Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

product centric

(lub product centered) to podejście biznesowe, które skupia się na produkcie jako głównym czynniku wpływającym na sukces firmy. W tym podejściu, firma koncentruje się na projektowaniu, produkcji i dystrybucji produktów, które są uważane za najważniejsze dla klientów.

W podejściu product-centric, firma opiera swoją strategię marketingową na założeniu, że jeśli produkt jest wystarczająco dobry, to klient sam zainteresuje się nim i dokona zakupu. Firma skupia się przede wszystkim na projektowaniu i produkcji produktów, a działania marketingowe i sprzedażowe są ukierunkowane na ich promocję.

Jedną z wad podejścia product-centric jest to, że firma może nie dostrzegać rzeczywistych potrzeb i preferencji klientów, ponieważ skupia się jedynie na produkcie. W podejściu product-centric, to firma decyduje, co klient powinien kupić, a nie klient decyduje, czego potrzebuje. Dlatego w dzisiejszych czasach, w których klienci mają większy wybór i są bardziej wymagający, podejście product-centric staje się coraz mniej skuteczne, a firmy coraz częściej koncentrują się na podejściu customer-centric (czyli koncentrującym się na kliencie).

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Wi-Fi dla pacjentów? W mniej niż połowie szpitali!

Chorzy w szpitalach są odcięci od dostępu do sieci. Czy dobrze?

Placówki ochrony zdrowia mają wiele możliwości wykorzystania technik bezprzewodowej komunikacji w celu poprawy wyników leczenia i zwiększenia wydajności działania. Mobilne komputery z dostępem do dokumentacji pacjenta, podręczne tablety umożliwiające uzyskanie danych z urządzeń medycznych czy systemy przywoływania pracowników to tylko niektóre rozwiązania, których działanie możliwe jest dzięki Wi-Fi.

Dostępność sieci bezprzewodowej w polskich szpitalach

Współcześnie sieć Wi-Fi to również udogodnienie dla pacjentów, ułatwiające im m.in. kontakt z bliskimi. Jak wynika z badania zleconego przez Fortinet centrum badawczo-rozwojowemu Biostat, w ponad połowie szpitali w Polsce (51%) pacjenci nie mają dostępu do sieci bezprzewodowej. Tylko w co piątej placówce dostęp do internetu zapewniony jest w każdym jej miejscu. Korzystanie z sieci Wi-Fi częściej możliwe jest w placówkach publicznych niż prywatnych (odpowiednio 84% i 67%).

Badanie także wykazało w ilu szpitalach, w których obecnie brakuje sieci Wi-Fi, planowane jest jej wdrożenie. Ponad połowa respondentów z takich placówek przyznała, że nie ma planów jej instalacji w najbliższej przyszłości, a co ósmy nie potrafił udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Co trzeci przyznał, że wdrożenie Wi-Fi jest planowane lub jest już w trakcie.

Tylko w 5% szpitali, w których Wi-Fi jest dostępne, pacjenci mogą korzystać z niego bez żadnych ograniczeń w każdym pomieszczeniu. W co trzeciej placówce dostęp zagwarantowany jest tylko w wybranych miejscach w budynku. Z kolei w 25% szpitali Wi-Fi dostępne jest bez limitów lub konieczności podawania hasła, ale tylko w wydzielonych pomieszczeniach. Najpopularniejszym zabezpieczeniem dostępu do sieci bezprzewodowej, obecnym w 45% placówek, jest ogólnodostępne hasło.

Kluczowa rola zabezpieczania danych

Wraz z obecnością bezprzewodowego internetu w placówkach ochrony zdrowia oraz zwiększaniem liczby używanych urządzeń, rośnie ryzyko cyberataków na infrastrukturę IT. Wpływa na to także zjawisko nazywane Bring Your Own Device (BYOD), które polega na używaniu prywatnych urządzeń, np. smartfonów i tabletów, do łączenia się z firmową siecią. W sytuacji, gdy taki sprzęt zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp nie tylko do prywatnych danych użytkownika, ale za pośrednictwem tego urządzenia także do poufnych informacji placówki.

Oszuści mogą również stworzyć fałszywą sieć, o autentycznie brzmiącej nazwie, ale pozbawionej konieczności wprowadzania hasła. Podłączony do niej mechanizm zazwyczaj zbiera dane urządzeń podłączanych do sieci Wi-Fi przez nieświadomych użytkowników.

Cyberprzestępcy dysponują również wiedzą i narzędziami pozwalającymi włamać się do routerów, aby następnie zdalnie zainstalować w nich złośliwe oprogramowanie. Po połączeniu się z daną siecią, pacjenci mogą nieświadomie zainfekować swoje urządzenie, a korzystając np. z bankowości internetowej przekazać dane logowania oszustom.

Metodologia badania:

Badanie zostało przeprowadzone metodą CATI w lipcu 2022 roku przez centrum badawczo-rozwojowe Biostat na próbie 100 placówek medycznych w Polsce, w skład których wchodziły zarówno podmioty prywatne, jak i publiczne. 3/5 badanych stanowiły szpitale powiatowe lub miejskie, co czwarty respondent wypowiadał się w imieniu wojewódzkiego szpitala specjalistycznego (25%). W badaniu udział wziął również jeden respondent wypowiadający się w imieniu instytutu badawczo-rozwojowego. Ankietowanymi były osoby odpowiedzialne za szpitalną infrastrukturę IT.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Znaczenie SMS-ów w komunikacji Polaków. Raport z badania

Krótkie wiadomości tekstowe obecne są w naszym życiu już od ponad ćwierć wieku. Wykorzystuje się je w komunikacji prywatnej, w biznesie, a nawet w sektorze publicznym. Na czym polega ich fenomen? Jaki mają potencjał i przyszłość? Najważniejsze kwestie dotyczące współczesnej roli SMS-ów przybliża raport o komunikacji mobilnej w Polsce.