Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

Software as a Service

w skrócie SaaS, z ang. oprogramowanie jako usługa – jeden z modeli chmury obliczeniowej, którym aplikacja jest przechowywana i wykonywana na komputerach dostawcy usługi i jest udostępniana użytkownikom przez Internet. Eliminuje to potrzebę instalacji i uruchamiania programu na komputerze klienta. Model SaaS przerzuca obowiązki instalacji, zarządzania, aktualizacji, pomocy technicznej z klienta na dostawcę usługi. W efekcie użytkownik oddaje kontrolę nad oprogramowaniem dostawcy i obowiązek zapewnienia ciągłości jego działania. Istotą biznesową oprogramowania w modelu SaaS, decydującą o jej rosnącej popularności jest to, że użytkownik kupuje działające rozwiązanie o określonej funkcjonalności bez konieczności wchodzenia w zagadnienia związane z infrastrukturą informatyczną oraz zapleczem technicznym. W wielu przypadkach SaaS umożliwia dostęp do najnowszych technologii informatycznych bez długotrwałych wdrożeń i dużych inwestycji. Model SaaS zakłada najczęściej cykliczne opłaty (abonament) za dostęp do programu, staje się to dla użytkownika wydatkiem stałym, a nie jednorazowym w momencie zakupu. Z punktu widzenia dostawcy SaaS zapewnia lepszą ochronę jego własności intelektualnej, producent może we własnym zakresie udostępniać swoją aplikację, lub przekazać to zadanie wyspecjalizowanej firmie
ZGŁOŚ TEMAT

Daj nam CYNK :)

Jak skutecznie wykorzystać metodę SPIN w telesprzedaży?

Telesprzedaż jest jednym z najbardziej wymagających obszarów sprzedaży. W tej formie komunikacji najważniejsze jest nie tylko słuchanie, ale przede wszystkim słuchanie ze zrozumieniem. Prawidłowo przeprowadzona rozmowa może zdecydować o sukcesie transakcji. Do skutecznego słuchania warto dołączyć metodę SPIN, która dodaje pewności siebie w rozmowie z klientem.

Czym jest metoda SPIN?

SPIN to technika zadawania odpowiednich pytań w odpowiednim momencie rozmowy. Pomaga ona w dokładnym zbadaniu potrzeb klienta, zanim przedstawimy mu konkretną ofertę. Właściwy SPIN daje pewność siebie, a jego skrót opisuje cztery kluczowe rodzaje pytań:

 • S – Sytuacyjne
 • P – Problemowe
 • I – Implikacyjne
 • N – Naprowadzające

Jak wykorzystać te pytania w rozmowie?

 1. Pytania sytuacyjne:
  • Służą rozpoczęciu rozmowy i poznaniu obecnej sytuacji klienta.
  • Przykład: „Jaki abonament ma Pan teraz?”
  • Ważne jest jednak, aby nie nadużywać tego typu pytań, by klient nie czuł się przesłuchiwany.
 2. Pytania problemowe:
  • Pozwalają zidentyfikować problemy i trudności klienta.
  • Przykład: „Jakie trudności napotkał Pan z obecnym produktem?”
 3. Pytania implikacyjne:
  • Służą zrozumieniu konsekwencji problemów klienta.
  • Przykład: „Jakie efekty przynosi brak tego, o czym Pan mówi?”
 4. Pytania naprowadzające:
  • Najtrudniejsze w formułowaniu, ale mające na celu skierowanie klienta do odpowiedzi zgodnej z naszymi oczekiwaniami.
  • Przykład: „Czy zgodzi się Pan ze mną, że mój produkt jest właśnie dla Pana?”

Dlaczego metoda SPIN jest tak skuteczna?

Kiedy klient jest aktywnie zaangażowany w rozmowę i odpowiada pełnymi zdaniami, a nie jedynie potwierdza słowem „tak” czy „aha”, rozmowa nabiera głębi i znaczenia. Metoda SPIN pomaga osiągnąć to zaangażowanie, prowadząc klienta przez proces identyfikacji problemów, zrozumienia ich konsekwencji i dostrzeżenia wartości oferowanego przez nas rozwiązania.

Podsumowując, metoda SPIN to nie tylko zestaw pytań, ale przede wszystkim technika, która pomaga w budowaniu relacji z klientem i skutecznej sprzedaży w kontekście telesprzedaży. Poprzez właściwe stosowanie tej metody można zwiększyć szanse na sukces w rozmowie z klientem.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Przykazanie jedenaste: optymalizuj

Tym chętniej kupujemy więcej, im bardziej czujemy się zadowoleni z jakości obsługi klienta. Lojalny klient pozostawia więcej pieniędzy w sklepie i chętniej poleca usługi lub produkty przez nią ofertowane innym. Świadomość tej zależności sprawia, że firmy częściej przykładają większą uwagę do jakości obsługi swoich klientów. Dbają o punkty styczności marki i klienta na mapie jego podróży (CX).
Czytaj więcej

Jakie są korzyści z quality assurance w obsłudze klienta?

Świat IT wykorzystuje quality assurance dość często w procesie projektowania aplikacji. Wszystko to w celu przykucia uwagi użytkowników i zaspokojenia jego potrzeb funkcjonalnych. Ale obok User Experience, rozbudowanych możliwości i kompleksowości, kluczowym aspektem oceny wydaje się być jedynie dbałość o jakość.
Czytaj więcej

NPS: niby złote i skromne, a nie zawsze działa…

Net Promoter Score (NPS) uchodzi za niezawodny barometr lojalności klientów, niemniej jego skuteczność w mierzeniu jakości Customer Experience (CX) budzi poważne kontrowersje. W teorii, NPS obiecuje jasność i prostotę: jedno pytanie mające przewidzieć gotowość klienta do polecania usług lub produktów.