Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Bitwa o klienta trwa. Jak mogą w niej pomóc zwroty?

Budowanie silnego brandu oraz zaufania wśród klientów czy też lojalizacja konsumentów – to tylko kilka korzyści, które płyną z łatwych i szybkich zwrotów w e-commerce. Jak je prowadzić, żeby korzystali z nich zarówno kupujący, jak i sprzedawcy? Oto pięć propozycji eksperta.

Możliwość prostych i przejrzystych zwrotów towarów to jeden z punktów, który motywuje konsumentów do kupna w danym sklepie internetowym. Według raportu E-Izby „Dekada polskiego e-commerce” obecnie do dokonania zwrotu przyznaje się 56 proc. e-klientów, a regularnie zwraca produkty w e-commerce co 3. e-kupujący.

– Według raportu „E-Commerce w Polsce” przygotowanego przez Gemius, czytelna informacja o zwrotach i reklamacji dla 29 proc. konsumentów jest czynnikiem wpływającym na wiarygodność danego e-sklepu. Dla niektórych merchantów zwroty mogą być zagadnieniem wrażliwym, m.in. ze względu na ich koszty. Trzeba jednak pamiętać, że bitwa o klienta trwa, a dobrze wykorzystany mechanizm zwrotów może przynieść korzyść nie tylko konsumentom, ale też sprzedawcom – mówi Nikodem Marciniak, Product Manager w IdoSell. – Prosta i przejrzysta możliwość zwrotów dla klientów końcowych jest w stanie ich dziś zlojalizować tak na przyszłość, czy sprawi, że będą chętniej kupować w takim sklepie. Z drugiej strony sprawna obsługa zwrotów ze strony platformy e-commerce pozwala zaoszczędzić pieniądze – sprawić, że ten kosztowny i trudny proces jest optymalny.

Prostota i przejrzystość

Odpowiednio opisana możliwość zwrotów nie tylko przyciąga klientów, ale też wzbudzaja zaufanie do sklepu internetowego. Warto więc należycie wyeksponować zarówno sam proces, jak i dodatkowe opcje, które go usprawniają.

– Pierwsza istotna rzecz, to klarowny i czytelny opis samego produktu. Dzięki temu klient, który otrzymuje zakupiony przedmiot zgodny z opisem, nie czuje potrzeby odsyłania go do sklepu. Druga kwestia to transparentność opisu samej procedury zwrotu. Kiedy konsument zna zasady i jest informowany w przejrzysty sposób (zarówno na karcie towaru, jak i w ostatecznym rozliczeniu), w jaki sposób może dokonać zwrotu, ma poczucie bezpieczeństwa. Taki zabieg sprawia, że kupujący ma zaufanie do marki i z chęcią wraca do sklepu – wyjaśnia Nikodem Marciniak.

Optymalizacja procesu

Zwroty mogą zawierać duży margines błędów. Dlatego też warto wykluczyć z nich czynniki, które mogą doprowadzać do niedopatrzeń i pomyłek. Pomocna w tym przypadku będzie automatyzacja.

– Dobrą praktyką jest przejście z drukowanych formularzy, na te cyfrowe. Jeśli konsument ma możliwość wpisania w odpowiednim miejscu w sklepie informacji na temat zwrotu, to pomijana jest kwestia nieczytelnego podawania danych czy też numeru konta – zaznacza Nikodem Marciniak. – Zadbanie o dobrą politykę zwrotów i prosty mechanizm pozwalający na zwroty przez stronę sprawi, że klienci będą chętniej kupować w danym e-sklepie.

Dla merchantów z kolei pomocne może być skorzystanie z usług centrów fulfillmentowych.

– Oddanie zwrotów w ręce profesjonalnych firm może nie tylko usprawnić ten proces, ale też w wielu przypadkach pozwolić zaoszczędzić pieniądze. Centra fulfillmentowe na co dzień zajmują się wysyłką i zwrotami, a to sprawia, że robią to szybko i skutecznie – wyjaśnia Nikodem Marciniak.

Wydłużenie czasu zwrotu

Ustawowo konsumenci mają 14 dni na zwrot towaru zakupionego online bez podawania przyczyny. Są jednak sklepy, które wydłużają znacząco ten okres np. do 30, 60 lub nawet 100 dni.

– Taki zabieg nie tylko przyciąga kupujących, ale też zmniejsza liczbę zwrotów. Dzięki niemu konsument ma możliwość, żeby wypróbować produkt i przemyśleć zakup – wyjaśnia Nikodem Marciniak.

Wydłużenie czasu zwrotu może być także wspierane wprowadzeniem płatności odroczonych czy też zakupów ratalnych.

Gdzie jest zwrot?

Informowanie klienta o statusie zwrotu to kolejny czynnik budujący zaufanie do marki. Kupujący powinien mieć pewność, że produkt, który odesłał, wraca do nadawcy. Dzięki temu wie, że sklep, w którym zamówił produkty działa w sposób metodyczny i profesjonalny.

– Ten proces również warto zautomatyzować. Poczynając od informacji o tym, że zwrot został zarejestrowany, czy też paczka została przyjęta, aż do tej, ze statusem kończącym obsługę i informującym o wypłacie środków. Dzięki spięciu przesyłek zwrotnych z rejestracją konkretnego zwrotu, merchantom odchodzi dodatkowa praca ręczna, a konsumenci czują się zaopiekowani – tłumaczy Nikodem Marciniak.

Kilka możliwości

Każdy konsument ma inne preferencje zakupowe. Jest to zależne m.in. od wieku czy miejsca zamieszkania. Pomimo tego, że współpraca z kilkoma firmami wymaga często szerzej zakrojonej logistyki, to jest bardziej opłacalna dla sklepu internetowego.

– Większy wybór firm, dzięki którym można dokonywać zwrotów, sprawia, że oferta e-sklepu staje się atrakcyjniejsza dla kupujących. Szczególnie że klienci powyżej 60. roku życia preferują pocztę czy też kurierów. Młodsi zaś wolą korzystać z punktów odbioru – wymienia Nikodem Marciniak.

Krótkie podsumowanie artykułu:

1. Zwroty w e-Commerce: Sekret Lojalizacji Klientów

Zaufanie i lojalizacja klientów to korzyści, które płyną z łatwych i szybkich zwrotów w e-commerce. Nic dziwnego, że prostota i przejrzystość procedur zwrotów motywuje 56% e-klientów do ponownego zakupu, według raportu E-Izby „Dekada polskiego e-commerce”. Czytelna informacja o zwrotach i reklamacjach dla 29 proc. konsumentów jest czynnikiem wpływającym na wiarygodność danego e-sklepu, zgodnie z raportem „E-Commerce w Polsce” przygotowanym przez Gemius.

2. Przezroczystość jako Klucz do Budowania Zaufania

Jasny opis produktu i procedur zwrotów to nieodłączne elementy budowania zaufania klienta do e-sklepu. Klient, który otrzymuje zakupiony przedmiot zgodny z opisem, nie czuje potrzeby odsyłania go do sklepu – wyjaśnia Nikodem Marciniak, Product Manager w IdoSell.

3. Automatyzacja Procesu: Ograniczanie Błędów i Pomyłek

Zwroty mogą zawierać duży margines błędów. Pomocna w tym przypadku będzie automatyzacja procesu zwrotów, co może polegać na cyfrowych formularzach zwrotów zamiast drukowanych.

4. Wykorzystanie Centrów Fulfillmentowych dla Skutecznej Obsługi Zwrotów

Skorzystanie z usług centrów fulfillmentowych pozwala nie tylko usprawnić proces zwrotów, ale również zaoszczędzić pieniądze.

5. Wydłużenie Czasu Zwrotu: Strategia Zwiększania Satysfakcji Klientów

Niektóre sklepy wydłużają okres zwrotu nawet do 100 dni. Ten zabieg nie tylko przyciąga kupujących, ale też zmniejsza liczbę zwrotów.

6. Płatności Odroczone i Zakupy Ratalne jako Wsparcie dla Polityki Zwrotów

Wprowadzenie płatności odroczonych czy zakupów ratalnych może wspierać politykę wydłużonego czasu zwrotu, zwiększając satysfakcję klientów.

7. Informowanie Klienta o Statusie Zwrotu: Budowanie Zaufania

Informowanie klienta o statusie zwrotu to kolejny czynnik budujący zaufanie do marki. Automatyzacja tego procesu zapewnia klientom poczucie bezpieczeństwa i zaopiekuje ich potrzebami.

8. Wybór Wielu Opcji Zwrotów dla Różnych Grup Klientów

Różne preferencje klientów wymagają różnorodnych opcji zwrotów.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy