Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Migracje: Najwięcej stracił Plus oraz Netia

W pierwszym kwartale 2023 roku liczba przeniesionych numerów w sieciach mobilnych wyniosła ponad 360 tys., a w sieciach stacjonarnych przekroczyła 147 tys. – takie dane wynikają z najnowszych raportów dotyczących przenoszenia numerów, które udostępnił Prezes UKE. Raporty te oparte są na statystykach uzyskanych z systemu Platformy Lokalizacyjno-Informacyjnej z Centralną Bazą Danych (PLI CBD), zarządzanego przez Prezesa UKE.

Dane za I kwartał 2023: W pierwszym kwartale 2023 roku w sieciach mobilnych przeniesiono łącznie 360 137 numerów. Jest to o 3,5 tys. więcej niż w IV kwartale 2022 r., kiedy przeniesiono 356 571 numerów.

Wśród czterech największych operatorów komórkowych, dwa z nich zanotowały ujemny bilans w ostatnim kwartale. W wyniku przenoszenia numerów Orange Polska stracił 16,9 tys. użytkowników kart SIM, a Polkomtel (operator sieci Plus) 38,5 tys. Z kolei P4 (operator sieci Play) zyskał w I kwartale 18,4 tys. użytkowników kart, a T-Mobile zakończył kwartał z zyskiem 13,9 tys. nowych użytkowników.

W sieciach stacjonarnych przeniesiono w I kwartale 2023 roku łącznie 147 428 numerów, co stanowi wzrost o 94,5 tys. w porównaniu z poprzednim kwartalem, kiedy liczba ta wyniosła 52 865.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Usługi telekomunikacyjne mogą wkrótce zdrożeć

Przedsiębiorcy rynku telekomunikacyjnego, prawnicy, eksperci i politycy krytykują tryb procedowania nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Siódma wersja projektu, która pojawiła się w marcu, podobnie jak pięć poprzednich nie została poddana konsultacjom społecznym, mimo wprowadzania do nich istotnych zmian.
Czytaj więcej

Tracą giganci, zyskują najmniejsi

W sieciach mobilnych w III kwartale 2021 roku przeniesiono ponad 330 tys. numerów, a w sieciach stacjonarnych ponad 66 tys. – wynika z najnowszych raportów przeniesienia numerów udostępnionych przez Prezesa UKE.