Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

mystery shopper

(inaczej tajemniczy klient) to osoba zatrudniona przez firmę lub agencję, której zadaniem jest odwiedzenie sklepu lub punktu sprzedaży i dokonanie zakupów lub uzyskanie informacji na temat produktów lub usług oferowanych przez daną firmę. Celem tajemniczego klienta jest przeprowadzenie niezależnej oceny jakości obsługi klienta, poziomu sprzedaży lub jakości produktów lub usług.

Tajemniczy klient często udaje klienta typowego, a następnie ocenia wszystkie aspekty obsługi klienta, takie jak uprzejmość i pomocność sprzedawcy, czystość sklepu, jakość produktów lub usług i ogólną jakość doświadczenia zakupowego. Oceny te są później raportowane firmie lub agencji, która zleciła wykonanie badania.

Tajemniczy klient jest używany przez firmy, aby zbierać informacje o jakości obsługi klienta i jakości produktów lub usług oferowanych przez konkurencję lub w ramach własnej firmy. Ta metoda pozwala firmom na poprawę jakości swoich produktów lub usług oraz na szkolenie personelu, co zwiększa lojalność klientów i zyski firmy.

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Dlaczego NPS nie jest już dobrą miarą w call center?

NPS (Net Promoter Score) jest wskaźnikiem, który mierzy lojalność klientów wobec danej firmy lub marki. Wskaźnik ten opiera się na pytaniu: “Jak prawdopodobne jest, że pan/pani poleci nasze usługi/produkty innym osobom?” i jest skalowany od 0 do 10.

W zależności od tego, jakiej liczby klient udzieli odpowiedzi, można go zaklasyfikować jako:

  • Promotora (odpowiedź 9-10) – klient jest bardzo zadowolony i chętnie poleci usługi/produkty innym osobom.
  • Neutralnego (odpowiedź 7-8) – klient jest raczej zadowolony, ale nie jest przekonany do polecenia usług/produktów innym osobom.
  • Krytyka (odpowiedź 0-6) – klient jest niezadowolony i nie poleci usług/produktów innym osobom.

NPS[5] jest często używany w call center[3], ponieważ jest prosty w użyciu i pozwala na szybkie zbieranie opinii o jakości obsługi. Jednak NPS ma pewne ograniczenia, które mogą sprawić, że nie jest już tak skutecznym narzędziem, jak kiedyś.

Oto wybrane powody, dla których NPS może nie być już dobrą miarą w call center:

  • NPS nie daje pełnego obrazu sytuacji – pytanie o lojalność jest ważne, ale nie daje pełnego obrazu tego, co klienci myślą o firmie lub produkcie. Może być konieczne zadawanie dodatkowych pytań, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje.
  • NPS nie uwzględnia kontekstu – klienci mogą być bardziej lub mniej skłonni do polecania usług/produktów w zależności od tego, w jakiej sytuacji się znajdują. Na przykład, jeśli klient jest zadowolony z obsługi, ale nie jest zainteresowany poleceniem usług/produktów swoim znajomym

Skoro nie NPS, to co? Czy istnieje inna, lepsza miara? Oczywiście istnieje wiele innych miar, które mogą być użyteczne w call center w zbliżonym do NPS obszarze. Oto kilka przykładów:

CES (Customer Effort Score) – mierzy, jak trudno było klientowi rozwiązać problem lub uzyskać potrzebne informacje. Pytanie do tej miary brzmi: “Jak trudno było panu/pani rozwiązać ten problem?” Skala jest skalowana od 0 do 10, gdzie 0 oznacza bardzo trudno, a 10 oznacza bardzo łatwo.

CSAT[4] (Customer Satisfaction Score[1]) – mierzy poziom zadowolenia klienta[2] z obsługi. Pytanie do tej miary brzmi: “Jak zadowolony jest pan/pani z otrzymanej obsługi?” Skala jest skalowana od 0 do 10, gdzie 0 oznacza bardzo niezadowolony, a 10 oznacza bardzo zadowolony.

CDI (Customer Delight Index) – mierzy, czy klient jest zachwycony obsługą. Pytanie do tej miary brzmi: “Jak bardzo zaskoczony/zachwycony jest pan/pani otrzymaną obsługą?” Skala jest skalowana od 0 do 10, gdzie 0 oznacza brak zaskoczenia/zachwytu, a 10 oznacza maksymalne zaskoczenie/zachwyt.

Te miary są często używane razem z NPS, aby uzyskać pełniejszy obraz tego, co klienci myślą o firmie lub produkcie. Warto jednak pamiętać, że każdy KPI[6] ma swoje ograniczenia i należy je brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniej miary dla danej sytuacji.

Słownik
1. Customer Satisfaction Score. Wskaźnik satysfakcji klienta (najczęściej oznaczany akronimem CSAT) to jedna z najprostszych metod badania satysfakcji klienta. Marketerzy i marki…
2. poziom zadowolenia klienta. Miara stopnia zadowolenia klienta z produktu, usługi oferowanej przez sprzedającego lub obsługi posprzedażowej odpowiadający oczekiwaniom klienta. Badanie poziomu…
3. call center. Firma lub dział w firmie zajmujący się telefoniczną obsługą klienta realizowaną przez przeszkolonych pracowników (telemarketerów, konsultantów, agentów). Obsługa…
4. CSAT. Zobacz Customer Satisfaction Score.
5. NPS. z ang. net promotion score. NPS to syntetyczny wskaźnik kondycji naszej marki, ale w szerszym ujęciu również narzędzie…
6. KPI. KPI (z ang. Key Performance Indicators) czyli kluczowe wskaźniki sukcesu to możliwie krótka lista miar i parametrów, która…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Cztery wyzwania w obsłudze klienta

Na jakich aspektach customer experience warto się skupić w 2022 roku? W jaki sposób utrzymać stałych klientów oraz jak to grono poszerzać o nowych konsumentów? Jak przygotować się do wyzwań, które czekają na organizacje w najbliższym czasie? Odpowiedzi na te pytania udziela Katarzyna Skrzypiec, trenerka z firmy OEX Voice Contact Center.
Czytaj więcej

W obsłudze klienta liczy się szybkość reakcji

Nowoczesne podejście do procesu sprzedaży wymaga szybkiej reakcji na potrzeby klienta. Łatwa dostępność i elastyczność obsługi powinna mieć charakter ciągły i stanowić standard. Dbałość o komfort konsumenta i sprawność komunikacyjna wsparta nowymi technologiami i social media to rzecz niezbędna. Właśnie te czynniki decydują o skutecznym przykuciu uwagi kupującego.
Czytaj więcej

Jak skutecznie wdrożyć wielokanałową strategię sprzedaży w e-commerce?

Rynek e-commerce jest pełen wyzwań, od coraz ostrzejszej konkurencji po rosnące koszty utrzymania sklepów. W obliczu tych problemów, marki muszą podjąć działania, by przyciągnąć i zatrzymać klientów. Oto krótki poradnik, jak wykorzystać wielokanałową strategię sprzedaży (cross-channel), by osiągnąć sukces w e-commerce.