Czeski MSW z prawie 1 mln CZK kary

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej zostało ukarane grzywną w wysokości 975 000 CZK za powszechne przetwarzanie danych osobowych osób z COVID-19. Decyzja ta została podtrzymana przez przewodniczącego Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który zwrócił uwagę na nieprzestrzeganie obowiązków przez Policję Republiki Czeskiej w związku z przetwarzaniem danych osobowych.

Jak ustalił Urząd, Policja zbierała dane osobowe o stanie zdrowia osób w sposób ogólny i zapobiegawczy, przekraczając uprawnienia określone przez prawo. Policja nie przestrzegała również obowiązków informacyjnych i pomijała wymagane przez ustawę kroki przy zbieraniu danych.

Władze publiczne mogą wykonywać swoją władzę tylko w sposób określony w ustawie. Obowiązuje to zawsze, tj. nawet w nadzwyczajnych okolicznościach, w tym w przypadku pandemii. Ich szeroko zakrojone przetwarzanie, prowadzone bez odpowiedniego poinformowania osób, których dane dotyczą, może nieść ze sobą bardzo poważne zagrożenia – powiedział Jiří Kaucký, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Policja rozpoczęła zbieranie danych o stanie zdrowia osób z COVID-19 ponad rok po wybuchu pandemii, co według prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych dawało wystarczająco dużo czasu na przeprowadzenie czynności przygotowawczych i ocenę uwarunkowań prawnych i ewentualnych zagrożeń związanych z planowanym gromadzeniem danych.

Uchybienia w przetwarzaniu danych osobowych organu administracyjnego w reżimie tytułu III. ustawy o przetwarzaniu danych osobowych grożą grzywny do 10 mln CZK. Jednakże w tym przypadku, biorąc pod uwagę liczbę osób, których dane były przetwarzane oraz inne okoliczności danej sprawy, oszacowana kwota 975 000 koron jest rozsądna – podsumował prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Dbasz o dane? Możesz liczyć na 5% zysków rocznie więcej!

Już nie tylko cena czy jakość produktu wpływają na decyzje konsumentów o wyborze sprzedawcy. Badania Capgemini pokazały, że klienci kupujący online chętniej korzystają z oferty firm, które są w stanie udowodnić im, że potrafią zadbać o ich dane. Cyberbezpieczeństwo staje się dziś zatem bardzo ważnym argumentem sprzedażowym, który może zdecydować o powodzeniu firmy na rynku i zapewnić jej przewagę nad konkurencją.
Czytaj więcej

ARC Rynek i Opinia: Polacy bez szerszej wiedzy o RODO

40% Polaków przyznaje, że nie słyszało o regulacji o ochronie danych osobowych – RODO. Tylko co dziesiąty Polak twierdzi, że zna w jakimś stopniu jej szczegóły. Jednocześnie niespełna jedna trzecia badanych ma zaufanie do firm i instytucji w kontekście bezpieczeństwa ich danych osobowych, a połowa twierdzi, że w ciągu ostatniego roku ich dane były wykorzystywane bez ich zgody – wynika z sondażu ARC Rynek i Opinia.