Parlament chce zakazać voicebotów

Nowelizacja prawa telekomunikacyjnego to możliwa śmierć dla voicebotów w contact center

Do Sejmu trafił projekt ustawy Prawo telekomunikacyjne, który zakłada delegalizację robocalls, czyli połączeń, w których potencjalny klient ma odnieść wrażenie, że rozmawia z prawdziwym człowiekiem.

To popularne rozwiązanie stosowane głównie w fotowoltaice czy zaproszeniach na pokazy handlowe (garnki, pościel etc).

Poprawka do ustawy, zgłoszony przez Marcelinę Zawiszę z Partii Razem, zakłada penalizację tego typu działalności jako czyn nieuczciwej konkurencji. Taki występek może być karany grzywną, ograniczeniem wolności, a nawet pozbawieniem wolności do lat 8. To powinno skutecznie ograniczyć odsetek połączeń robotów z klientami, choć nie wydarzy to się jeszcze teraz. Zanim nowelizacja zostanie wprowadzona w życie, musi jeszcze przejść przez ręce Senatu, gdzie także zostanie poddana głosowaniu.

– W robocallach padają nazwy łudząco podobne do programów samorządowych albo rządowych, np. „profilaktyka plus”. Odbiorca ma myśleć, że rozmawia z przedstawicielem instytucji publicznych. Wprowadzeni w błąd ludzie to zwykle osoby starsze. Ofiary są następnie zapraszane na płatne pokazy albo sprzedaje się im towary po zawyżonych cenach – komentuje autorka zmian w prawie, Marcelina ZawiszaDo tej pory państwo nie było w stanie skutecznie walczyć z tą nieuczciwą praktyką. Sprawą zajmował się Urząd Komunikacji Elektronicznej, ale jak dotąd tylko dwie sprawy zakończyły się uiszczeniem kar – mówi posłanka.

Penalizacja tego typu działania może jednak zaszkodzić branży obsługi klienta oraz dostawcom technologii automatyzujących obsługę klienta. Nieprecyzyjny zapis prawny może ograniczać działanie legalnie i etycznie działających firm, które wykorzystują technologie automatyzujące do np. potwierdzania wizyt u lekarzy czy przypomnień o płatnościach faktur.

– Cieszę się, że te rozwiązania wejdą w życie. Codziennie wykonywanych są dziesiątki tysięcy takich połączeń, często do osób starszych, które dają się naciągać. Państwo musi mieć narzędzia, by stawać po stronie oszukiwanych konsumentów – stwierdza Marcelina Zawisza. Za ustawą głosowało 452 posłów, nikt nie był przeciw, a wstrzymała się jedna osoba. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *