i sugestiami, jeśli poczują, że są słuchani. Te cenne informacje mogą pomóc firmie w ulepszaniu produktów, usług oraz ogólnego doświadczenia klienta.
  5. Zmniejszenie błędów: Aktywne słuchanie pomaga konsultantom dokładnie zrozumieć problem lub potrzebę klienta, co minimalizuje ryzyko nieporozumień i błędów w komunikacji.
  6. Podnoszenie jakości usług: Regularne słuchanie opinii klientów i dostosowywanie się do nich pozwala contact center stale podnosić jakość świadczonych usług.
  7. Zwiększenie efektywności: Gdy konsultanci aktywnie słuchają, są w stanie szybciej przetwarzać informacje i podejmować decyzje, co przekłada się na większą efektywność całego zespołu.
  8. Motywacja pracowników: Pracownicy, którzy potrafią skutecznie słuchać, często otrzymują pozytywne opinie od klientów. To z kolei może wpłynąć na ich motywację i satysfakcję z wykonywanej pracy.
  9. Zmniejszenie liczby eskalacji: Jeśli konsultanci potrafią słuchać i odpowiednio reagować na potrzeby klientów od samego początku, jest mniejsze prawdopodobieństwo, że problemy będą eskalować do wyższych szczebli zarządzania.
  10. Kształtowanie wizerunku firmy: Wielu klientów ocenia firmę na podstawie doświadczeń z jej contact center. Aktywne słuchanie i odpowiednie reagowanie na potrzeby klientów pozytywnie wpływa na wizerunek firmy w oczach klientów.

Podsumowując, aktywne słuchanie w contact center jest kluczem do zrozumienia klientów, budowania silnych relacji i dostarczania usług na najwyższym poziomie. Firmy, które inwestują w szkolenia z zakresu skutecznego słuchania dla swoich konsultantów, zyskują konkurencyjną przewagę na rynku.

Słownik
1. zadowolenie klienta. to subiektywna ocena klienta dotycząca stopnia satysfakcji z usług, produktów lub doświadczeń związanych z daną firmą lub organizacją.…
2. Contact center. wydzielona z organizacji jednostka zajmująca się ogółem kontaktów z klientami przedsiębiorcy poprzez nieograniczoną ilość dostępnych kanałów kontaktu. Do…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

W obsłudze klienta liczy się szybkość reakcji

Nowoczesne podejście do procesu sprzedaży wymaga szybkiej reakcji na potrzeby klienta. Łatwa dostępność i elastyczność obsługi powinna mieć charakter ciągły i stanowić standard. Dbałość o komfort konsumenta i sprawność komunikacyjna wsparta nowymi technologiami i social media to rzecz niezbędna. Właśnie te czynniki decydują o skutecznym przykuciu uwagi kupującego.