Reklamacje to pięta achillesowa obsługi klienta

Badanie „Z klientem na dobre i na złe” zrealizowane wśród klientów PZU wskazuje wyraźnie, że największą bolączką w procesie obsługi klienta jest proces reklamacyjny. Nie uczymy się na własnych błędach – to wniosek, jaki może płynąć z danych przedstawionych przez autorów badania. W momencie rozpoczynania współpracy 76-77% klientów jest zadowolonych, natomiast na dalszym etapie, gdy klient ma problem, zadowolenie spada do 47-48%.

Odsetek niezadowolonych wyraźnie rośnie w trakcie korzystania z produktu czy usługi, osiągając kulminacyjny wzrost na etapie reklamacji. Co ciekawe – rezygnacja z dalszego korzystania z usług firmy generuje mniejsze niezadowolenie niż proces reklamacyjny. To doskonały dowód na to, że jest co robić w tym obszarze obsługi klienta.

Tylko 46% ankietowanych w badaniu PZU stwierdziło, że pozytywnie ocenia korzystanie z usług firmy, a aż 60% miało problemy lub czegoś w procesie zabrakło. A katalog braków jest całkiem spory! Dla 14% badanych brakowało empatii i zrozumienia sytuacji klienta przez pracownika obsługi klienta. Aż w 13% przypadków odpowiedź nie odnosiła się do argumentów klienta. Na brak kompetencji i zbyt długi czas oczekiwania na informację zwrotną skarżyło się odpowiednio 11 i 10% ankietowanych.

Na brak informacji o statusie reklamacji narzekało 9% badanych (podobna ilość narzekała na trudności w pozyskaniu ważnych informacji.

Co ciekawe – mały odsetek osób narzekał na intuicyjność i prostotę procesu reklamacyjnego. Wyraźnie więc widać, że piętą Achillesa nie jest proces, a sam człowiek i jego brak empatii. Może to obszar dla AI, skoro ostatnie badania wskazały, że ChatGPT[1] jest bardziej empatyczny niż lekarz udzielający porady zdrowotnej?

Słownik
1. ChatGPT. to duża sieć neuronowa, która jest modelem językowym opartym na architekturze GPT-3.5 i jest wykorzystywana do generowania odpowiedzi…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

6 kapeluszy De Bono

Metoda sześciu kapeluszy została stworzona przez Edwarda De Bono – twórcę pojęcia „myślenia lateralnego”. Stworzona przez niego technika pozwala na twórcze podejście do rozwiązywania problemów. Pozwala na spojrzenie na problem aż z 6 różnych perspektyw.
Czytaj więcej

Grywalizacja w rekrutacji

Żyjemy w czasach rynku pracownika. To on dyktuje warunki i stawia coraz większe wymagania przed firmami, które muszą wiedzieć, jak go zachęcić do pracy i zatrzymać u siebie. Na te wyzwania odpowiedzią może być grywalizacja w rekrutacji.