Czy wiesz, jak napisać idealny list motywacyjny?

List motywacyjny jest dokumentem aplikacyjnym, dzięki któremu kandydat do pracy może zaprezentować swoje doświadczenie i umiejętności. W dużym skrócie mówiąc – dzięki niemu można udowodnić, że jest się najlepszym kandydatem na dane stanowisko.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że napisanie idealnego listu motywacyjnego wcale nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. W żadnym wypadku nie powinien on stanowić kopii CV. Wręcz przeciwnie – musi zawierać on dodatkowe informacje, które nie zostały zawarte w życiorysie.

Jakie informacje powinien zawierać list motywacyjny?

Każdy list motywacyjny powinien zawierać konkretne elementy. Są to:

  • data – możliwie jak najbardziej aktualna,
  • dane potencjalnego pracodawcy – najczęściej jest to osoba odpowiedzialna za proces rekrutacji,
  • dane kontaktowe – imię, nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail,
  • zwroty grzecznościowe – te zawsze należy stosować w korespondencji, także w liście motywacyjnym,
  • początek listu – to dobre miejsce na umieszczenie informacji o stanowisku, na które się aplikuje oraz powodach, dla których chce się zatrudnić w danej firmie. Dobrze odwołać się do wartości, którymi organizacja kieruje się na co dzień,
  • część główna – to miejsce, gdzie umieszcza się informacje odnośnie umiejętności i doświadczeń potrzebnych na konkretnym stanowisku. Wszystko po to, by pokazać pracodawcy, że zatrudnienie danego kandydata do pracy to najlepszy możliwy wybór.

Przydatne wskazówki odnośnie tego, jak napisać dobry list motywacyjny, znaleźć można na stronie internetowej wsb-nlu.edu.pl.

Jakie błędy najczęściej popełniają kandydaci do pracy w listach motywacyjnych?

Wyjątkowo złą praktyką jest korzystanie z jednej wersji listu motywacyjnego i przesyłanie jej do różnych pracodawców. Tego typu postępowanie może przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego. Do najpopularniejszych błędów popełnianych przy tworzeniu listu motywacyjnego należą również:

  • korzystanie z przewidywalnego i nudnego szablonu,
  • nadużywanie przymiotników w celu opisania własnej osoby,
  • zamieszanie w liście motywacyjnym próśb i informacji, które mają wzbudzać współczucie,
  • pomyłka w danych adresata bądź też nazwie stanowiska.

O czym trzeba pamiętać, tworząc list motywacyjny?

Osoby, które w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę przesyłają CV razem z listem motywacyjnym, powinny zadbać o to, by oba dokumenty sporządzone były w takim samym stylu. Aby ułatwić odbiorcy odczytanie dokumentu, najlepiej zapisać go w formacie PDF. List motywacyjny prezentuje się estetycznie, kiedy każda myśl rozpoczęta jest od nowego akapitu.

Czcionka w całym dokumencie powinna być taka sama. W treści listu motywacyjnego niedopuszczalne są błędy stylistyczne, ortograficzne bądź też gramatyczne.

W procesie aplikowania na wymarzone stanowisko trzeba pamiętać o tym, że dzięki listowi motywacyjnemu można kreatywnie zaprezentować swoją osobę, wzbudzając zainteresowanie potencjalnego pracodawcy. Nawet jeśli pracodawca nie prosi o dołączenie go do CV, warto się o to pokusić.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Czy warto pozycjonować sklep internetowy?

Wzrost sprzedaży internetowej obserwowany był już od kilku lat, a pandemia tylko przyspieszyła ten proces. Zakupy online doceniane są przez szerokie grono konsumentów. Żeby jednak klient trafił na nasz biznes, musi być on widoczny w wynikach wyszukiwania. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z pomocy profesjonalistów. Agencja SEO może podjąć szereg działań mających na celu pozycjonowanie sklepu internetowego. Czy warto skorzystać z jej usług? Podpowiadamy.