12 stymulatorów efektywności w pracy

Wiecie, dlaczego tak lubię maj? Nie ze względu, że jest cieplej i przyjemniej, ale ze względu na zapachy – szczególnie bzu. I zapewne zastanawiacie się, dlaczego o tym piszę. Bo zapach to doskonały stymulator kreatywności (w moim przypadku).

Postanowiliśmy się jednak przyjrzeć temu tematowi w redakcji nieco bliżej i oto przygotowaliśmy listę 12 bodźców, które mogą wpłynąć na naszą efektywności oraz kreatywność w pracy.

Oświetlenie
Dobrze oświetlone miejsce pracy może poprawić koncentrację, zmniejszyć zmęczenie oczu i zwiększyć efektywność. Naturalne światło słoneczne jest szczególnie korzystne, ponieważ wpływa na wydzielanie hormonów, które regulują nastrój i sen. Staraj się dopierać oświetlenie ciepłe w granicach 4000 – 3300 K.

Ergonomia
Ergonomiczne meble i sprzęt, takie jak krzesła, biurka czy klawiatury, mogą zmniejszyć dyskomfort i ból związany z długotrwałym siedzeniem w jednej pozycji. Dzięki temu łatwiej skupić się na pracy i być bardziej produktywnym.

  Muzyka
  Słuchanie muzyki, zwłaszcza o spokojnym tempie i niskiej głośności, może pomóc w skupieniu, zrelaksowaniu i pobudzeniu kreatywności. W zależności od indywidualnych preferencji, niektóre osoby pracują lepiej, słuchając muzyki klasycznej, jazzu, czy ambientu. Zamiast muzyki w biurze, może być szum lasu przerywany odgłosami ptaków.

  Zapachy
  Badania pokazują, że niektóre zapachy, takie jak mięta, cytryna czy lawenda, mogą wpłynąć na poprawę koncentracji, nastrój i pamięć. Aromaterapia może być stosowana w miejscu pracy, aby stworzyć przyjemne i stymulujące środowisko.

   Rośliny
   Rośliny w miejscu pracy mają korzyści zarówno estetyczne, jak i praktyczne. Poprawiają jakość powietrza, wpływają pozytywnie na nastrój i mogą zwiększać produktywność. Rośliny wprowadzają również element natury do przestrzeni, co może wpływać na kreatywność. Postaw na soczystą zieleń! Jeśli trudno będzie to zorganizować – możesz wykorzystać fototapety z naturalnym otoczeniem lasu, łąk etc.

    Przerwy
    Regularne przerwy są kluczowe dla utrzymania wysokiej efektywności. Przerwy pomagają zregenerować umysł, zmniejszyć stres i zwiększyć koncentrację. Krótkie spacery na świeżym powietrzu, rozciąganie czy medytacja są dobrymi metodami na odprężenie w trakcie przerw w pracy.

     Organizacja przestrzeni
     Czyste i uporządkowane miejsce pracy może zminimalizować rozpraszanie uwagi, co pozwala na lepsze skupienie się na zadaniach. Przemyślana organizacja przestrzeni i narzędzi pomaga także w lepszym zarządzaniu czasem i zadaniami.

      Cele i motywacja
      Ustalanie realistycznych celów oraz ustalanie priorytetów pomaga w utrzymaniu wysokiej efektywności pracy. Wyraźne cele umożliwiają śledzenie postępów i pozwala na celebrowanie osiągnięć, co z kolei zwiększa motywację do dalszego działania.

       Wsparcie społeczne
       Otoczenie się ludźmi, którzy są wspierający i pozytywnie nastawieni, może pomóc w utrzymaniu wysokiej efektywności i kreatywności. Dobrze zgrany zespół oraz wymiana pomysłów i doświadczeń mogą prowadzić do osiągnięcia lepszych rezultatów.

        Temperatura
        Pracując w komfortowej temperaturze, łatwiej jest się skupić i być produktywnym. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura może powodować rozproszenie, a nawet wpłynąć negatywnie na zdrowie. Optymalna temperatura dla pracy wynosi około 21-23°C.

         Cicha przestrzeń
         Dostęp do cichej przestrzeni może pomóc w utrzymaniu koncentracji i efektywności. Hałas i przeszkadzające dźwięki mogą utrudniać skupienie się na zadaniach, dlatego warto starać się minimalizować hałas w miejscu pracy. W call center[1] taka przestrzeń może być nawet niezbędna, aby konsultanci mogli odpocząć w ciszy od zgiełku open space.

          Odpowiedni poziom stymulacji
          Zbyt dużo bodźców może prowadzić do rozproszenia uwagi, ale zbyt mało może sprawić, że praca stanie się nudna i monotonna. Znalezienie odpowiedniego poziomu stymulacji, który pozwala na utrzymanie uwagi i zainteresowania, jest kluczowe dla utrzymania efektywności i kreatywności.

           Ostatecznie, różne bodźce wpływają na ludzi w różny sposób. Dlatego warto eksperymentować z różnymi metodami, aby znaleźć te, które są najbardziej efektywne dla własnej efektywności pracy i kreatywności.

           Słownik
           1. call center. Firma lub dział w firmie zajmujący się telefoniczną obsługą klienta realizowaną przez przeszkolonych pracowników (telemarketerów, konsultantów, agentów). Obsługa…
           Total
           0
           Shares
           Dodaj komentarz

           Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

           Artykuły na pokrewne tematy
           Czytaj więcej

           Po co telemarketerowi uszy?

           Każda rozmowa to dialog - za wyjątkiem rozmów telemarketerów. Do takiego wniosku można stosunkowo łatwo dość, gdy słucha się nieskutecznych rozmów sprzedażowych. Konsultant jedno - klient drugie. A co najciekawsze - na odpowiedź klienta "nie" pada magiczne pytanie "Dlaczego nie?".
           Czytaj więcej

           A motywowali ich długo i szczęśliwie…

           Stosowanie krótkotrwałej motywacji pracowników to duże wyzwanie dla kadry zarządzającej. Działania oparte na tego rodzaju motywacji skupiają się na stałym utrzymaniu niskiej rotacji pracowników, co pociąga za sobą często nadmierne koszty ponoszone przez firmę i dezorganizację pracy. Jak zatem uniknąć systemu kar i poprawić wydolność owych działań, jednocześnie wpływając na motywację długoterminową?
           Czytaj więcej

           Trzech na czterech pracowników z Ukrainy chce kontynuować pracę w Polsce

           75% zatrudnionych w Polsce pracowników z Ukrainy chce zostać Polsce, głównie z powodu zadowolenia z obecnej pracy oraz obecności w naszym kraju ich rodzin oraz przyjaciół. Migrację w celach zarobkowych planuje co czwarty Ukrainiec, najczęściej do Niemiec lub do Czech. Największą motywacją do opuszczenia Polski jest chęć uzyskania wyższego wynagrodzenia – potwierdza opublikowany dziś raport agencji zatrudnienia Manpower „Plany migracyjne pracowników z Ukrainy”.