Poznański oddział Contact Center w nowej siedzibie

W sierpniu poznański oddział spółki Contact Center[1] (Grupa Kapitałowa Arteria S.A.) przeprowadził się do nowej lokalizacji – biurowca Skalar Office Center przy ul. Grójeckiej 1.

Zmiana siedziby była odpowiedzią na nowe trendy rynkowe i rosnące oczekiwania pracowników względem elastycznych form pracy. W nowym biurowcu zaplanowano miejsce dla około 80 osób pracujących stacjonarnie, z resztą teamu spółka zamierza pracować zdalnie.

Jak informuje spółka, decyzja o przeniesieniu nie była spontaniczna – wymagała tygodni planowania oraz współpracy z firmą transportową, by przenosiny były jak najmniej uciążliwe dla pracowników. W trakcie przeprowadzki, w trosce o środowisko, starano się zminimalizować ilość odpadów – choćby poprzez wymianę tapicerek mebli, zamiast zakupu nowych. Dzięki temu fotele i kanapy wykorzystywane przez pracowników w starej siedzibie zyskały drugie życie.

Słownik
1. Contact Center. wydzielona z organizacji jednostka zajmująca się ogółem kontaktów z klientami przedsiębiorcy poprzez nieograniczoną ilość dostępnych kanałów kontaktu. Do…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy