Prosty język – tajna broń doskonałej obsługi klienta

Kiedy Anna, wieloletnia klientka banku, otrzymała list informacyjny dotyczący zmian w regulaminie swojego rachunku, spodziewała się kolejnego dokumentu nasyconego trudnymi do zrozumienia terminami i zawiłymi zapisami. Ku jej zdziwieniu, tekst okazał się jasny, prosty i przejrzysty. To właśnie wtedy Anna zrozumiała, jak ważny jest prosty język w komunikacji z klientem. Czy Twoja firma również zdaje sobie sprawę z tego, jak kluczowy jest ‘plain language’ w budowaniu relacji z odbiorcami?

Co to jest Plain Language?

Plain language[1], czyli “jasny język[2]”, to metoda komunikacji, która dąży do jasnego i prostego przekazu informacji, tak aby były one łatwo zrozumiałe dla odbiorcy. Jest to sposób pisania i prezentowania treści bez zbędnego żargonu, skomplikowanych konstrukcji językowych czy nadmiernego formalizmu.

Dlaczego Plain Language jest ważny dla obsługi klienta?

W świecie biznesu, gdzie nacisk kładziony jest na budowanie trwałych relacji z klientami, zrozumienie potrzeb i oczekiwań klienta jest kluczem do sukcesu. Język, który jest prosty i zrozumiały, ułatwia komunikację i minimalizuje możliwość nieporozumień.

Budowanie zaufania poprzez prosty język

Kiedy klienci rozumieją przekazywane im informacje, czują się bardziej pewni i zaufanie w stosunku do firmy rośnie. Niejasne informacje mogą prowadzić do frustracji i niezadowolenia, co w konsekwencji wpływa negatywnie na wizerunek firmy.

Zmniejszenie liczby błędów i reklamacji

Dzięki jasnej komunikacji klienci dokładnie wiedzą, czego mogą się spodziewać. To zmniejsza ryzyko nieporozumień, błędów w zamówieniach czy nieuzasadnionych reklamacji.

Efektywność w działaniu

Używanie prostego języka w komunikacji z klientem przyspiesza procesy, skraca czas obsługi i pozwala pracownikom skupić się na innych, ważnych aspektach działalności.

Jak wprowadzić Plain Language w Twojej firmie?

  1. Szkolenie pracowników: Pracownicy działu obsługi klienta powinni być przeszkoleni w zakresie technik komunikacji jasnej i prostej.
  2. Przegląd materiałów: Wszystkie materiały przeznaczone dla klientów, takie jak instrukcje, umowy czy regulaminy, powinny być napisane w prosty i zrozumiały sposób.
  3. Zachęcanie do feedbacku: Regularne zbieranie opinii od klientów pomoże zidentyfikować obszary, w których komunikacja może być jeszcze ulepszona.

Język przyszłości

W erze cyfrowej, kiedy ilość informacji dostępnych dla konsumenta jest przytłaczająca, jasność i prostota komunikatu stają się kluczowe. Firmy, które dostrzegają znaczenie prostego języka i wprowadzają go w swojej komunikacji, zyskują przewagę konkurencyjną na rynku.

Podsumowanie

Plain language nie jest tylko modnym trendem, ale rzeczywistą wartością dodaną w procesie obsługi klienta. Dzięki niemu możemy zbudować silniejsze i bardziej trwałe relacje z klientami, a także zwiększyć efektywność działania naszej firmy. W świecie, w którym czas i zrozumienie są na wagę złota, prosty język[3] staje się jednym z najważniejszych narzędzi w arsenale menedżera ds. obsługi klienta.

Słownik
1. Plain language. (z ang. “jasny język” lub “prosty język”) to metoda pisania i prezentowania informacji w sposób, który sprawia, że…
2. jasny język. inaczej plain language (z ang. “prosty język”) to metoda pisania i prezentowania informacji w sposób, który sprawia, że…
3. prosty język. inaczej plain language (z ang. “jasny język”) to metoda pisania i prezentowania informacji w sposób, który sprawia, że…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Jak zwiększyć konwersję w sklepie internetowym poprzez wprowadzenie obsługi typu omnichannel

Gwałtowny postęp technologiczny dramatycznie zmienia nawyki komunikacyjne konsumentów. Popularność smartfonów, mediów społecznościowych i komunikatorów internetowych, powszechny dostęp do nowych technologii sprawia, że klienci oczekują od firm pełnej dostępności. A w dzisiejszych czasach dostępność nie oznacza bliskości do fizycznej placówki firmy czy możliwości kontaktu przez telefon.
Czytaj więcej

7 umiejętności idealnego konsultanta sprzedaży

Reprezentują markę. Stoją na pierwszej linii frontu w konfrontacji z klientem. Ich kompetencje warte są mniej więcej tyle samo, co wydajne i idealnie dostosowane oprogramowanie dla call center. Rola konsultantów sprzedażowych wydaje się być nie do przecenienia. Na jakie zalety powinny zwrócić uwagę firmy rekrutujące konsultantów? Oto 7 umiejętności, które powinien posiadać idealny kandydat.