Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Tide Software z Diamentami Forbsa

Spółka Tide Software, dostawca rozwiązań contact center i telekomunikacyjnych została nagrodzona wyróżnieniem „Diamenty Forbes”. Zarząd spółki odebrał nagrodę podczas uroczystej Gali oraz podzielił się naszym doświadczeniem i dobrymi praktykami w trakcie debaty „Szukanie szans w niepewnym otoczeniu. Jak skutecznie budować nowych liderów rynkowych?”.

Diamenty Miesięcznika Forbesa” to ranking polskich przedsiębiorstw, najszybciej zwiększających swoją wartość w ciągu ostatnich lat. Dun & Bradstreet Poland we współpracy z redakcją „Forbes” opracowała zestawienie najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w Polsce. Tide Software zajęło 2. miejsce na podium w województwie podlaskim. Nagrodę w imieniu spółki odebrali Członkowie Zarządu: Weronika Wieczorek, Wiceprezes oraz Robert Jarocki, Prezes Zarządu.

W trakcie uroczystej Gali wręczenia Diamentów Forbes organizatorzy przygotowali również debatę, by porozmawiać z uczestnikami na temat rozwoju biznesu w Polsce mimo licznych obecnie przeszkód: pandemii, wojny za wschodnią granicą, inflacji.

– Dokładnie w tym roku mija 15 lat działalności Tide Software. Od początku rozwijamy się organicznie na naszym Polskim rynku. Zaczynaliśmy jako mała, kilkuosobowa firma. Teraz mamy ponad 60 pracowników w 2 biurach w Białymstoku i Piasecznie. Z naszych usług korzysta 6 z 10 największych banków oraz 8 z 10 największych firm windykacyjnych w Polsce. Aktualnie dużo naszych partnerów biznesowych poleca nas dalej, co pozwala nam nadal rozwijać się organicznie w Polsce. Ale nie zamykamy się na inne rynki. Z naszych usług coraz częściej korzystają też firmy z zagranicy, a polscy klienci prowadzą również komunikację zagraniczną za pomocą naszych rozwiązań – mówi Robert Jarocki, Prezes Tide Software.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Dynamiczny IVR w iTaxi

iTaxi idzie o krok dalej w obsłudze swoich klientów biznesowych. Już w lutym, zamawiając taksówkę przez infolinię, klienci nie będą musieli łączyć się z konsultantem. Inteligentny IVR zapyta ich, czy chcą zamówić kurs do siedziby firmy czy na adres z ostatniego zamówienia. System poda ulicę wraz z numerem budynku w celu potwierdzenia. Projekt dynamicznego IVR zrealizowała spółka Altar, dostawca systemu contact center, z którego korzysta iTaxi.