RPP chce walki z szarlatanami w medycynie

Przemysł medyczny w Polsce jest wstrząśnięty. Rzecznik Praw Pacjenta (RPP), Bartłomiej Chmielowiec, ujawnia, że setki biznesów prowadzonych przez oszustów wykorzystują naiwność i desperację chorych. Wśród kontrowersyjnych praktyk znalazły się terapie takie jak wlewy witaminowe, ozonoterapia czy antybiotykoterapia stosowana w przypadku boreliozy.

Firmy oferujące tego typu usługi często wspierają się outsourcingowymi call center[1], którym zlecają umawianie spotkań potencjalnych pacjentów z pseudomedykami.

Jak udało się ustalić naszej redakcji, działalność pseudolekarzy wspiera trzy outsourcingowe call center działające na południu Polski. Są to małe podmioty do 30 stanowisk. Pracują w nich konsultanci telefoniczni zatrudnieni w oparciu o umowy zlecenia. Według jednej z konsultantek, która pracuje w takim call center – na jednej zmianie pracuje wraz z średnio 25 pracownikami. Dziennie wykonuje około 350 – 450 telefonów (jak mówi – gdzie po drugiej stronie odzywają się potencjalni klienci). Nie wiadomo skąd pochodzą bazy danych zawierające numery telefonów.

Zdecydowane działania RPP

– Zdecydowaliśmy się podjąć działania przeciwko wszystkim placówkom medycznym stosującym metody leczenia niezgodne z aktualną wiedzą medyczną – mówi Rzecznik. Chmielowiec zdecydowanie podkreśla, że nie ma miejsca na kompromisy w obronie praw pacjentów. Jednym z takich przypadków była warszawska klinika Kinetic Centrum Nowoczesnej Audiologii, która oferowała pacjentom terapię szumów usznych niezgodnie z obowiązującymi wytycznymi. RPP zareagował natychmiastowo, nakazując zaprzestanie tej praktyki.

Jednak nie tylko zarejestrowane podmioty medyczne są w kręgu zainteresowania RPP. Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia, że wiele placówek działa poza rejestracją, a świadczenia udzielane są często przez nieuczciwych praktyków. – Nie wahamy się zgłaszać takich przypadków do prokuratury. Zachęcam wszystkich do zgłaszania podejrzanych praktyk. Każda sprawa jest dla nas ważna. – podkreśla.

Światło na boreliozowe podziemie

Oprócz kwestii kontrowersyjnych terapii, uwaga RPP skierowana jest także na tzw. boreliozowe podziemie. W ostatnich miesiącach temat ten został poruszony w serialu dokumentalnym Michała Janczury “Podziemie”. Pokazuje on, jak nieuczciwi lekarze przekonują pacjentów do drogich i nieefektywnych terapii, często prowadząc do poważnych komplikacji zdrowotnych. Reakcja Naczelnej Izby Lekarskiej była natychmiastowa, sprzeciwiając się długotrwałemu stosowaniu antybiotyków w leczeniu boreliozy, nazywanej metodą „ILADS”.

Pierwsze kroki w walce z nieetycznymi praktykami

W odpowiedzi na rosnące obawy społeczne, RPP postanowił podjąć stanowcze kroki. W piątek 4 sierpnia urząd wszczął postępowanie przeciwko placówkom stosującym metodę “ILADS”. Chmielowiec informuje, że 20 podmiotów już zostało zidentyfikowanych w tej sprawie. Kontrowersje w sektorze medycznym Polski wydają się narastać. Dzięki zdecydowanemu działaniu RPP i aktywnemu udziałowi społeczeństwa można jednak mieć nadzieję na pozytywne zmiany i większe bezpieczeństwo dla pacjentów.

Słownik
1. call center. Firma lub dział w firmie zajmujący się telefoniczną obsługą klienta realizowaną przez przeszkolonych pracowników (telemarketerów, konsultantów, agentów). Obsługa…
Total
0
Shares
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Dwa nowe centra operacyjne ArchiDoc

ArchiDoc uruchamia centralny magazyn archiwizacyjny pod Warszawą oraz centrum operacyjne w Łodzi. Razem z ośrodkiem operacyjnym w Warszawie nowe placówki będą stanowić zespół obsługujący zamówienia z centralnej Polski.
Czytaj więcej

Generacja Z w pracy – nie taki diabeł straszny

Do 2025 roku przedstawiciele pokolenia Z będą stanowić 75% zatrudnionych na podstawowych stanowiskach w organizacjach realizujących usługi z zakresu call i contact center. Ich potrzeby oraz oczekiwania kształtują działania pracodawców, którzy muszą dostosować się do ich stylu pracy i sposobów komunikacji.