Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

mystery shopper

(inaczej tajemniczy klient) to osoba zatrudniona przez firmę lub agencję, której zadaniem jest odwiedzenie sklepu lub punktu sprzedaży i dokonanie zakupów lub uzyskanie informacji na temat produktów lub usług oferowanych przez daną firmę. Celem tajemniczego klienta jest przeprowadzenie niezależnej oceny jakości obsługi klienta, poziomu sprzedaży lub jakości produktów lub usług.

Tajemniczy klient często udaje klienta typowego, a następnie ocenia wszystkie aspekty obsługi klienta, takie jak uprzejmość i pomocność sprzedawcy, czystość sklepu, jakość produktów lub usług i ogólną jakość doświadczenia zakupowego. Oceny te są później raportowane firmie lub agencji, która zleciła wykonanie badania.

Tajemniczy klient jest używany przez firmy, aby zbierać informacje o jakości obsługi klienta i jakości produktów lub usług oferowanych przez konkurencję lub w ramach własnej firmy. Ta metoda pozwala firmom na poprawę jakości swoich produktów lub usług oraz na szkolenie personelu, co zwiększa lojalność klientów i zyski firmy.

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Goldman Sachs przewiduje, że 7% pracowników straci pracę przez AI

Goldman Sachs opublikowała wyniki badań dotyczących wpływu generatywnej sztucznej inteligencji na rynek pracy. Okazało się, że postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji, a szczególnie generatywne systemy AI, takie jak ChatGPT, mogą znacznie wpłynąć na wydajność pracy i krajobraz zatrudnienia.

Według raportu, generatywna AI może zwiększyć globalne PKB o 7% rocznie w ciągu 10 lat, co przekłada się na prawie 7 bilionów dolarów dodatkowego światowego PKB.

Badanie wykazało, że około dwóch trzecich miejsc pracy w Europie i USA jest narażonych na automatyzację AI. Choć większość osób nie straci swoich miejsc pracy, 7% pracowników w USA i podobna liczba w Europie, zajmuje stanowiska, w których generatywne systemy AI mogą zastąpić więcej niż połowę ich zadań. Na całym świecie sztuczna inteligencja może zautomatyzować jedną piątą pracy, co odpowiada około 300 milionom pełnoetatowych miejsc pracy w głównych gospodarkach.

Najbardziej narażeni na utratę pracy są pracownicy zajmujący stanowiska przy biurku. Jednakże, według prognoz Goldman Sachs, wzrost produktywności napędzany przez AI może mieć dwa podstawowe efekty: pracownicy będą mogli skupić się na zadaniach o wyższej wartości, a osoby wyparte przez AI mogą ostatecznie znaleźć nowe możliwości zatrudnienia. Raport przywołuje badanie ekonomisty Davida H. Autora z 2022 roku, które wykazało, że 60% obecnych pracowników zajmuje stanowiska, które nie istniały w 1940 roku, a ponad 85% wzrostu zatrudnienia w ciągu ostatnich 80 lat można przypisać tworzeniu nowych ról pod wpływem technologii.

Goldman Sachs przewiduje, że 7% pracowników może całkowicie stracić pracę w ciągu 10 lat po przyjęciu generatywnej AI przez 50% pracodawców. Niemniej jednak większość tych pracowników zdobędzie nowe, niemal równie wydajne miejsca pracy. Raport podkreśla także, że umiejętność przekwalifikowywania się staje się jedną z najważniejszych kompetencji przyszłości.

Wraz z postępem technologicznym rozwija się również rynek rozwiązań dla branży HR, takich jak oprogramowanie do zarządzania personelem, które umożliwia łatwe przesuwanie pracowników między działami w zależności od zapotrzebowania na pracę. Dzięki temu pracownicy mają większe szanse na przekwalifikowanie.

Jednocześnie, rozwój sztucznej inteligencji otwiera nowe możliwości dla sektora contact center[1], umożliwiając szybsze i bardziej precyzyjne rozwiązywanie problemów klientów dzięki wykorzystaniu chatbotów i automatycznych odpowiedzi. Wraz z postępem sztucznej inteligencji, coraz więcej firm będzie wykorzystywać narzędzia takie jak wirtualni asystenci czy personalizowane chatboty, aby zapewnić swoim klientom jeszcze lepsze doświadczenia.

Nie ulega wątpliwości, że postęp w dziedzinie sztucznej inteligencji będzie miał duży wpływ na rynek pracy, zarówno pozytywny jak i negatywny. Firmy będą musiały dostosować swoje strategie i inwestycje, aby zapewnić sobie konkurencyjność na rynku i przyciągnąć najlepszych pracowników. Jednocześnie, coraz większa liczba narzędzi opartych na sztucznej inteligencji będzie dostępna dla sektora contact center, co pozwoli na jeszcze lepszą obsługę klientów i zwiększenie ich zadowolenia.

Słownik
1. contact center. wydzielona z organizacji jednostka zajmująca się ogółem kontaktów z klientami przedsiębiorcy poprzez nieograniczoną ilość dostępnych kanałów kontaktu. Do…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy