Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

mystery shopper

(inaczej tajemniczy klient) to osoba zatrudniona przez firmę lub agencję, której zadaniem jest odwiedzenie sklepu lub punktu sprzedaży i dokonanie zakupów lub uzyskanie informacji na temat produktów lub usług oferowanych przez daną firmę. Celem tajemniczego klienta jest przeprowadzenie niezależnej oceny jakości obsługi klienta, poziomu sprzedaży lub jakości produktów lub usług.

Tajemniczy klient często udaje klienta typowego, a następnie ocenia wszystkie aspekty obsługi klienta, takie jak uprzejmość i pomocność sprzedawcy, czystość sklepu, jakość produktów lub usług i ogólną jakość doświadczenia zakupowego. Oceny te są później raportowane firmie lub agencji, która zleciła wykonanie badania.

Tajemniczy klient jest używany przez firmy, aby zbierać informacje o jakości obsługi klienta i jakości produktów lub usług oferowanych przez konkurencję lub w ramach własnej firmy. Ta metoda pozwala firmom na poprawę jakości swoich produktów lub usług oraz na szkolenie personelu, co zwiększa lojalność klientów i zyski firmy.

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Wyzwania dla sektora outsourcingu cc

Rozwój outsourcingu call center do Polski miało miejsce w latach 90. XX wieku, kiedy to rynki zachodnie zaczęły szukać tańszych i bardziej wydajnych sposobów na obsługę swoich klientów. Polska, jako kraj o dobrze wykształconych pracownikach i korzystnych kosztach pracy, stała się atrakcyjnym miejscem do inwestycji w branży outsourcingowej.

W latach 90. XX wieku, pierwsze centra obsługi klienta powstawały głównie w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Firmy takie jak Comdata, Capgemini czy Teleperformance zaczęły się pojawiać na rynku polskim, oferując usługi w zakresie obsługi klienta dla firm z różnych branż, w tym finansowej, telekomunikacyjnej i turystycznej.

Początkowo, firmy outsourcingowe w Polsce oferowały głównie usługi telefoniczne i pocztą elektroniczną. Jednak wraz z rozwojem technologii i coraz większym zapotrzebowaniem na różne kanały komunikacji, outsourcing contact center[2] w Polsce zaczął oferować również usługi w zakresie czatów online, mediów społecznościowych i aplikacji mobilnych.

W ciągu ostatniej dekady, Polska stała się jednym z największych rynków outsourcingowych contact center w Europie, a nawet na świecie. Według danych Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, w 2021 roku w Polsce działało ponad 800 centrów obsługi klienta, zatrudniających około 200 tysięcy pracowników. W ciągu ostatnich kilku lat, branża outsourcingu contact center w Polsce przyciągnęła inwestycje od wielu międzynarodowych firm, takich jak Amazon, Google, IBM czy Microsoft.

Dlaczego Polska stała się tak popularnym miejscem dla outsourcingu contact center? Po pierwsze, wynika to z doświadczenia i umiejętności pracowników, którzy oferują wysoką jakość obsługi klienta. Polacy znani są z dbałości o szczegóły, wysokiej kultury osobistej i umiejętności językowych. Po drugie, Polska oferuje korzystne koszty pracy w porównaniu do innych krajów w Europie Zachodniej, co przyciąga firmy, które szukają sposobów na obniżenie kosztów operacyjnych.

W ostatnich latach, branża outsourcingu contact center w Polsce doświadczyła również postępu w dziedzinie sztucznej inteligencji i automatyzacji procesów, co pozwala na zwiększenie efektywności obsługi klienta. Wprowadzenie tych technologii zwiększa nie tylko wydajność pracy, ale również pozwala na oferowanie bardziej zindywidualizowanej obsługi klienta, co jest coraz bardziej oczekiwane przez klientów.

10 korzyści wynikających z outsourcingu usług contact center:

 1. Obniżenie kosztów – Outsourcing usług contact center pozwala na obniżenie kosztów wewnętrznych, takich jak wynagrodzenia pracowników i koszty związane z infrastrukturą i technologią.
 2. Poprawa efektywności – Zewnętrzne firmy outsourcingowe posiadają doświadczenie i know-how w zakresie zarządzania centrami obsługi klienta, co przyczynia się do poprawy efektywności i jakości usług.
 3. Skalowalność – Outsourcing usług contact center pozwala na łatwe dostosowywanie się do potrzeb firmy w zakresie liczby pracowników, godzin pracy i usług oferowanych klientom.
 4. Koncentracja na podstawowej działalności – Outsourcing usług contact center pozwala firmie skoncentrować się na jej podstawowej działalności, zamiast poświęcać czas i zasoby na prowadzenie centrum obsługi klienta.
 5. Dostęp do nowych technologii – Zewnętrzne firmy outsourcingowe mają dostęp do najnowszych technologii i narzędzi, co przyczynia się do poprawy jakości usług.
 6. Dostępność 24/7[4] – Outsourcing usług contact center pozwala na zapewnienie klientom obsługi w dowolnym czasie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
 7. Wysoko wykwalifikowana siła robocza – Polska ma doświadczoną i wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą w zakresie obsługi klienta.
 8. Redukcja ryzyka – Outsourcing usług contact center pozwala na zminimalizowanie ryzyka związanego z działaniem centrów obsługi klienta, w tym ryzyka związanego z awariami technicznymi i zmianami na rynku pracy.
 9. Poprawa relacji z klientami – Outsourcing usług contact center pozwala na poprawę relacji z klientami poprzez zapewnienie profesjonalnej i kompleksowej obsługi.
 10. Elastyczność – Outsourcing usług call center[3] pozwala na elastyczne dostosowywanie się do zmieniających się potrzeb rynku i klientów, co przyczynia się do poprawy konkurencyjności firmy.

Jednak, podobnie jak w każdej branży, outsourcing call center w Polsce stawia przed sobą wiele wyzwań. Jednym z największych problemów jest brak wykwalifikowanych pracowników, którzy mogą poradzić sobie z coraz bardziej skomplikowanymi zadaniami. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na usługi outsourcingowe, rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, co utrudnia rekrutację odpowiednich kandydatów.

Brak wykwalifikowanych pracowników

Jak sobie radzić z tym wyzwaniem? Oto kilka sugestii:

 • Oferta konkurencyjnych wynagrodzeń i korzyści: Wysokie wynagrodzenie i korzyści są kluczowe w przyciąganiu i zatrzymywaniu najlepszych pracowników. Firmy contact center powinny oferować atrakcyjne wynagrodzenie, premie, benefity i programy motywacyjne, takie jak np. szkolenia, możliwość awansu i dobre warunki pracy.
 • Kreowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy: Kreowanie pozytywnego wizerunku firmy jako pracodawcy jest ważne, aby przyciągnąć najlepszych kandydatów. Firmy contact center powinny inwestować w marketing pracodawcy, organizować dni otwarte i prezentować swoje osiągnięcia i wyróżnienia, które potwierdzają jakość pracy.
 • Oferowanie szkoleń i rozwoju kariery: Wysoko wykwalifikowani pracownicy szukają możliwości rozwoju swojej kariery. Firmy contact center powinny oferować swoim pracownikom szkolenia i rozwój zawodowy, aby umożliwić im zdobycie nowych umiejętności i awans na wyższe stanowiska.
 • Zapewnienie dobrych warunków pracy: Dobry klimat pracy, ergonomiczne stanowiska i przyjazne środowisko to ważne czynniki, które przyciągają i utrzymują najlepszych pracowników. Firmy contact center powinny dbać o dobre warunki pracy, dostosowane do potrzeb pracowników.
 • Wykorzystanie nowoczesnych technologii: Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i technologii w pracy może poprawić efektywność pracy i jakość obsługi klienta. Pracownicy call center chętniej pracują z nowoczesnymi narzędziami, co przyczynia się do zwiększenia ich zaangażowania i motywacji.

Pozyskanie i utrzymanie wykwalifikowanych pracowników w branży contact center to nie lada wyzwanie. Firmy powinny oferować konkurencyjne wynagrodzenie, korzyści i możliwości rozwoju kariery, a także dbać o dobre warunki pracy i wykorzystywać nowoczesne technologie. To wszystko może przyczynić się do przyciągnięcia i zatrzymania najlepszych pracowników, którzy z kolei przyczynią się do sukcesu firmy.

Permanentna konkurencja

Kolejnym wyzwaniem dla branży outsourcingu call center w Polsce jest ciągła konkurencja ze strony innych krajów, takich jak Indie, Filipiny czy Rumunia. Firmy outsourcingowe muszą walczyć o swoją pozycję na rynku poprzez oferowanie coraz lepszych usług i innowacyjnych rozwiązań.

Mimo tych wyzwań, branża outsourcingu contact center w Polsce nadal rozwija się i przyciąga inwestycje od wielu międzynarodowych firm. Polska oferuje korzystne warunki inwestycyjne i wysoko wykwalifikowanych pracowników, co jest kluczowe dla sukcesu w tej branży.

Podsumowując, outsourcing contact center stał się ważnym elementem biznesowego krajobrazu w Polsce. Branża ta przyciąga inwestycje od wielu międzynarodowych firm, oferując wysoką jakość usług, korzystne koszty pracy i doświadczonych pracowników. Jednak, wraz z postępem technologicznym i zwiększającym się zapotrzebowaniem na wysoką jakość obsługi klienta, branża ta musi nieustannie się rozwijać i dostosowywać do zmieniających się potrzeb klientów.

Utrzymanie wysokiej jakości standardów obsługi klienta

Utrzymanie wysokiej jakości standardów obsługi klienta jest kluczowe dla każdej firmy, a w szczególności dla outsourcingowych contact center, które reprezentują swoich klientów w interakcjach z ich klientami. Oto kilka sposobów, jak radzić sobie z wyzwaniem utrzymania wysokiej jakości standardów obsługi klienta w outsourcingowych contact center:

 • Dokładne zaprojektowanie procesów i procedur: Ważne jest, aby contact center miało jasno określone procesy i procedury, które zapewniają spójność i jakość obsługi klienta. Firmy powinny zadbać o odpowiednie szkolenia dla pracowników, aby ci byli w stanie skutecznie stosować te procedury.
 • Rekrutacja i szkolenie pracowników: Pracownicy call center powinni być dobrze przygotowani do pracy, zarówno pod względem umiejętności technicznych, jak i miękkich. Firmy powinny inwestować w szkolenia, aby pracownicy byli w stanie obsłużyć różnorodne problemy klientów, jak również komunikować się z nimi w sposób profesjonalny i uprzejmy.
 • Ścisła kontrola jakości: Call center powinno stosować metody kontroli jakości, takie jak monitoring rozmów[1] i sprawdzanie poprawności informacji przekazywanych klientom. Kontrola jakości pozwala na wykrycie problemów i podejmowanie działań naprawczych.
 • Analiza danych i feedbacku klienta: Analiza danych i feedbacku klienta pomaga w ulepszaniu procesów i procedur oraz w podnoszeniu jakości obsługi klienta. Firmy powinny regularnie zbierać i analizować dane, aby identyfikować obszary, które wymagają poprawy.
 • Motywacja pracowników: Zmotywowani pracownicy są bardziej skłonni do zachowania wysokiej jakości obsługi klienta. Firmy powinny oferować swoim pracownikom programy motywacyjne, takie jak bonusy i nagrody, aby zachęcić ich do osiągania wyższych wyników.

Utrzymanie wysokiej jakości standardów obsługi klienta w outsourcingowych call center wymaga odpowiedniego projektowania procesów i procedur, rekrutacji i szkolenia pracowników, ścisłej kontroli jakości, analizy danych i feedbacku klienta oraz motywacji pracowników. Przestrzeganie tych zasad pozwala na utrzymanie wysokiej jakości obsługi klienta, co przyczynia się do zadowolenia klientów i sukcesu firmy.

Postęp technologiczny i wdrażanie nowych systemów

Outsourcing contact center w Polsce jest w stanie nadążyć za postępem technologicznym i wdrażaniem nowych systemów obsługi klienta. Polska branża call center rozwija się dynamicznie i stara się sprostać wymaganiom rynku.

Firmy outsourcingowe oferują coraz bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, takie jak automatyzacja procesów, sztuczna inteligencja czy chatboty. Dzięki temu można znacznie poprawić jakość obsługi klienta i skrócić czas oczekiwania na odpowiedź.

Wdrażanie nowych systemów obsługi klienta jest ważne dla całej branży, ponieważ umożliwia dostosowanie usług do potrzeb klientów i zwiększenie konkurencyjności na rynku. Ale niestety tylko duże firmy outsourcingowe inwestują w nowoczesne rozwiązania, aby zapewnić swoim klientom jak najwyższą jakość obsługi. Małe, garażowe contact center (a w zasadzie call center) niestety nie są często w stanie przetrwać pierwszego roku działalności.

Na szczęście polska branża contact center posiada również wysoko wykwalifikowaną kadrę specjalistów, którzy są w stanie efektywnie wdrażać nowe rozwiązania technologiczne i dostosowywać się do zmieniających się potrzeb klientów.  Warto również wspomnieć, że Polska branża call center jest bardzo elastyczna i łatwo dostosowuje się do potrzeb rynku. Outsourcingowcy oferują klientom różne modele współpracy, takie jak dedykowane zespoły czy rozwiązania hybrydowe, co pozwala na skuteczne dopasowanie usług do potrzeb klientów.

Podsumowując, outsourcing contact center w Polsce jest w stanie nadążyć za postępem technologicznym i wdrażaniem nowych systemów obsługi klienta o ile rozwój ten będzie szedł za wzrostem wynagrodzeń firm za działania obsługowo-sprzedażowe. Tylko tak zwani „Janusze Biznesu” chcą płacić tylko za efekt – pomijając zupełnie element nieprzewidywalności biznesu i zmieniających się realiów prawnych i płacowych. Jednakże polska branża call center rozwija się dynamicznie i stara się sprostać wymaganiom rynku, oferując coraz bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania oraz elastyczne modele współpracy.

Bariery językowe i różnice kulturowe w obsłudze klientów międzynarodowych

Outsourcingowe contact centers w Polsce, które obsługują klientów międzynarodowych, często napotykają na wiele wyzwań związanych z barierami językowymi i różnicami kulturowymi. Te wyzwania mogą mieć wpływ na jakość obsługi klienta i zadowolenie klientów, co w konsekwencji może wpłynąć na reputację firmy outsourcingowej i jej wyniki finansowe.

Język jest jednym z najważniejszych czynników w procesie obsługi klienta. Firmy outsourcingowe muszą zatrudniać pracowników, którzy posługują się płynnie językiem obcym, a także oferować szkolenia językowe i kulturowe, aby zapewnić najwyższą jakość obsługi klienta. W przypadku, gdy pracownicy call center nie posługują się płynnie językiem obcym, może to prowadzić do nieporozumień, błędów i frustracji klienta.

Różnice kulturowe są kolejnym wyzwaniem, z którym borykają się outsourcingowe contact centers w Polsce. W różnych krajach istnieją różne oczekiwania i standardy dotyczące obsługi klienta. Przykładowo, w niektórych krajach oczekuje się bardzo szybkiej odpowiedzi na zapytanie, podczas gdy w innych krajach klienci są bardziej cierpliwi. Firmy outsourcingowe muszą być w stanie dostosować swoje usługi do specyficznych wymagań i preferencji klientów z różnych krajów.

Jednym z narzędzi, które mogą pomóc w radzeniu sobie z barierami językowymi i różnicami kulturowymi, jest tłumaczenie maszynowe. Technologia ta może pomóc w szybkiej i dokładnej tłumaczeniu wiadomości od klientów, co pozwala na szybką odpowiedź i poprawę jakości obsługi klienta.

Innym narzędziem jest szkolenie pracowników call center z zakresu różnic kulturowych i zwyczajów obowiązujących w różnych krajach. Szkolenia te mogą pomóc pracownikom zrozumieć oczekiwania klientów z różnych krajów oraz nauczyć ich, jak dostosować swoje zachowanie i podejście do różnych kultur.

Innym sposobem radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z barierami językowymi i kulturowymi jest zatrudnianie pracowników, którzy posiadają doświadczenie w obsłudze klientów międzynarodowych lub znają języki obce. Outsourcingowe call centers w Polsce często poszukują pracowników o wysokim poziomie znajomości języków obcych, takich jak angielski, niemiecki, francuski czy hiszpański.

Wreszcie, ważne jest, aby outsourcingowe call centers w Polsce miały odpowiednie narzędzia i systemy informatyczne, które ułatwiają komunikację z klientami międzynarodowymi. Mogą to być systemy tłumaczące, które pomagają w komunikacji z klientami, którzy mówią w języku obcym, lub systemy zarządzania wiedzą, które umożliwiają pracownikom dostęp do informacji na temat różnych kultur i zwyczajów.

Podsumowując, wyzwania związane z barierami językowymi i kulturowymi w obsłudze klientów międzynarodowych są powszechne w outsourcingowych call centers w Polsce. Jednak odpowiednie szkolenia, zatrudnianie pracowników z doświadczeniem w obsłudze klientów międzynarodowych oraz stosowanie odpowiednich narzędzi i systemów informatycznych mogą pomóc w radzeniu sobie z tymi wyzwaniami i zapewnieniu wysokiej jakości obsługi klienta na międzynarodowym poziomie.

Przyszłość outsourcingu contact center w Polsce

Outsourcing contact centerów jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów usług biznesowych w Polsce. Polska od lat cieszy się opinią kraju o wysoko wykwalifikowanej sile roboczej, a także korzystnym położeniem geograficznym. Te czynniki przyczyniły się do tego, że wiele międzynarodowych firm decyduje się na ulokowanie swoich centrów obsługi klienta w Polsce.

Prognozy na przyszłość są pozytywne dla outsourcingu contact centerów w Polsce. Według raportu “Polish Business Services Sector 2020” przygotowanego przez Association of Business Service Leaders (ABSL), sektor usług biznesowych, w tym outsourcing call centerów, w Polsce jest wciąż bardzo dynamiczny i ma potencjał do dalszego wzrostu.

Wpływ pandemii COVID-19 na rynek usług biznesowych w Polsce jest złożony. Z jednej strony, spowodowała ona trudności w prowadzeniu działalności przez wiele firm, w tym również outsourcingowych centrów obsługi klienta. Z drugiej strony, pandemia przyspieszyła procesy cyfryzacji i automatyzacji w centrach obsługi klienta, co może przyczynić się do dalszego rozwoju tego sektora.

Warto również zauważyć, że rynek outsourcingu call centerów w Polsce może w najbliższej przyszłości stawić czoła pewnym wyzwaniom, takim jak rosnące koszty pracy czy zmieniające się wymagania klientów w zakresie obsługi. Jednakże, dzięki wysokiej jakości usług i konkurencyjnym cenom, Polska pozostaje atrakcyjnym miejscem do prowadzenia biznesu związanych z centrów obsługi klienta.

W skrócie, przyszłość outsourcingu contact center w Polsce wydaje się być pozytywna, a sektor ten ma potencjał do dalszego rozwoju i wzrostu.

Podsumowanie

Sektor outsourcingu contact center w Polsce jest dynamicznie rozwijającym się sektorem, jednak staje w obliczu pewnych wyzwań. Jednym z najważniejszych wyzwań jest rosnący koszt pracy, który może wpłynąć na konkurencyjność polskich centrów obsługi klienta. Innym wyzwaniem jest zmieniające się podejście klientów do obsługi, w tym wzrost oczekiwań w zakresie personalizacji i innowacyjnych rozwiązań. Ponadto, pandemia COVID-19 przyspieszyła procesy cyfryzacji i automatyzacji, co może wpłynąć na strukturę zatrudnienia w centrach obsługi klienta. Jednakże, polskie centrów obsługi klienta wciąż cieszą się opinią wysokiej jakości usług i konkurencyjnych cen, co pozwala na utrzymanie i dalszy rozwój tego sektora. W celu przeciwdziałania wyzwaniom, firmy outsourcingowe muszą zwracać uwagę na rozwój nowych technologii, rozwijanie elastycznych modeli biznesowych oraz ciągłe doskonalenie usług i szkolenie pracowników.

Słownik
1. monitoring rozmów. regularne odsłuchiwanie, ocenianie i komentowanie nagranych rozmów doradców z klientami przez profesjonalnego trenera. Ocena odbywa się wg. arkusza…
2. contact center. wydzielona z organizacji jednostka zajmująca się ogółem kontaktów z klientami przedsiębiorcy poprzez nieograniczoną ilość dostępnych kanałów kontaktu. Do…
3. call center. Firma lub dział w firmie zajmujący się telefoniczną obsługą klienta realizowaną przez przeszkolonych pracowników (telemarketerów, konsultantów, agentów). Obsługa…
4. 24/7. Skrót oznaczający, że dział, infolinia, helpdesk lub cokolwiek innego działa w systemie 24 godziny na dobę, 7 dni…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy