Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

NCC

(inaczej Network Control Center) centralna lokalizacja w sieciowym środowisku contact center do monitorowania wzorców ruchu przychodzącego i dostosowywania personelu, grup umiejętności i alokacji zasobów technicznych w celu osiągnięcia wymaganego poziomu usług.

ZGŁOŚ TEMAT

Daj nam CYNK :)

Usuwaj z głową: jak i dlaczego niszczyć nagrania w contact center?

Kiedy mówimy o środowisku contact center[1], mówimy o obszarze, w którym przepływ informacji jest nie tylko intensywny, ale też niezwykle wrażliwy. Wiele firm korzysta z nagrywania rozmów audio i video w celu monitorowania jakości, szkolenia pracowników czy też dla celów prawnych. Jednak przechowywanie takich nagrań wiąże się z licznymi wyzwaniami, w tym z koniecznością ich odpowiedniego zniszczenia.

Dlaczego niszczenie nagrań jest tak ważne?

 1. Ochrona danych osobowych: Nagrania z contact center zawierają informacje klientów, które w niepowołanych rękach mogą stać się narzędziem do oszustw. Chronienie tożsamości klientów i ich danych jest nie tylko kwestią etyki, ale często też wymogiem prawnym.
 2. Przepisy prawne: Regulacje dotyczące ochrony danych, takie jak Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych (RODO) w Unii Europejskiej, zobowiązują firmy do odpowiedniego przechowywania i usuwania danych osobowych.
 3. Zarządzanie pojemnością: Przechowywanie starych nagrań kosztuje. Regularne usuwanie niepotrzebnych danych to efektywne zarządzanie zasobami.

Procedury niszczenia nagrań

Niszczenie nagrań to nie tylko usunięcie pliku. Właściwe procedury zapewniają, że dane nie mogą być odzyskane. Oto kroki, które organizacja powinna podjąć:

 1. Klasyfikacja danych: Zidentyfikuj, które nagrania są nadal potrzebne (np. dla celów szkoleniowych czy prawnych), a które można usunąć.
 2. Nadpisywanie: Użyj oprogramowania do wielokrotnego nadpisywania danych, aby uniemożliwić ich odzyskanie.
 3. Demagnetyzacja: Jeśli korzystasz z taśm magnetycznych, użyj demagnetyzatora do zniszczenia danych.
 4. Fizyczne zniszczenie: W przypadku fizycznych nośników, takich jak dyski twarde, fizyczne zniszczenie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na trwałe usunięcie danych.
 5. Shredowanie: Rozdrabnianie dysków twardych lub innych nośników to kolejna metoda zapewniająca, że dane nie zostaną odzyskane.
 6. Kryptograficzne usuwanie: Jeśli nagrania są szyfrowane, usunięcie klucza szyfrującego sprawi, że odzyskanie danych będzie niemożliwe.

Wdrażanie procedury niszczenia

 1. Dokumentacja: Wszystkie działania związane z usuwaniem nagrań powinny być dokładnie udokumentowane. To nie tylko pomocne w przypadku ewentualnych audytów, ale też zapewnia spójność działań w przyszłości.
 2. Szkolenie personelu: Upewnij się, że pracownicy wiedzą, jakie są procedury i dlaczego są tak ważne. To kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa danych.
 3. Regularna rewizja: Technologia i regulacje prawne się zmieniają. Regularnie przeglądaj i aktualizuj procedury niszczenia nagrań.

Podsumowując, odpowiednie przechowywanie i niszczenie nagrań audio i video w contact center to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także budowania zaufania wśród klientów i optymalizacji zasobów firmy. Współczesne firmy muszą traktować te procedury jako integralną część swojej strategii zarządzania danymi, aby zapewnić bezpieczeństwo i zgodność z prawem na najwyższym poziomie.

Słownik
1. contact center. wydzielona z organizacji jednostka zajmująca się ogółem kontaktów z klientami przedsiębiorcy poprzez nieograniczoną ilość dostępnych kanałów kontaktu. Do…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Polacy przyzwyczaili się do zawierania umów czy składania wniosków on-line

W czasie pandemii COVID-19 Polacy przestawili się na korzystanie z usług elektronicznych. Dotyczy to zarówno e-oferty administracji publicznej, jak i usługodawców takich jak firmy telekomunikacyjne, ubezpieczeniowe, finansowe czy energetyczne. Przez kanały zdalne użytkownicy m.in. zawierają umowy, zgłaszają roszczenia, składają wnioski i zlecają polecenia zapłaty. Do tego potrzebna jest jednak bezpieczna weryfikacja tożsamości klienta.
Czytaj więcej

Czy relacje w obsłudze klienta są aż tak ważne?

W dobie cyfryzacji i szybko rozwijającej się gospodarki cyfrowej, obsługa klienta, a tym samym call center odgrywają coraz ważniejszą rolę we współczesnym świecie biznesowym. W erze, w której konsumenci mają nieograniczony dostęp do informacji i szeroki wybór dostawców, wysokiej jakości obsługa klienta stała się kluczowym czynnikiem różnicującym marki.