Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Eksperci AI: biznes musi uwolnić moc swoich danych

Według analityków Fortune Business Insights, wartość globalnego rynku generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) wyniesie w 2023 roku 43 mld USD. Do 2030 roku wzrośnie ona do nawet 667 mld USD. Liczby te potwierdzają teorię, że GenAI będzie w kolejnych latach zaangażowana w realizację najważniejszych światowych projektów biznesowych. Co więcej, będzie wręcz w tych projektach niezbędna, odpowiadając na wyzwania innowacyjności.

Generatywna sztuczna inteligencja daje możliwość samodzielnego tworzenia nowych treści (tekstów, obrazów, muzyki lub wideo). Wykorzystując duże ilości danych, AI może naśladować ludzką kreatywność, otwierając drzwi do innowacji w wielu branżach – od sztuki po produkcję przemysłową. Innowacja to w tym przypadku słowo klucz.

Coraz więcej innowacji dzięki AI

Boom na sztuczną inteligencję, który obserwujemy od roku, nie oznacza, że jest to technologiczna nowość. Zaawansowane rozwiązania AI wdrażane są od kilku lat w najpopularniejszych usługach, począwszy od chatów na stronach e-commerce, aż po pocztę e-mail znanych marek. Media społecznościowe – Facebook, Instagram, Snapchat – opierają swoje narzędzia właśnie na modelach sztucznej inteligencji. Dzięki nim w ostatnich latach wiele e-biznesów doświadczyło gwałtownego rozwoju.

– Firmy dostrzegają przewagę konkurencyjną, jaką można uzyskać dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Integracja z AI może zrewolucjonizować sposób, w jaki pracujemy i żyjemy, a to przełoży się na korzyści gospodarcze i społeczne. Jednak tempo innowacji wynikających z AI jest wręcz oszałamiające i często biznes nie nadąża za nowymi rozwiązaniami – mówi Sebastian Drzewiecki, dyrektor zarządzający SoftServe Poland.

Platformy AI są potężnym narzędziem do tworzenia i wdrażania innowacji. Pozwalają biznesowi na analizowanie dużych ilości danych, identyfikowanie wzorców i trendów. Siłą sztucznej inteligencji jest kreowanie nowych możliwości dla biznesu i testowanie pomysłów, np. w obsłudze klienta, tworzeniu treści marketingowych, aż po rozwój produktów. Potencjalne szanse, jakie dostrzega w AI biznes, potwierdza raport „Deloitte CFO Signals” za trzeci kwartał 2023 roku. Jego wyniki wskazują, że 42% firm eksperymentuje obecnie z GenAI, a 15% aktywnie włącza ją do swojej strategii biznesowej.

Jak bezpiecznie uwolnić potencjał AI?

W Polsce i pięciu innych krajach powstaje równocześnie jedno z największych na świecie „laboratoriów” sztucznej inteligencji – GenAI Lab SoftServe. Będzie ono pracować w następujących obszarach technologii: badania i walidacja generatywnych aplikacji AI (AI Discovery), eksperymenty i testowanie AI na konkretnych przypadkach biznesowych (AI Launchpad), szybkie skalowanie i industrializacja AI (AI Adoption). Specjaliści Gen AI Lab będą korzystać z najnowocześniejszych narzędzi i platform technologicznych – AWS, Google Cloud, Microsoft Azure i NVIDIA.

– W GenAI Lab będziemy dogłębnie analizować i dostosowywać technologię, badając jej możliwości w zakresie oprogramowania i przetwarzania Big Data dla określonych obszarów biznesowych. Firmy dostrzegają potencjał modeli AI w usprawnianiu swojej działalności, ale wprowadzenie ich w „życie” stanowi wyzwanie. Chcąc uwolnić moc danych i w pełni wykorzystać AI, przedsiębiorstwa potrzebują specjalistycznej wiedzy ekspertów – komentuje Yurii Milovanov, AVP AI & Data Science, SoftServe.

Zdaniem Yuriia Milovanova, sprawnie przeprowadzone eksperymenty i testowanie pozwolą szybciej wdrażać rozwiązania GenAI. Dzięki temu firmy dowiedzą się, co działa, a co nie, i będą lepiej określać swoje oczekiwania technologiczne.

Ryzyka ograniczające wpływ AI na innowacje

Weryfikacja i badanie zwłaszcza aplikacji AI wynika z zagrożeń, jakie niesie z sobą sama technologia. Chodzi o treści chronione prawem autorskim, możliwość wykorzystania wrażliwych danych, stronniczość czy niekompletność. Modele AI czasami mają „halucynacje”, co oznacza, że generują treści, które są niedokładne (nieprawdziwe). Problemem jest też ryzyko narażenia zbiorów danych AI na cyberatak. Związane jest to m.in. z przechowywaniem informacji przez dłuższy czas.

Według raportu McKinsey, wpływ GenAI na światową gospodarkę może wynosić od 2,6 biliona do 4,4 biliona dolarów rocznie. To sugeruje, że firmy powinny przyjąć bardziej proaktywne i przyszłościowe podejście do innowacji. Tradycyjne rozwiązania i strategie mogą już wkrótce nie wystarczyć. Sztuczna inteligencja rozpoczęła rewolucję, której chyba już nie da się zatrzymać.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Czterech liderów UC wg Gartnera

Avaya już po raz dziewiąty znalazła się w raporcie Gartner Magic Quadrant for Unified Communications w gronie „liderów”. Wraz z Avaya w kwadrancie tym znalazły się takie firmy jak Microsoft, Cisco oraz Mitel. Firmy uwzględniane w magicznym kwadracie liderów Gartner to firmy skutecznie realizujące swoją obecną wizję oraz dobrze przygotowane na przyszłość.
Czytaj więcej

Wykorzystanie sztucznej inteligencji sekretem skutecznego digital marketingu

Przeniesienie swojej komunikacji marketingowej z segmentu offline (telewizja, radio, prasa) do Internetu pozwoliło przedsiębiorstwom nie tylko znacznie zwiększyć zasięgi, ale też podnieść efektywność komunikacji dzięki lepszemu targetowaniu odbiorców. Sfera digital marketingu musi się jednak stale zmieniać i dostosowywać do trendów w konsumpcji mediów, aby zachować swój wysoki potencjał.