Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

mystery shopper

(inaczej tajemniczy klient) to osoba zatrudniona przez firmę lub agencję, której zadaniem jest odwiedzenie sklepu lub punktu sprzedaży i dokonanie zakupów lub uzyskanie informacji na temat produktów lub usług oferowanych przez daną firmę. Celem tajemniczego klienta jest przeprowadzenie niezależnej oceny jakości obsługi klienta, poziomu sprzedaży lub jakości produktów lub usług.

Tajemniczy klient często udaje klienta typowego, a następnie ocenia wszystkie aspekty obsługi klienta, takie jak uprzejmość i pomocność sprzedawcy, czystość sklepu, jakość produktów lub usług i ogólną jakość doświadczenia zakupowego. Oceny te są później raportowane firmie lub agencji, która zleciła wykonanie badania.

Tajemniczy klient jest używany przez firmy, aby zbierać informacje o jakości obsługi klienta i jakości produktów lub usług oferowanych przez konkurencję lub w ramach własnej firmy. Ta metoda pozwala firmom na poprawę jakości swoich produktów lub usług oraz na szkolenie personelu, co zwiększa lojalność klientów i zyski firmy.

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

To milenialsi dyktują, jak dziś powinna wyglądać obsługa klienta

Dla miIenialsów, zwanych również pokoleniem Y, właściwa obsługa klienta liczy się znacznie bardziej niż dla przedstawicieli pokoleń takich, jak X czy Baby Boomers. Do 2025 roku milenialsi będą stanowić 75% osób aktywnych na rynku pracy, ich dochody wzrosną, a decyzje zakupowe nadadzą kształt rynkowi usług. Dla firm oznacza to jedno – muszą wdrożyć zmiany, które pozwolą dostosować się do stylu pracy i komunikacji obecnych trzydziestolatków.

Jak pokazują badania, pokolenie Y to osoby, które bardzo wysoko cenią wartości wyznawane i reprezentowane przez marki. Przywiązują się do firm, z których usług korzystają i z których są zadowoleni – pozostają wobec nich lojalni, jednak muszą najpierw zbudować z nimi osobistą relację. To właśnie dlatego dla współczesnych trzydziestolatków wyjątkowo ważna jest obsługa klienta. Aż 76%1 milenialsów deklaruje, że chce mieć poczucie, że firma rozumie ich potrzeby i oczekiwania. Przedsiębiorstwa, które nie chcą pozostać w tyle za swoimi klientami, muszą stworzyć kompleksowy model komunikacji, który pozwoli na utrzymanie stałej relacji pomiędzy konsumentem, a marką.

Jak komunikują się milenialsi

Milenialsi to pokolenie osób, które jeśli tylko to możliwe unikają rozmów telefonicznych. Zdecydowanie preferują porozumiewanie się poprzez maile, komunikatory albo komentarze w mediach społecznościowych. Kluczowe dla nich jest maksymalne skrócenie czasu oczekiwania na odpowiedź. 64% klientów deklaruje, że potrzebuje reakcji w czasie rzeczywistym. 80% z nich zaznacza, że natychmiastowa odpowiedź na zadane pytanie wpływa na ich lojalność w stosunku do marki.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem, które pozwala zapewnić dynamiczną i skuteczną obsługę klienta jest posiłkowanie się w niej nowymi technologiami.

– Jednym z tego typu rozwiązań jest tzw. digital human czyli stworzony przez Capgemini najnowocześniejszy rodzaj chatbota. Digital human opiera się na awatarze, który do złudzenia przypomina człowieka i pozwala na kontakt, nie tylko za pośrednictwem czatu czy telefonu, ale również poprzez wideorozmowę – mówi Wojciech Najdyhor, Automation Consultant, Conversational AI Expert w Capgemini Polska

To zupełnie nowy rodzaj interakcji z rozwiązaniem technologicznym, które reaguje m.in. na ton głosu rozmówcy pozwalając na empatyczną komunikację.

Oczywiście na obecnym etapie rozwoju technologicznego digital human nie jest w stanie zastąpić w pracy z klientem prawdziwego człowieka, natomiast może z powodzeniem wyręczyć go w prostszych, powtarzalnych zadaniach. Dzięki takiej kooperacji zespołom projektowym pozostaje więcej czasu na skomplikowane i wymagające działania – dodaje Paweł Bochenek, Senior Automation Service Delivery Manager & Automation Consultant w Capgemini Polska

Doświadczenie Capgemini pokazuje, że takie modele współpracy sprawdzają się nawet na rynku ochrony zdrowia. Digital human w bardzo skrupulatny sposób jest w stanie np. zebrać wywiad medyczny i w ten sposób przygotować dane do analizy przez osoby wykwalifikowane w danej dziedzinie lecznictwa.

Korzyści płynące z synergii

Obsługa klienta bazująca na kooperacji człowieka z najnowszymi technologiami pozwala zapewnić nieosiągalną w inny sposób dostępność – chatboty są w stanie udzielać potrzebnych informacji przez całą dobę. Z kolei pracownicy odciążeni z mozolnych zadań mogą skoncentrować się na empatycznym i osobistym podejściu do klienta. Te dwa komponenty wspólnie tworzą idealną odpowiedź na potrzeby milenialsów.

Firmy, które zdecydowały się połączyć siłę i szybkość sztucznej inteligencji z doświadczeniem i empatią pracowników odnotowały wzrost satysfakcji klientów zobrazowany w 15% wzroście Net Promoter Score, skrócenie czasu transakcji o 80% oraz spadek kosztów obsługi klienta na poziomie aż 40%.

Inwestycje w kontakt z klientami wywodzącymi się z pokolenia Y zwracają się również w inny sposób. Milenialsi jako osoby, które niemal nieustannie korzystają z mediów społecznościowych, są skłonni do polecania firm, które zapewniają im pozytywne doświadczenia w obsłudze klienta. W ten sposób stają się najlepszymi, bardzo wiarygodnymi ambasadorami swoich ulubionych marek. Mimo tego, że dobra relacja z klientem, jakim jest współczesny trzydziestolatek może być wymagająca, warto podjąć ten wysiłek, który z pewnością w dłuższej perspektywie się zwróci.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Jak skrócić średnie AHT i poprawić przy tym CX?

O tym, że AHT (średni czas obsługi) jest jedną z kluczowych miar w contact center nie trzeba nikogo przekonywać. Może nie jest tak ważne, jak FCR, ale z pewnością należy do tych parametrów, na które zwracamy w codziennej pracy. Dzięki jemu skróceniu jesteśmy w stanie obsłużyć większą ilość klientów w krótszym czasie.