UOKiK: Chatboty w obsłudze klienta muszą działać jak ludzie

W ostatnim czasie przedsiębiorcy coraz chętniej wykorzystują sztuczną inteligencję, w tym chatboty, w celu obsługi klientów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wskazuje jednak, że takie rozwiązania muszą działać w sposób rzetelny i zgodny z prawami konsumentów.

Katarzyna Araczewska, zastępca dyrektora w UOKiK[1], w rozmowie z portalem Bankier podkreśla, że sztuczna inteligencja nie może udzielać odpowiedzi “nie na temat” oraz musi działać tak, jakby rozmowy były prowadzone przez człowieka. W przeciwnym razie przedsiębiorca może naruszyć prawa konsumenta.

Araczewska wskazuje, że najwięcej problemów pojawia się przy obsłudze reklamacji. Często konsument nie jest w stanie ustalić, czy rozmawia z człowiekiem, czy chatbotem, a jego problem jest obsługiwany w różny sposób przez różne osoby.

UOKiK prowadzi postępowania wyjaśniające w różnych sektorach rynku, analizując działania chatbotów między innymi na rynku telekomunikacyjnym, e-commerce czy w przypadku platform sprzedażowych. W ostatnim czasie przedmiotem zainteresowania UOKiK stało się również wykorzystywanie sztucznej inteligencji przez banki do weryfikacji behawioralnej oraz kształtowanie cen dynamicznych w przewozie osób.

Araczewska podkreśla, że algorytmy nie mogą prowadzić do naruszania praw konsumenta i muszą działać w sposób rzetelny oraz zgodny z prawem.

Słownik
1. UOKiK. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest centralnym organem administracji państwowej. Odpowiada bezpośrednio przed Prezesem Rady Ministrów. Powoływany jest…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Nadchodzą boty… Odciążą ciebie w realizacji nudnych zadań w pracy!

Procesy biznesowe, w tym dotyczące zarządzania bezpieczeństwem, stają się coraz bardziej złożone. W dobie rosnącej popularności chmur obliczeniowych, big data i uczenia maszynowego, organizacje otrzymały narzędzia do automatyzacji większości procesów, szczególnie w przypadku zadań charakteryzujących się dużą powtarzalnością.
Czytaj więcej

RODO może zwiększyć popularność rozwiązań chmurowych

Unijne rozporządzenie RODO, które zacznie obowiązywać w maju 2018 roku, wymusi duże zmiany na firmach i organizacjach przetwarzających dane osobowe klientów. Znajdą się one pod szczególną ochroną prawną. Dlatego przedsiębiorstwa muszą zawczasu zadbać o narzędzia IT, które zagwarantują maksymalny poziom bezpieczeństwa. Takim rozwiązaniem może być coraz bardziej powszechna w ostatnich latach chmura obliczeniowa, która dodatkowo usprawnia zarządzanie firmą.
Czytaj więcej

Od soboty wymagana jest rejestracja komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów

W zupełnej ciszy i bez jakiejkolwiek refleksji w życie weszła w sobotę znowelizowana ustawa hazardowa. Ale niby po co mamy sobie nią zawracać głowę? A powinniśmy, bo choć to bubel prawny - obowiązuje. Według aktualnego stanu prawnego korzystanie z niezarejestrowanego komputera lub innego urządzenia elektronicznego - a takich w call center mamy setki - który umożliwiaj korzystanie z gier o elementach losowych musi zostać zarejestrowany przez naczelnika izby celno-skarbowej.